Deschiderea şcolilor şi grădiniţelor (NU învăţământului online)

Deschiderea şcolilor şi grădiniţelor (NU învăţământului online) / Anunțuri / Un prim raspuns de la autoritati (nevavorabil, din pacate) / Comentarii


Musafir

#1

2020-11-20 09:44

Nu sunt de acord cu testarea copiilor. Cu cât sunt mai multe teste făcute, cu-atât apar mai multe cazuri, si riscam alte masuri mult mai restrictive, chiar si un lockdown. Atata timp cat sunt mii de asimptomatici, la ce-ti trebuie test?! Sa te panichezi mai tare?! Prefer sa stea copilul acasa decat sa faca test, sa ne inrautatim situatia! Cu totii ne imbolnavim si ne panicam degeaba!!!

Anca
Musafir

#2

2020-11-20 11:08

Eu sunt de acord cu deschiderea scolilor pentru clasele 0-IV si cu deschiderea gradinitelor, ca un prim pas. Acesti copii nu merg singuri pe strada, la scoala sau la gradinita, deci se pot respecta regulile sub supravegherea parintilor/profesorilor. In plus, la gradinite ar fi foarte simplu, nefiind catalog cu absente, pot frecventa gradinita doar copiii ai caror parintii doresc. Pentru copiii mai mari este greu sa stii cu cine iau contact, dar, in mod sigur, cu scolile inchise, si cei mari se intalnesc cu colegii in timpul liber pentru socializare. Dar, ii intreb pe parintii cu copii mai mari (nu este cazul meu!) le convine mai mult sa stea copilul 4-5h pe zi la laptop si bagajul de cunostinte dobandit este cel mult la jumatate fata de cursurile desfasurate fizic.


Musafir

#3

2020-11-20 11:33

👍Astept si un raspuns pozitiv. Numai bine!

Musafir

#4

2020-11-20 11:40

Vrem si noi la gradi din tot sufletul❤️ Ceea ce se intampla in Ro este o dureremult prea dura pt copii. Am frati surori in strainatate si sunt si la ei cazuri dar scolile gradinitele sunt deschise. Eu sunt constienta ca copilul meu daca a facut febra noaptea nu o sa il trimit in colectivitare astept debutul sa vad dece a facut sau ce urmeaza. Sa ne tineti copii in casa si voi dragi senatori stati in partid si luati leafa.

Musafir

#5

2020-11-20 11:44

Parerea mea ca nici profesori nu ne ajuta prea mult. Ei ar trebui sa faca greva sa spuna nu scolii onlin. Si sa faca bine sa nu mai intre pe platforma. Eu una nu o sa mai intru cat de curand. Sincer stau sa descifrez fraza cand se vb pe platforma deoarece ba merge ecou ba se intrerupe... 


Musafir

#6

2020-11-20 11:46

La fel cum a mai spus o mamica,macar sa se deschida gradinitele si clasele 1-4 .Eu am o fetita la clasa pregatitoare,foarte greu este,trebuie sa stau tot timpul langa ea si nu intelege mai nimic plus ca sta 3-4ore cu ochii in tableta,chiar daca face si pauze.Mai am o fetita in clasa 6 care se vaita tot timpul de durere de burta si de cap si la fel nu intelege mare lucru,plus ca mai sunt probleme si cu conexiunea si unii profesori nu inteleg lucrul asta si le pune absenta sau din cauza conexiunii daca intra cu cateva minute mai tarziu nu ii mai primesc la ora si le da absenta.Nu mi se pare normal sa stea atat in fata laptop-ului.Nu mi se pare normal sa ii dau medicamente copilului din cauza asta. Nu as fi de acord nici cu testarea,dar ne rugam sa se deschida scolile in deplina siguranta si copii sa isi traiasca copilaria asa cum este normal. Eu va sunt alaturi pentru deschiderea scolilor

Musafir

#7

2020-11-20 11:49

Mulțumesc.

Musafir

#8

2020-11-20 11:51

👍Astept si un raspuns pozitiv. Este nevoie sa se faca scoala face to face, e o prostie online. Masurile de prevenire sunt stricte la scoli, nu ar trebui inchise, stiu sigur. Numai bine!

Musafir

#9

2020-11-20 12:02

Ridicati problema sanatatii fizice si psihice a copiilor care stau 7 ore in fata calculatorului...ce se va intampla cu acesti copii care sunt privati de miscare,de contactul cu aerul curat,cu alti copii cu care sa interactioneze?De ce toata Europa are scolile deschise,in conditii de infectare mult mai numeroase iar la noi prima data s au inchis scolile?Unde sunt medicii care recomandau maxim o ora pe zi cumulat(laptop,tv,telefon)?


Musafir

#10

2020-11-20 12:28

Buna ziua! Petitia ar trebui inaintata catre Guvern pentru marirea pragului 3 la 1000. Multumesc!

