REFERENDUM NATIONAL PT. TRANSFORMAREA ROMANIEI IN REGAT

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția REFERENDUM NATIONAL PT. TRANSFORMAREA ROMANIEI IN REGAT


Musafir

#201

2012-01-28 09:19

MONARHIA ESTE CEL MAI DEMOCRATIC SISTEM POLITIC.NUMAI MONARHIA POATE SA SALVEZE ROMANIA. TOATE TARILE CU MONARHIE AU UN NIVEL ECONOMIC BINE PUS LA PUNCT SI ASIGURA ATAT STABILITATE CAT SI UN NIVEL DE TRAI RIDICAT!

Musafir

#202

2012-01-28 09:29

Am sa transmit aceasta petitie tuturor cunostintelor deoarece am convingerea ca aceasta este unica solutie pentru Romania. Astept sa se intample acest lucru din dec. 1989!

Musafir

#203

2012-01-28 17:56

Poate e tarziu pentru noi, dar nu e tarziu pentru copii nostri sa spere la o viata normala...

Musafir

#204

2012-01-28 20:23

Ne trebuie o persoana neutra si dezinteresata care sa scoata tara asta amarata din mocirla morala si din hotia generalizata in care ne aflam.

Musafir

#205 Re: Fereasca-ne Dumnezeu de Printul ??? Paul???

2012-01-28 21:33

#45: -  

 

mitzunache60
Musafir

#206

2012-01-28 23:02

Istoric, dupa Unirea Principatelor a fost mai intai cucerirea Independentei si apoi proclamarea Romaniei ca REGAT. Aceasta a reprezentat intrarea Regatului Romaniei in Europa, cu cea mai rapida dezvoltare economica. Din pacate, cu toata schimbarea aliatului,dupa 23 august 1944, soarta noastra sovietizata a intrat in negura. Imi doresc Recastigarea Istoriei si a Demnitatii Nationale....


Musafir

#207

2012-01-29 16:24

...

Musafir

#208

2012-01-29 17:09

Sunt convinsa ca sunt multi oameni de buna credinta, romani adevarati, care doresc reinstaurarea monarhiei.
Cum am putea face asta, pasnic si demn? Stiu bine ca Maiestatea Sa, Regele MIhai, nu ar accepta sa se urce pe tron, ca urmare a unor comploturi sau varsari de sange. Daca ar fi fost asa, ar fi putut sa o faca inca din 1992.
Citind cartea lui Ivor Porter, am avut momente cand mi-am zis - de ce nu a profitat, de ce nu s-a luat cu ei de gat si sa -si fi luat tronul inapoi, dupa caderea comunismului.. de ce a preferat sa-si tina cuvantul dat chiar si in fata acelor mincinosi, fara dragoste de neam !?.. Raspunsul a venit mai tarziu.. pentru ca astfel nu ar mai fi fost exemplul nostru de conduita morala si credinta in adevaratele valori; pentru ca daca ar fi procedat altfel, s-ar fi compromis si n-ar mai fi pastrat imaculata imaginea si constiinta Regelui Mihai..
De aceea, apare intrebarea: cum sa o facem , astfel incat sa fie curat si cinstit, dar SA SE INTAMPLE?
A venit timpul ca rabdarea Regelui Mihai si a poporului roman sa isi arate roadele biruintei!
Dumnezeu sa ne ajute!Romania cheama monarhia!
Catalin T.

#209

2012-01-29 19:04

Un demers interesant si un act de patriotism,felicitari pentru initiativa.

Musafir

#210

2012-01-29 22:26

asanarea morala a societatii romanesti, restaurarea demnitatii omului, a familiei si a societatii pot fi realizate prin revenirea romaniei la monarhie constitutionala.

Musafir

#211

2012-01-30 09:13

e unica sansa sa mai scoatem capul in lume

Musafir

#212

2012-01-30 16:25

Rege=stabilitate. Eu nu vad posibila detensionarea situatiei din tara decat prin revenirea la regat. Mama mea,care are 92 ani,a trait in regat si spune ca ar fi mult mai bine. Eu il iubesc pe Rege,dar sunt constienta ca varsta pe care o are,reprezinta o piedica,dar ideea de Regat nu trebiue inlaturata.Eu una o sustin.

