Opriti defrisarile in Drumul Taberei!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Opriti defrisarile in Drumul Taberei!


Musafir

#26

2012-01-25 12:48

Opriti defrisarile ca sa putem respira, noi si copiii nostri!


Musafir

#27

2012-01-25 19:09

semnati petitia ptr a fi oprite defrisarile

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-01-26 02:28


Iuliana

#29 intalnire metrorex

2012-01-26 02:34

Ieri dupa-amiaza am fost impreuna cu Adrian, initiatorul petitiei "Salvati copacii di Drmul Taberei" si Camelia B. la o intalnire pe care Metrorex o are periodic cu constructorii, consultantii etc. Singura concesie pe care am obtinut-o din partea directorului general al Metrorex, Gheorghe Udriste, a fost sa opreaca pentru moment defrisarile si sa vada daca nu se mai pot salva din copacii insemnati pentru taiere. Asa ca am mai castigat putin timp. Am scris memorii la ministrul Mediului, la primaria generala, la primaria de sector. De la primaria de sector nicio reactie. Macar Oana grigore de la mediu de la sector 6 a fost la intalnirea de azi, dar in afara sa ne asigure ca se vor replanta, transplantaetc, altceva nimic. Se pune mare accent pe faptul ca este proiect de utilitate publica si d-aia s-au dat asa usor avizele de mediu, zic eu. Oamenii din Titan au castigat o batalie similara pentru 200 de copaci: http://www.ce-re.ro/g3p/proiect-19. O putem face si noi! Veniti cu idei si propuneri. Simpla sustinere verbala e buna pentru moral, dar nu ne ajuta concret!
Atitudini

#30 E bine ca se taie copacii!

2012-01-26 13:34

De cand stau in Drumul Taberei am tot invidiat betoanele si griul din Berceni, Titan, Ferentari...
In sfarsit mi se indeplineste visul: BETOOOOON!!!!
Sunt sigur ca nu existau alternative. Si sunt sigur ca le-a pasat de copacii aia de 30-40-50 de ani, cum imi pasa mie de Woodrea.
Vin alegerile in curand si mai discutam....
Iuliana

#31 Iuliana

2012-01-26 14:26

trimiteti petitii la garda de mediu, comisariatul de mediu, ministerul mediului, primaria generala in nume personal si citati pentru sustinere cele doua petitii! Cu cat ne pledam mai multi cauza cu atat ne cresc sansele de a reusi sa salvam macar cativa din copacii ce urmeaza a fi taiati, daca nu pe toti. Daca nu vom reusi sa salvam arborii inseamna ca nu am incercat suficient! Promovati petitiile daca va pasa! Veniti cu propuneri despre cum ar trebui sa actionam in continuare. Orice zi ne costa cativa copaci! Nu va bazati pe altii sa va salveze arborii din cartier. Nu e suficient sa le plangem soarta, ci trebuie sa depunem toti eforturi sa-i salvam. Trebuie sa existe alternative!

Musafir

#32

2012-01-26 16:18

Este o crima impotriva naturii si a sanatatii locuitorilor

Musafir

#33

2012-01-26 17:00

vreau sa fi realista.oricum nu iti pierde speranta.Te sustin.

Musafir

#34

2012-01-26 23:29

cu toaletarea copacilor sunt de acord.....este chiar necesara

Musafir

#35

2012-01-27 12:07

Discutiile legate de cum trebuie sa arate un oras sau un cartier nu trebuie duse la extrem: ori copaci, ori metrou.

Musafir

#36

2012-01-27 14:23

E o mare mizerie ce se intampla. Acum 2 ani, abia am reusit salvarea gradinii ce inconjoara blocul de la distrugerea ei de catre o firma autorizata de ADP sa betoneze si sa faca parcari. Adunasera cateva semnaturi de la cretinii din bloc pe promisiunea ca vor avea locuri de parcare. Am reusit salvarea unei gradini mici ce inconjoara balconul meu. Iar vecinii mei s-au ales cu prostia (toate locurile de parcare create s-au dat cu spaga si niciunul nu a apucat vreun loc). Asa va fi si acum, au distrus spatii verzi, au taiat copaci si vor avea doar beton toti cretinii care-si doresc sa aiba metrou. Cand or incepe sa aiba fisuri in bloc de la metrou, cand vor realiza ca ai lor copii nu mai respira decat praf vara si nu au macar un petic de spatiu verde si un copac care sa ii protejeze de soare si sa le dea oxigen, vor realiza cat de dobitoci pot fi. Dar va fi prea tarziu ... si pentru ei si pentru noi ...
Iuliana

#37 Re:

2012-01-27 14:58

#36: -

Oricum, datoria noastra de oameni este sa facem tot ce ne sta in putinta pentru a opri defrisarile. Macar acum in al 12-lea ceas. Se poate si cu metrou si cu copaci. Doar ca probabil e mai convenabila alternativa cu metrou si fara copaci.


