REFERENDUM NATIONAL PT. TRANSFORMAREA ROMANIEI IN REGAT

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția REFERENDUM NATIONAL PT. TRANSFORMAREA ROMANIEI IN REGAT


Musafir

#501

2014-05-25 14:24

Trebuie sa ne unim cu toti in actiunea pentru reiat innstaurarea Monarhiei.Desigur initierea unui referendum este salutara,dar trebuie completata cu o permanenta informare a romanilor cu istoria adevarata.Culturnici regimul comunist au umblat din sat in sat cu caravanele propagandei impotriva vechiului regim.Trebuie sa gasim cea mai buna metoda de acontracara efectele acesti propagande nemernice impotriva Monarhiei si staului democratic.
Runceanu Gheorghe

#502

2014-05-25 14:45

Un rege ramane rege toata viata indiferent de modul in care si-a pierdut tronul , in plus Rarlamentul nu a ratificat niciodata abdicarea fortata a M.S. Regele Mihai .
In mod oficial , Romania este REGAT iar Constitutia din 1923 este perfect valabila .
TRAIASCA REGELE !

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-05-25 14:50


Slavu Ioan

#504 REFERENDUM NATIONAL PT. TRANSFORMAREA ROMANIEI IN REGAT

2014-05-25 14:52

Este greu dar nu imposibil ca poporul român să înţeleagă necesitatea instaurării MONARHIEI.

De ce este greu?
1. Trei generaţii de români: bunici, copii şi nepoţi încă mai sunt sub influenţa “gulgutelor” trecutului amar, românesc.
2. Sistemul educativ românesc este în permanenţă sabotat de aşa zise “reforme”, prin subfinanţare an de an şi prin lăsarea de izbelişte a unor proiecte începute. Un aport deosebit în degradarea învăţământului românesc îl aduc decidenţii politici, prin mediocritate şi dezinteres în această chestiune.
3. Valorile comportamentale care se revăd în atitudini şi opiniile oamenilor politici ce deţin responsabilităţi decizionale, sunt tupeul, mojicia şi inteligenţa negativă în cea ce fac.

De ce este posibil ca poporul român să înţeleagă necesitatea instaurării MONARHIEI?
1. Informaţia curată este la îndemâna fiecărui cetăţean, important este doar să o accesăm şi să ne-o însuşim corect. Aici dau exemplu “Scrisoare deschisă către CAN” – Marilena Rotaru http://taranista.wordpress.com/2014/03/18/marilena-rotaru-scrisoare-deschisa-cna/
2. Adevărul istoric iasă la lumină, este conştientizat de tot mai multi cetăţeni oneşti ai acestei ţări şi vine să confirme nemernicia evenimentelor petrecute la 30 decembrie 1947 şi după.
3. Statul român actual ca formă de guvernământ este ilegal şi nelegitim. Monarhia nu a fost abolită prin voinţă populară ci prin şantaj, minciună şi ameninţare din exterior (prin consilieri sovietici şi armată de ocupaţie)
4. De peste 2000 de ani, românul sub diferite nume în timpul istoric, a avut conducători REGI, VOEVOZI, PRINCIPI, DOMNITORI şi iar REGI, doar 66 de ani a avut conducători fel de fel de rapandule secretar de partid, prim-ministru sau preşedinţii de repubici. Nu putem pune semnul “>” între 66>peste 2000… matematica ne-ar lăsa corigenţi la logica socotelilor!
5. Republica este un deziderat compromis ce nu se potriveşte mentalului românesc şi acest fapt este dovedit în istorie de realizările Regatului Românesc.

DA doresc pentru ROMÂNIA, MONARHIE CONSTITUŢIONALĂ.
Trăiască REGELE! Trăiască în pace şi onor CASA REGALĂ!!
REGALIST

#505 ROMÂNIA-REGAT

2014-05-25 15:16

AM RĂSCOLIT ABSOLUT TOT ŞI AM POSTAT PE ACEST SITE INTREAGA ISTORIE INTERBELICA, ISTORIA MONARHIEI SI ALTE ISTORII ADEVĂRATE, CONSTITUŢIA DIN 1923 DOAR ATIT DACĂ STUDIEM, LUCRURILE SUNT CA SI REZOLVATE- TOTUL PLEACĂ DE LA CONSTITUŢIE---MONARHIA VA ROZOLVA TOATE --NEDREPTĂŢILE- REGELE VA FI ARBITRU- NU PRESEDINTE JUCĂTOR, N-AR MAI JUCA--SĂ NU UITĂM CA ACUM FATA DE PERIOADA INTERBELICĂ CARE A FOST O PERIOADA ZBUCIUMATA CU DOUĂ RĂZBOAIE MONDIALE, ACUM ESTE LINISTE, LUCRURILE SE VOR ASEZA PE UN FĂGAŞ NORMAL, VOM REDEVENI O TARĂ-REGAT LUATĂ SI BAGATĂ IN SEAMĂ PE PLAN EUROPEAN SI MONDIAL, ALTFEL VOM FI VĂZUTI- FAŢA DE SITUAŢIA ACTUALĂ IN CARE CAPII TĂRII SE MĂNÎNCĂ ÎNTRE, EI FAC PACTE DE COOABITARE, SE RECLAMA LA U.E. PARCĂ NU AR FI ROMÂNI- PE REGE NU O SĂ-L VEDEM ALERGIND PRIN STAŢIILE PECO SĂ STRĂNGĂ SEMNĂTURI ASA CUM PROCEDEAZĂ MĂSCĂRICIUL DE LA COTROCENI- CARE ESTE UN CIRCAR,LIPSIT DE ONOARE, NOBLETE, DECENTĂ-CRED CA M-AM DEZLĂNTUIT DESTUL

cristian e.

