Suntem împotriva OUG 13/2017 de modificare a Codului Penal

Suntem împotriva OUG 13/2017 de modificare a Codului Penal / Anunțuri / Dezbatere publică pe 2 proiecte de lege pentru abrogarea OUG 13 / Comentarii


Musafir

#1

2017-02-13 07:54

"Din evidenţa pe care am făcut-o azi, au fost trimise către Parlament 165 de scrisori-petiţie pentru aprobarea OUG 14. E mult? E puţin? Nu ştiu"
Raportat la numarul de 117.867 semnaturi adunate de petitie - este extrem de putin din punctul meu de vedere. Trebuie sa ii invatam si pe restul de 117.702 oameni ca "actiunea civica" se extinde si dincolo de semnarea in grup a unei petitii online sau de iesitul in piata cu un tricolor.
Am impresia ca oamenii isi inchipuie ca "Statul" este ceva abstract si acesta este motivul pentru care nu reusesc sa treaca la fapte concrete in privinta lui...
Simona

#2 Re:

2017-02-14 22:55

#1: -  

Bună,

Din păcate, abia acum am văzut mailul.

Bănuiesc ca e cam târziu sa mai trimit acum, nu?

Mulțumesc,

Simona  


Musafir

#3

2017-02-15 19:08

Multumim ! Cred ca trebuie mers la televiziuni si in online pentru mediatizarea acestor lucruri !


Anonymous

#4 Re: Re:

2017-02-16 07:04

#2: Simona - Re:  

 Nu, nu e târziu. Situaţia incertă se menţine încă în parlament cu privire la OUG 13

Mulţumesc pentru implicare!


Anonymous

#5 Re:

2017-02-16 07:09

#3: -  

 Aici am nevoie de ajutorul vostru, al tuturor. Eu am tot trimis mesaje, am postat pe pagini media sau ale unor personalităţi, ba am trimis şi e-mailuri, fără rezultat.

Avem două posibilităţi: 

1. Să se mobilizeze aceia dintre noi care sunt jurnalişti sau cunosc jurnalişti

2. Să facem astfel încât petiţia să redevină virală, prin distribuire masivă. Faptul că iniţial s-a dus viral, cu peste 76.000 distribuiri, ne-a făcut să ajungem pe hotnews.ro şi de acolo mai departe online.

Mulţumesc!


Anonymous

#6 Re:

2017-02-17 12:09

#1: -  

 Eu merg pe ideea că fiecare contează şi sper să fim din ce în ce mai mulţi. Dar, da, în principiu aveţi dreptate. Eu cred că avem, ca popor, în subconştient, o teamă instinctivă de Stat, ca de un Rău suprem ce ne ţine sub stăpânire (o reminiscenţă din vremurile comuniste, rămasă în mentalul colectiv). 

Toate cele bune!




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...