Respectarea DREPTURILOR copiilor cu ALERGII alimentare

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectarea DREPTURILOR copiilor cu ALERGII alimentare


Musafir

#51

2016-10-12 08:04

Am copil cu alergii alimentare si ne regasim in aceasta petitie.

Musafir

#52

2016-10-12 10:30

Sunt mama unui copil allergic la foarte multe, dar cele mai periculoase gluten, lapte , oua , arahide cu risc de soc anafilactic si ne chinuim de aproximativ 5 ani

Musafir

#53

2016-10-12 11:37

Bună! O INIȚIATIVĂ bună! Copilul meu are 8 ani și de 4 ani are intoleranță la lactoză. Este foarte greu , deoarece produse fără lactoză se găsesc foarte greu în orașul nostru. ( Zalău) Când era la grădiniță nu am reușit să- l înscriu la program prelungit , pentru că nu aveau meniu pentru copii cu intoleranță. Sper că va fi mai bine !

Musafir

#54

2016-10-12 15:01

Deoarece nepoțica mea de 1 an si 2 luni se numără printre acei copii cu alergie aplv si ne confruntam cu situația de a nu o putea da la creșă fără sa riscăm ...

Musafir

#55

2016-10-12 20:56

Este mai uşor să previi decât să lupţi mai târziu.NU VACCINURILOR!!

Musafir

#56

2016-10-12 22:04

Baietelul meu este alergic lpv 


Musafir

#57

2016-10-13 11:02

Si copilul meu este alergic, intoleranta la lactoza si multe altele!!! Il tratam la dr Stanciu Adrian de la 3 luni si pana in prezent adica 4 ani!!! Succes!!!

Musafir

#58

2016-10-13 19:55

Nu mai vrem copilași bolnavi! Dorim să vedem copii fericiți care își pot trai copilăria cu zâmbetul pe buze și nu cu lacrimi în ochișori!
corina n

#59 autism

2016-10-17 15:45

Si fetița mea a fost afectată de vaccinuri. S-a născut la Paris și a fost vaccinată conform schemei de acolo. A făcut vaccinuri la 2luni, la 4luni la 7luni și la 1 an.Dupa vaccinul de la 1 an a început să se comporte ciudat: imediat după vaccin a făcut 3-4 zile febră 40grade C (doctorul mica răspuns ca e normal, mai țin sa precizez ca a făcut febra și după celelalte vaccinuri de la 2,4 ,7 luni) După cel de 1 an țipa zi și noapte, nu mai avea contact vizual cu noi plângea noaptea , nu știam Cum să o liniștim. De atunci fetița mea a fost diagnosticată cu autism ușor de către medicul din Franța. Menționez ca până la 1 an fetița mea se dezvolta normal conform vârstei. După acest vaccin a fost diagnosticată cu autism Cum am spus mai devreme. De 1an de zile ne-am mutat în București, unde și aici a primit același diagnostic, aici facem terapie (care nu costă puțin) , aici în București a fost refuzată de câteva grădinițe. Doctorii nu recunosc ca vaccinurile au contribuit la vătămarea copilului meu. De atunci nu am mai vaccinat și NU VOM MAI VACCINA VREODATĂ. 

ioana c

#60 eczema severă, multiple alergii

2016-10-17 15:54

Și băiatul meu a fost afectat de vaccinuriAm fost pro vaccinare, după vaccinurile de la 4luni a dezvoltat eczema severă, precum carnea vie , sangeranda pe corp.Apoi multiple alergii .Timp de 3ani a durat procesul de vindecare, suferință cumplita .Plângeam lângă copil si eram neputinciosa.NU MAI VACCINAM SI NU VOM MAI VACCINA NICIODATA. AM APELAT LA UN HOMEOPAT SI ASA TINEM SUB CONTROL ECZEMA, LA GRĂDINIȚĂ NU SERVIM MASA DEOARECE II REAPARUSE ECZEMA. ...DECI VA IMAGINATI PRIN CE AM TRECUT DIN NOU. 


Musafir

#61

2016-10-17 17:52

Fiindcă tot ceea ce este scris mi se pare corect pentru noi toți...dar în primul rand pentru toate persoanele cu aceste probleme...chiar dacă noi nu le avem nu înseamnă că nu trebuie sa ne implicam sau sa nu ne pese...trebuie să fim alături unii de ceilalți...eu cred ca ar trebui sa ne ghidam : " toți pentru unul și unul pentru toți "...așa vom reuși...uniți...

Musafir

#62

2016-10-18 18:54

Am si eu un copil care sufera de aceasta boala.

Musafir

#63

2016-10-21 19:24

Pt copii sanatosi
Ratzusca

#64 Mamici, uniti-va

2016-10-21 20:11

Mamici, uniti-va! Maine poate fi copilul tau cel afectat!


Musafir

#65 Re:

2016-10-22 08:43

#25: LOL -  

 As fi scris mai elegant, dar sunt de acord cu observatiile de mai sus. Am semnat totusi petitia petru restul punctelor. 

Georgiana

#66

2016-10-22 14:29

Copilul meu are Aplv de la 6 săptămâni...si intoleranta la histamina...2ani am dat câte 1000 de lei pe lună pe lapte Alfare!!!!nici măcar un ajutor de reducere a  prețului acestui lapte...toată lumea da din umeri!!! Apoi coșmar !!Am făcut zeci de analize pe banii noștri pt ca micuțul nu era bine nici așa și intr-un final s-a dovedit că are si intoleranta la histamina... regimul este strict..ce grădiniță îmi garantează respectarea atâtor reguli???

Dacă regulile nu sunt respectate există risc de soc anafilactic în cazul încărcări corpului cu histamina! 

Am auzit de multe mămici ca la unele grădinițe li s-au dat copiilor ce nu aveau voie nici să atingă darămite să mănânce!! Dacă un copil intra in soc ,ce știe o doamnă educatoare sa facă pt a salva copilul, în condițiile în care ea a permis copilului să mănânce alimentul interzis???cine răspunde?ce încredere să avem?? 


Musafir

#67

2016-10-24 05:13

Sunt mama si ader la orice cauza si sustin orice initiativa pe care alti parinti o inainteaza spre legiferare, pentru binele tururor copiilor din Romania

Musafir

#68

2016-10-24 07:11

Pt ca am un copil alergic

Musafir

#69

2016-10-27 05:52

Am semnat aceasta petitie pentru ca si baietelul meu in varsta de 6 ani are intoleranta la proteina din laptele de vaca.

Musafir

#70

2016-10-28 16:49

Deoarece ma regăsesc in aceste cuvinte sufăr alaturi de fetița mea de 9 ani de zile ,are enorm de multe intolerante un regim de viața foarte strict ,sunt mereu in alerta si am nevoie de sprijin
Ana

#71 Alergii dupa vaccinul blestemat

2019-06-05 08:04

Am o fetita de 3 ani. Dupa vaccinul de 1 an a facut convulsii de 3 ori cu internari si perfuzii. Apoi am descoperit ca este alergica la : ou, lactate, grau, morcovi, pui,.Sunt disperata si plang de fiecare data cand imi cere ceva si nu ii pot da. Vina este a MEA ! Ca nu m.am informat bine inainte sa fac acele vaccinuri blestemate..