#506 Traiasca Monarhia!! Traiasca Regele!

2014-06-06 08:36

Traiasca Monarhia!!!

Musafir

#507

2014-07-08 07:39

Revenirea la sistemul monarhic reprezinta singura solutie pentru iesirea tarii din marasmul social si economic in care ne aflam.Criza de identitate nationala ,lipsa unei perspective atat din pdv economic cat si social, a unui viitor cert pentru poporul roman ne obliga sa luptam pentru revenirea la monarhia constitutionala.

Musafir

#508

2014-08-06 16:07

Consider ca la ora actuala e singura solutie de salvare a tarii!

Musafir

#509

2014-09-06 09:53

TRĂIASCĂ REGELE- VREAU CA ROMÂNIA SA REDEVINA REGAT

Musafir

#510

2014-09-06 10:16

Traiasca Monarhia!!! Jos republica instalata de tancurile lui Stalin

Musafir

#511

2014-09-12 11:14

traiasca monarhia,jos presindentia

Musafir

#512

2014-09-12 11:22

doamne ajuta

Musafir

#513

2014-09-12 11:25

cit de repede instaurata monarhia

Musafir

#514

2014-09-12 11:27

isuse te rog ascultane si instaureaza monarhia ,doamne vino si fa dreptate

Musafir

#515

2014-09-12 11:28

ooooooooooo ce bine ar fi am avea o alta imagine noi romani

Musafir

#516

2014-09-12 11:30

oare cind va fi in Romania ca si in Marea Britanie?

Musafir

#517

2014-09-12 11:33

speram sa fie instaurata o data ,si sa terminam cu hotia

Musafir

#518

2014-09-12 11:36

doamne ajuta,sa vedem realitate,eu si familia mea suntem si am fost MONARHICI

Musafir

#519

2014-09-12 11:37

Traiasca Regele,jos cu mafia

Musafir

#520

2014-09-12 11:40

MONARHIA SALVEAZA ROMANIA

Musafir

#521

2014-09-12 11:42

daca se instaureaza monarhia ma nasc a doua oara

Musafir

#522 Vreti monarhie ?!

2014-09-29 16:19

Si eu as putea sa fiu regele Romaniei. Cu ce este mai bun un impostor strain decat mine ? Nu ne trebuie un babalac senil in pampers pe post de marioneta a liberalilor si democratilor.
In perioada 1927-1930 Romania a fost condusa de un Consiliu de Regenta, in perioada 1940-1944 Romania a fost condusa de Maresalul Ion Antonescu, in perioada 1944-1947 Romania a fost condusa de Stalin si Dr. Petru Groza, practic nu exista un rege Mihai al Romaniei. Actul de la 23 august 1944 a fost rezultatul unui complot impotriva lui Antonescu. Mihai nu poate fi acuzat de tradare deoarece la momentul respectiv nu avusese discernamant, el a fost constrans sa semneze ordinul de arestare a lui Antonescu (dupa 4 ani in care nu a indraznit sa cracneasca in fata maresalului sau sa afirme o pozitie contrara politicii acestuia). Cei care au pus la cale aceasta lovitura de stat l-au constrans si l-au fraierit pe Mihai santajandu-l cu pierderea titlului de rege. Astfel la 23 august 1944 Mihai isi schimba brusc pozitia fiind incurajat de catre complotisti sa semneze demiterea si arestarea lui Antonescu. Mihai credul si naiv din fire inca mai spera sa-si pastreze titlul de rege.


Musafir

#523 ! !

2014-10-28 15:24

Cine mai semnează această petiție după postarea comentariului meu mă recunoaște pe MINE, CEL CARE A POSTAT ACEST COMENTARIU, CA REGE


Musafir

#524

2014-10-31 04:47

E un gest de bun simt si de demnitate si identitate a neamului. Unde s-a mai pomenit un regat cu un rege in care bufonii sa misune si sa isi faca alegeri prezidentiale pe banutii tai, ai parintilor tai.
Ceea ce Iliescu a reiterat refuzand intrarea in ROmania a regelui, se reitereaza acum prin mascarada alegerilor 2014, o continua administrare a perfuziei de ignoranta poporului roman.

Musafir

#525

2014-11-09 12:49

Monarhia in Romania trebuie instaurata chiar fara referendum,daca clasa politica isi da seama de adevarul istoric,de avantajele sistemului monarhic si de esecul republicii postdecembriste,urmasa republicii comuniste.Romania a pierdut 25 de ani din ciclul ei firesc de dezvoltare,ajungand codasa in randul tarilor UE.Clasa politica,in marea ei majoritate,nu va fi de acord cu instaurarea monarhiei constitutionale,pentru ca isi va pierde privilegiile de care are parte sub republica semiprezidentiala.