Musafir

#213

2012-01-30 17:11

Argumente PRO MONARHIE sunt multe...in general dar pentru romani inspecial. CARE A FOST MOTIVATIA REALA A VIZITEI REGELUI MIHAI DE PASTE IN 1992?
DIN PUNCT DE VEDERE SPIRITUAL UN MONARH RAMANE VESNIC CEHEZAS AL POPORULUI SAU IN FATA LUI DUMNEZEU...
REGELE SI PATRIA - TRAIASCA REGELE!

Musafir

#214

2012-01-30 18:13

Regalitatea ar aduce mai multa demnitate, onoare, stil si clasa. Ne-am regasi si ne-am intelege mai bine fiecare propria noastra identitate de care avem mare nevoie. Ne-am pierdut pe drumul istoriei si cunoasterea de sine.

Musafir

#215

2012-01-30 18:30

Regele Mihai e un exemplu de existenta demna si un stalp al moralitatii .

Musafir

#216

2012-01-30 18:46

fara comentariu...

Musafir

#217

2012-01-30 19:02

Ganditi-va ce a fost realizat pe vremea regilor si ce au facut astia acum.

Musafir

#218

2012-01-30 19:03

Traiasca Regele

Musafir

#219

2012-01-30 20:10

TRAIASCA REGELE MIHAI I AL ROMANIEI!TRAIASCA MONARHIA IN ROMANIA!

Musafir

#220

2012-01-30 20:14

poate asa reusim sa scapam de toti acesti parveniti, lichele politice

Musafir

#221

2012-01-30 21:33

Monarhia este ultima speranta !

Musafir

#222

2012-01-30 22:20

Solutia pentru Romania este Monarhia si Tehnocratia, fara partide care sunt cel mai mare rau pentru o natiune. Partidele dezbina si isi pun cetateni in stare de conflict permanent.In final un grup de interese conduce un intreg care este poporul ceea ce nu este permis. Democratia bazata pe pluripartide este o falsa democratie.Se impune un nou sistem social.

Musafir

#223

2012-01-31 04:55

- ROMANI TREZITI-VA SI AFLATI ADEVARATA ISTORIE A ROMANIEI PINA NU ESTE PREA TIRZIU!!!
-
- Cunoscand istoria, se va intelege ca Mihai I face parte integranta din patrimoniul national

1) La cateva saptamani dupa ce fusese nevoit sa paraseasca tara, in urma loviturii de palat de la 30 decembrie 1947, regele Mihai I anunta de la tribuna Asociatiei Presei Americane din Washington: N-am abdicat, am fost fortat sa semnez un act de abdicare de la tron. Si, intr-adevar, regele n-a abdicat niciodata de la credinta sa in tara si popor si de la hotararea de a se reintoarce intr-o buna zi acasa. Executorilor sai: Petru Groza si Gheorghiu Dej

2) REGELE MIHAI: Avea 18 ani cind a plecat din tara!

3) Istoria Comunista care se practica si in ziua de astazi ne-a invatat ca Regele Mihai a plecat cu “vagoane” pline cu picturi si al;te valori nationale: oamenii vremii si istoria reala pe care o puteti gasi si dvs. pe internet (in alte limbi), contrazic acest fapt (care nici macar nu a fost bre-odata dovedit) Casa Regala nu a venit cu nimic in Romanai? E haios. Iar daca mai tirziu Regele a vindut un tablou sau un obiect de arta, asta nu insemna ca a fost furat din patrimoniul Romaniei ci ca ii apartinea!
Regele Mihai a fost iubit de oameni si umbla in multime fara bodyguarzi! Inca exista oameni care chiar au fost linga Rege cind a plecat……Occidentul a investigat si nu a gasit NIMIC real in acuzatiile care I se aduc Majestatii Sale de catre comunisti si alti practicanti ai comunismului..si va rog: DOVADA!