Musafir

#38 EUU

2012-01-27 18:12

Unde ati vazut ca se taie unde nu trebuie , aberati.

Musafir

#39 Re:

2012-01-28 12:06

#35: -

cum spuneam, acest lucru se poate realiza si fara atata defrisare, dar acest lucru il veti realiza in vara, daca locuiti in acest cartier....fiindca aici nu discutam de 2-3 copaci care au disparut


Musafir

#40

2012-01-29 12:11

Am semnat petiția, deși nu sunt din București. Mi-e drag Bucureștiul, Drumul Taberei este unul dintre cartierele umane, încă. Și pentru că defrișările au devenit o modă în toate orașele. În Brașov se fac defrișări în pădurile de pe dealurile din jur pentru „crearea de parcuri”, dacă vă puteți imagina. Din ce bani? - Din fondul de mediu destinat îmbunătățirii calității aerului prin crearea de spații verzi.

Musafir

#41

2012-01-29 12:59

Laudabila initiativa aceasta!
ESTE UN DEZASTRU CE SE INTIMPLA! INTR-ADEVAR, DR. TABEREI, CEL MAI VERDE CARTIER ODINIOARA, VA DEVENI APROAPE UN DESERT.
Carmen B

#42 Re: intalnire metrorex

2012-01-29 13:02

#29: Iuliana - intalnire metrorex

De ex, sa ne adunam cit mai multi si sa mergem CU TOTII peste ei! E inadmisibil ce se intimpla! Si nu inteleg DE CE trebuie sa taie toti copacii??? Cum putem intra in contact (cu voi)?

Evident, ar fi de dorit ca fiecare semnatar al petitiei sa popularizeze cit mai mult si unde poate acest lucru.


Musafir

#43 Re: Este un sacrificiu, insa si anii de chin a cate 1.5 h pana la job trebuie sa se termine pt Dr Ta

2012-01-29 14:17

#2: jo - Este un sacrificiu, insa si anii de chin a cate 1.5 h pana la job trebuie sa se termine pt Dr Tabere

Bine, hai să ne asigurăm că sunt tăiaţi doar copacii care se află în calea lucrărilor de metrou, şi doar când lucrările au ajuns la ei, şi nici un altul. Mi se pare că defrişîrile avansează mult mai rapid decât linia de metrou, care stă pe loc de 25 de ani, nu?

Iuliana

#44 Re: Re: intalnire metrorex

2012-01-29 19:09

#42: Carmen B - Re: intalnire metrorex

lasati-mi o adresa de e-mail si va contactez. multumesc

Iuliana

#45 Re: Re: Este un sacrificiu, insa si anii de chin a cate 1.5 h pana la job trebuie sa se termine pt D

2012-01-29 19:10

#43: - Re: Este un sacrificiu, insa si anii de chin a cate 1.5 h pana la job trebuie sa se termine pt Dr Ta

Asta incercam acum, pentru ca oricum ce s-a facut pana acum nu se mai poate repara, din pacate...


Musafir

#46

2012-01-29 22:01

Sunt 2 probleme distincte pe care le-am observat: toaletarea barbara a copacilor si taierile de copaci (unele in spatele blocurilor) cu explicatia: ptr noua magistrala de metrou. Sunt indignata de acest barbarism fata de vegetatie si de batjocura cu care suntem tratati noi ca locuitori si beneficiari ai serviciilor firmelor de toaletare!

Musafir

#47 Re: Re: intalnire metrorex

2012-01-29 22:05

#42: Carmen B - Re: intalnire metrorex 

 

Daca se face o intalnire ptr a protesta impotriva taierilor de copaci anuntati aici si vin si eu! Sau, am putea face un grup pe facebook sa discutam problema asta si altele pe care le are Dr.Taberei. Astept raspunsuri.

Musafir

#48 Re: Re: Re: intalnire metrorex

2012-01-29 22:37

#44: Iuliana - Re: Re: intalnire metrorex 

 

Raluca.genoiu@gmail.com Vreau sa ajut, scrieti-mi daca vreti sa ne coalizam intr-un grup.

Musafir

#49

2012-01-29 22:43

Sa se publice proiectul pentru metrou si sa se explice taiera fiecarui copac. Sunt convins ca exista metode de a salva copaci , de relocare a oraganizarilor de santier care acum se pare ca ocupa zonele unde s-au taiat copaci. Armata are tot felul de terenuri virane libere de copaci prin cartier.

Musafir

#50

2012-01-29 22:43

Iesi in strada, Drumul Taberei! Cine vrei sa lupte pentru tine?

"Am scris memorii la ministrul Mediului, la primaria generala, la primaria de sector. De la primaria de sector nicio reactie." De unde deducem ca argumentele de bun-simt puse pe hirtie nu sint suficiente!