Si copiii cu astm bronsic pe fond alergic au DREPTURI!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Si copiii cu astm bronsic pe fond alergic au DREPTURI!


Musafir

#1

2016-10-11 12:17

Am in baietel in varsta de 1,9 ani care de la 3,5luni parvurge etapele descrise de initiatoarea petitiei.este foarte greu sa treci prin toate, mai mult decat Atat sa ti se spina CA esti paranoic,ca e normal copilul sa raceasca si sa I se opreasca respiratia.noi suntem raciti si cu otite non stop,oprit respirator Cate 10sec 2 3 reptile la interval de 5_6src,tratament cu monteculast,aerius flixotide de 1an,stagnare in crestere,probleme in alimentatie.Psihic e f greu de parcurs,medici paste Medici,explicatii nu prea.

Musafir

#2

2016-10-11 12:27

Am semnat aceasta petitie deoarece copilul meu se confrunta de 2 ani jumate cu fix acelesi probleme de sanatate ca ale copilului doamnei care v a scris petitia. Diagnostic astm bronsic alergie alp uo gluten soia alune etc etc.

Musafir

#3

2016-10-11 12:41

Am copilul cu asm bronșic de la 7 luni ,acum are 3 ani si 7 luni ,nu am avut niciodată compensați la analizele care sunt foarte scumpe .de ce oare nu putem face prin casa de asigurări aceste analize ?

Musafir

#4

2016-10-11 12:57

Fetita meabedte alergica si sper sa nu evolueze a la stadiul de astm bronsic!ne rugam sa ne fie copilasii sanatosi si sa li se respecte drepturile!

Musafir

#5

2016-10-11 13:24

Mi se pare corect să se acorde mai multă atenție copiilor (persoanelor) cu probleme de sănătate asa cum se întâmplă în orice tara civilizata!

Musafir

#6

2016-10-11 13:48

Am semnat pentru ca eu cred ca prin mobilizarea noastra putem schimba in bine viata copiilor cu alergii, intolerante sau astm bronsic.

Musafir

#7

2016-10-11 19:22

Am o fetita de 6 ani a carei alergii nu sunt alimentare ci de alta natura dar care au provocat astmul bronsic. Îmi este greu, mi-a fost si mai greu când m-am confruntat cu situația mai ales ca nu stăpâneam limba. Desi sunt in Germania, mi-am permis  sa merg la diversi medici dar de alte subvenții, beneficii etc. nu ne bucurăm.

P.S. La grădinița era un copil cu intoleranță la lactoză iar mamele au facut briose, prăjituri etc. MEREU cu produse fără lactoză...

va doresc mult succes și sper ca petiția aceasta sa schimbe cu ceva situația cu care va confruntati.


Musafir

#8

2016-10-11 19:46

Sunt intr-o situatie similară fiind mama a doi copii cu diabet zaharat insulinodependenti care la fel ca acesti copilași sunt privati de ajutor ,sustinere financiară....și necesarul lunar pentru un bun control al bolii
ada

#9

2016-10-11 20:14

Copilul meu sufera de intoleranta alimentara (lapte-de orice natura animala,carne de vita,albus de ou s.a.),care a dat in astm bronsic pe fond alergic,de la varsta de 3 ani.Acum are aproape 9 ani si,din pacate,am ajuns la "fundul sacului" de mai multe ori,dar pt copilul tau faci orice.Nici vorba de analize reduse sau retete compensate :( Din pacate este trist,dar adevarat!Insa niciodata nu mi-am pierdut credinta ca se va face bine.


Musafir

#10

2016-10-11 20:59

Am semnat pt ca toți copiii cu alergii fie ele de orice natura , au drepturi care trebuie rescpectate

Musafir

#11

2016-10-12 03:25

Pentru ca eu si sotul meu avem un copil minunat, care, insa, a intalnit in prima copilarie medici de o foarte proasta calitate, ajungand la acest diagnostic nefericit. Pentru ca am simtit de atunci ca multe lucruri nu sunt in regula, ca devenim usor si sigur paria in cresa si gradinita. Pentru ca eu si sotul meu ii datoram acestui copil o viata normala. Dupa normalul lor.
irinel

#12

2016-10-12 07:09

Pentru ca într-o țară în care se vorbește obsesiv despre copiii noștri, viitorul nostru, statul și-a luat de mult mâna de pe ei. Doctorii sunt sub limita medie de profesionalism și nici că-i interesează să evolueze. Așa că țipă la mame ca nu sunt in stare să-și crească copilul. Țipă la ele chiar și cu copilul mort în brațe. Pentru că vedeți, suntem în țara în care părinții nu se spală pe mâini și d-aia mor copiii. În străinătate familiile cu copii problemă sunt consiliate psihologic. Mă mai doare și lipsa de implicare a statului în tot ce înseamna tratamente scumpe și suportate doar de părinți. Dacă nu ai bani și nu ești din București e și mai grav. Și cel mai rău mă doare că înțeleg tot zbuciumul părinților cu copii cu probleme alimentare, pentru că sunt bunica unei fetițe care a înțeles că este altfel decât ceilalți și a învățat să spună prea de mică „eu sunt alergică”, refuzând în felul ăsta oameni care se încăpățânau să-i dea „ceva bun”, adică, bomboane, sucuri etc. 

Marusha
Musafir

#13

2016-10-12 07:26

AM SEMNAT pt drepturile copilului meu, care a fost discriminat la gradinita Tunari.
GREU gasesti o gradinita pentru copil cu Alergie Proteina Laptelui de Vaca/ severa.
Analizele sunt cu plata si costa aproximativ 400 lei.
Nu exista meniu special/alternativa lapte soia sau orez, migdale cocos.


Musafir

#14

2016-10-12 10:33

Trebuie sa luptam in continuare

Musafir

#15

2016-10-12 11:52

Băiețelul meu a facut numeroase bronsite pana la 1 an. Inteleg bine situația si sunt alaturi de părinții care au acceasi durere.

Musafir

#16

2016-10-12 19:31

sint bunica unui baietel de 5 ani cu intoleranta la lactoza

Musafir

#17

2016-10-13 07:48

Am aceleasi probleme cu cel mic

Musafir

#18

2016-10-13 07:52

Succes! Semnat!

Musafir

#19

2016-10-21 17:08

Pt ca si copiii mei sunt alergici.

Musafir

#20

2016-10-21 20:13

Mamici, uniti-va! Maine poate fi copilul tau cel afectat!

Musafir

#21

2016-10-21 20:22

Pt copii mai sanatosi.

Musafir

#22

2016-10-22 11:34

Îmi doresc ceva bun si ptr copii noștri,chear daca sunt sensibili sunt ai noștri.

Musafir

#23

2016-10-22 12:48

Am semnat pt.a sustine initiativa dv.Nu pot ramane indiferent.

Musafir

#24

2016-10-22 13:47

Am semnat pentru ca am si eu o fetita de doi anisori cu alergie la proteína laptelui de vaca

Musafir

#25

2016-10-23 07:33

Aprob și susțin aceasta inițiativa. Sunt mămica unui copil alergic la proteinele laptelui animal (vaca, oaie, capra), la carnea de vita și la mucegaiuri. Lupta eu am dus o singura, acum o duc împreună cu copilul meu...