Opriti defrisarile in Drumul Taberei!

Quoted post

Iuliana

#29 intalnire metrorex

2012-01-26 02:34

Ieri dupa-amiaza am fost impreuna cu Adrian, initiatorul petitiei "Salvati copacii di Drmul Taberei" si Camelia B. la o intalnire pe care Metrorex o are periodic cu constructorii, consultantii etc. Singura concesie pe care am obtinut-o din partea directorului general al Metrorex, Gheorghe Udriste, a fost sa opreaca pentru moment defrisarile si sa vada daca nu se mai pot salva din copacii insemnati pentru taiere. Asa ca am mai castigat putin timp. Am scris memorii la ministrul Mediului, la primaria generala, la primaria de sector. De la primaria de sector nicio reactie. Macar Oana grigore de la mediu de la sector 6 a fost la intalnirea de azi, dar in afara sa ne asigure ca se vor replanta, transplantaetc, altceva nimic. Se pune mare accent pe faptul ca este proiect de utilitate publica si d-aia s-au dat asa usor avizele de mediu, zic eu. Oamenii din Titan au castigat o batalie similara pentru 200 de copaci: http://www.ce-re.ro/g3p/proiect-19. O putem face si noi! Veniti cu idei si propuneri. Simpla sustinere verbala e buna pentru moral, dar nu ne ajuta concret!

Raspunsuri

Carmen B

#42 Re: intalnire metrorex

2012-01-29 13:02:35

#29: Iuliana - intalnire metrorex

De ex, sa ne adunam cit mai multi si sa mergem CU TOTII peste ei! E inadmisibil ce se intimpla! Si nu inteleg DE CE trebuie sa taie toti copacii??? Cum putem intra in contact (cu voi)?

Evident, ar fi de dorit ca fiecare semnatar al petitiei sa popularizeze cit mai mult si unde poate acest lucru.