Musafir

#11

2020-11-20 12:41

Eu nu pot fi la fel de optimista ca dvs. In contextul dificil al situatiei in care trebuie sa invete copiii nostri, incercand sa ne adaptatam acestui sistem de invatamant surogat,lucrurile sunt impinse la o extrema care frizeaza absurdul: Conform sintagmei" nicio fapta buna nu ramane nepedepsita", tabletele distribuite prin intermediul peimariei sect 1,fac obiectull unei mascarade electorale,de parca ministerul invatamantului ar fi gestionat distribuirea tabletelor la modul superlativ din toate punctele de vedere... Asa ca va pot spune: nicio speranta- ceea ce ramane..pur si simplu INERTIE!!

Musafir

#12

2020-11-20 12:55

Închiderea școlilor este un dezastru pentru copii și adolescenți. Efectele grave se vor vedea pe termen mai lung. Autoritățile cunosc argumentele, dar se prefac că totul e bine.
Rețineți ideea principală : eforturile profesorilor sunt de două ori mai mari iar rezultatele de trei ori mai slabe. În mass-media nu se vorbește despre situația asta. Se deturnează atenția spre aspecte secundare : lipsa tabletelor , a conexiunilor la internet etc ,etc.
Tehnologia NU ESTE CONȚINUTUL învățământului și al educației. Este doar un instrument folosit abuziv.


Musafir

#13

2020-11-20 13:55

Ar trebui sa știe cei din ministerul învățământului, că, materia care nu s-a parcurs în semestrul doi, nu s-a recuperat. Copilul meu este clasa a 9 a, matematica-informatica. Toți elevii acestei clase au probleme la matematică, chimie, fizica,limba română. Eu ca părinte ce trebuie sa fac? Să o meditez la disciplinele de mai sus? Nu-mi permite bugetul. Mai am copii la școală. Erau elevi veseli, învața cu plăcere. Acum sunt triști, copilul meu plânge de multe ori, lucrează pana la 3-4 dimineața, se documentează și de pe net, ca să știe la lucrări și când este ascultată. Și pentru ce? Pentru 7,8? A fost șefa de promoție, a adus numeroase premii de la olimpiadă. Elevii se vor îmbolnăviri în condițiile acestea. Nu de codiv ci de stres și depresie.
Anca
Musafir

#14

2020-11-20 16:08

https://www.dezvaluirea.ro/ surpriza-judecatorii-redeschid-scolile-si-gradinitele-din-iasi/

 

Sa inteleg ca daca se deschid in Iasi ar trebui sa se deschida in toata tara...

Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#15 Re:

2020-11-20 19:05

#3: -  

Speram. Am vazut ca Asociatia Scolilor Particular, care a castigat ieri, la Iasi, are termen si la nivel national pe 25 nov. Deci, urmarim.pe 25 ce se intampla.

Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#16 Re:

2020-11-20 19:08

#5: -  

Si pe mine ma intriga lipsa de reactie a profesorilor. Desi, printre semnatarii acestei petitii se afla si profesori.

Dintre profesorii cu care am discutat eu, toti voiau online :(

Ionela
Musafir

#17 Re:

2020-11-20 19:52

#8: -  

Am vazut ca Asociatia Scolilor Particular, care a castigat ieri, la Iasi, are termen si la nivel national pe 25 nov. Deci, urmarim.pe 25 ce se intampla. E de mare interes.


Musafir

#18 Re:

2020-11-20 19:53

#11: -  

Va inteleg. 

Ionela

#19 Re:

2020-11-20 19:56

#12: -  

 Am realizat si eu ca nimeni nu discuta in spatiul public despre calitatea actului educational online si despre rezultatele slabe ale.acestui sistem de invatare. Intr-adevar, voit sau nu, atentia e deturnata de la fondul problemei :(


Musafir

#20 Re:

2020-11-20 19:58

#13: -  

Da, trist. Extrem de trist :(

Ionela

#21 Re:

2020-11-20 20:03

#14: Anca -  

Nu, se deschid doar la Iasi, daca e sa se deschida. Pentru ca cei de la ASP au contestat doar hotararea locala a comitetului pt situatii de urgenta. Dar, inteleg, faptul ca este un proces care cere anularea deciziei de inchidere a scolilor, intentat tot de cei de la ASP, si la nivelul intregii tari, pe 25 nov. De mare interes.

 


Musafir

#22 Re:

2020-11-20 20:05

#9: -  

Aveti dreptate. Imi pun fix aceleasi intrebari ca dvs.


Musafir

#23 Re:

2020-11-20 20:07

#10: -  

Da, si eu ma gandeam la lucrul acesta. Aveti formulat ceva in acest sens, ca sa trimitem? Multumesc.

Keryemo

#24

2020-11-21 07:24

Eu sper din suflet ca se vor deschide scolile si gradinitele,  vad si aud  ca multi parinti sunt cu frica referitor la deschideri,  totusi parerea  mea ár fi ca sa doteze scolile cu camere video si cei care vor sa mearga la ore , fizic, să aiba aceasta optiune, iar restul sa fie prezent online. Si asa viata noastra este cu susul in jos, macar sa avem optiuni. 


Musafir

#25

2020-11-21 12:11

nu va puteti folosi de decizia tribunalului de la Iasi care a declarat ilegala inchiderea scolilor?



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...