4) La Inceputul celui de-al doilea razboi mondial din sept. 1939, Regele Mihai era inca in scoala! Si desi in 1940 Mihai a “preluat” puterea, realitatea era ca Maresalul Antonescu detinea ADEVARATA putere! De-abia in 1944 Regele Mihai a luat inapoi puterea de la Maresalul Antonescu. Aici, daca cititi ADEVARATA istorie, veti vedea in ce situatie imposibila se afla Romania: Russii pe de-o parte, nemtii pe cealalta, cu ungurii erau probleme, America era prea departe iar Angliei nu-I pasa de Estul Europei: e usor sa vi dupa ani si ani si sa crtici, caci dupa razboi, multi viteji se-arata!
Antonescu din 4 septembrie 1940 până în 23 august 1944 a fost prim-ministru al României și „Conducător al Statului” investit cu puteri dictatoriale. Antonescu a decis intrarea României în al Doilea Război Mondial de partea puterilor Axei, pe baza promisiunilor lui Hitler că teritoriile românești pierdute în 1940 ca urmare a Dictatului de la Viena și Pactului Ribbentrop-Molotov vor fi retrocedate României sub presiunile Germaniei.[1][2]
A fost demis de la conducerea statului de regele Mihai I prin Actul de la 23 august 1944. La 17 mai 1946 a fost condamnat la moarte pentru crime de război de Tribunalul Poporului din București. La 1 iunie 1946 a fost executat prin împușcare la închisoarea Jilava.

4) Ca si oamenii de rind, si Regele a revendicat ce-a apartinut familiei lui, sau Majestatea Sa nu are aceleasi drepturi ca si oamenii de rind? Cei care-l denigreaza ca a “cedat” Statului Roman contra cost anumite proprietati, sa ne aduca actele doveditoare!...sau nu se mai practica prezumtia de nevinovatie?

5) As vrea sa stiu, in primul rind DACA (si as dori o dovada scrisa si concreta)si In ce calitate ar fi semnat Regele Mihai un tratat in 1989 , pe vremea lui Ceausescu?!


ROMANI! CITI ADEVARAT ISTORIE A ROMANIEI SI VEDETI DE-A LUNGUL TIMPULUI CE AU FACUT CASELE REGALE PENTRU TARA NOASTRA: va dau citeva exemple:


- Carol I a obținut independența țării, căreia i-a și crescut imens prestigiul, a redresat economia și a pus bazele unei dinastii. A construit în munții Carpați castelul Peleș, care a rămas și acum una dintre cele mai vizitate atracții turistice ale țării. După războiul ruso-turc, România a câștigat Dobrogea, iar Carol a dispus ridicarea primului pod peste Dunăre, între Fetești și Cernavodă, care să lege noua provincie de restul țării.
-
- Bucurestiul a devenit “Micul Paris” in timpul Regelui Carol 1 (tot atunci s-a introdus lumina cu gaz, si chiar in unele locuri, electricitate; “tramvaie” trase de cai, Dimbovita a fost fortificata (1883) si s-a pus astfel capat indundatiilor; cultura, arhitectura si progresul din acea perioada a facut ca Bucurestiul sa-si cistige numele de “Micul Paris”


Casrelul Bran a fost construit de catre Cavalerii Teutonici in 1212 care a fost mai tirziu cucerit de catre saxoni (care au trait in Transilvania pina pe la sfirsitul secolului 13)
La 1 Decembrie 1920, Catelul Bran a fost donat Reginei Maria ca symbol al recunostintei locuitorilor din Brasov pentru contributia sa la Marea Unire din 1918. Este muzeu
- - Si multe multe altele……………………….CITITI, INFORMATI-VA SI DEVENITI PUTERNICI!!!

Musafir

#224

2012-01-31 13:59

decat tradatorii astia de neam care sunt impotriva noastra prin deciziile care le iau fara sa supuna la vot sau sa ne intrebe(ACTA , Codex Alimentarius , TINAND MARIJUANA ILEGALA , ETC) mai bine sa vina regele cu legile din Elvetia,Olanda sau alta tara care nu isi bate joc de locuitorii ei... sa fie Regele sanatos ...

Musafir

#225

2012-01-31 15:28

Monarhia Salveaza Romania !!!!