Vrem un concurs corect si relevant pentru directorii de şcoli!


Musafir

#51

2016-09-24 09:33

Domnule Ministru, Vi se pare corect si normal sa pastrati in sistem , in prelungiri oameni care nu au lasat nimic valoros in urma lor?Noi,, tinerii mergem la cules de capsuni? De ce nu se elibereaza aceste locuri ? Dumnealor au dreptul la munca peste limita de pensionare ,iar noi , nu putem ocupa un loc ? de ce aceasta lege cand avem atatia tineri valorosi dornici de munca? Acest concurs se vrea unul politic . Ce persoana oricat ar fi de dotata intelectual poate memora intr/un termen record acele notiuni. Ele nu sunt de invatat , de stiut sa le aplici ,ca la medici , juristi etc. Care jurist memoreaza mecanic articole de lege? De ce nu ati anuntat din timp? A fost mare secret!!! Asa vom intra in normalitate si in Europa??!!

Musafir

#52

2016-09-24 11:32

Sunt director adjunct, predau la clasa a III - a cu norma intreaga si stau zi lumina in scoala in aceasta perioada.Cand as putea oare sa ma pregatesc temeinic ptr un concurs care a fost anuntat cu o luna inainte de a se da?Nu mai discut despre calitatea bibliografiei de concurs si despre alte aspecte nepotrivite ale metodologiei ptr un astfel de concurs.

Musafir

#53

2016-09-24 18:41

Ministerul se lauda cu 1500 de candidati inscrisi pe cele 9000 de locuri libere. Mare inghesuiala nu??? Poate isi vor pune tehnocratii din minister un semn de intrebare legat de concurenta asta asa mare....Poate asta le va arata ce bine organizeaza acest concurs...

Musafir

#54

2016-09-24 19:50

Avem nevoie de stabilitate în sistemul de învăţământ.Nu vrem distrugerea a ceea ce a mai rămas din acest popor:educaţia, cultura, credinţa.

Musafir

#55

2016-09-25 07:33

Pentru ca stiu ce înseamnă un director corupt, lipsit de morala si păstrat in functie doar pentru ca aduce voturi la alegeri.

Musafir

#56

2016-09-25 11:07

Susțin egalitatea de șanse pentru accederea la funcția de directori. Consider ca prezentul O.M. încalcă acest drept.

Musafir

#57

2016-09-25 12:31

Pentru ca să nu trăim într-o improvizație permanentă.

Musafir

#58 Re:

2016-09-26 09:40

#1: -  

 normalitate.corectitudine vrem


Musafir

#59

2016-09-26 16:55

Pentru ca ne simtim umiliti in fata tuturor. Timpul si modul de procedura sunt exagerate.

Musafir

#60

2016-09-26 18:01

Sunt indignată ! De cel puțin 10 ani se tot schimbă manuale,curriculum,directori,...orice ! Nu se poate fără continuitate nici în educația atât de blamată ! Eu cred că a educa înseamnă să direcționezi viața unui copil ,să pui bazele dezvoltării lui viitoare.Și asta se face cărămidă cu cărămidă,cu trudă și responsabilitate.Dar dacă tot schimbi mereu ,nu mai poate face nimeni nimic durabil. Teamă mi-e că asta se dorește ! Iar directorii,care sunt și ei oameni,pot fi gospodari și buni conducători , dar să fie aleși pe criterii corecte:să fie,cum spuneam,gospodari,corecți,drepți,iubiți sau acceptați de colegi..și nu stresați că mâine pot fi schimbați . Așa nu-ți mai arde să faci nimic.Și iar mă întreb:oare asta se dorește?Să se dărâme totul?Și așa sistemul e defect -sau defectat...
caroltem

#61 Re: ipocrizie

2016-09-26 18:09

#39: Director Liceu Bucuresti - ipocrizie 

 petiția e doar pentru directori ? profesorii care nu vor să fie directori nu au voie să semneze ,să -și spună părerea?


Musafir

#62

2016-09-26 19:35

Cum mai functioneaza o scoala in care 8 profesori ,,se pregatesc" pentru concurs? Documente, studiat bibliografia?

Musafir

#63

2016-09-26 21:55

Dorim concurs pentru directori, pentru stabilitate, pentru continuitate dar nu in pripa, graba. Cand au timp noii candidati sa studieze legislatia stufoasa?Un director este antrenat in toate domeniile scolii, comunitatii. Dle Ministru...Vreti sa semnati in realizarile dvoastra,la final de mandat ca ati revolutionat invatamantul prin acest concurs. Nu toti directorii sunt numiti politic. In majoritate sunt dascali apreciati atat de comunitatea scolara ,de parinti,copii si de autoritatile publice. .Ambitiile sunt daunatoare societatii.

Musafir

#64

2016-09-27 18:06

Concursul trebuie sa se desfasoare in perioada vacantei de vara , altfel vom avea o noua miscare de personal in timpul anului scolar!

Musafir

#65

2016-09-28 03:25

Graba organizarii unui concurs de directori este nejustificata. Nu cred ca un concurs facut in viteza rezolva problemele invatamantului prescolat.

Musafir

#66

2016-09-28 06:10

Sunt de acord cu concursul pentru directori dar nu de maniera aceasta cu metodologia si bibliografia anuntate cu 30 zile innainte de ex.cu programul defectuos de introducere a datelor ! cred ca este prea mult! Un examen de asemenea anvergura trebuie anuntat cu cel putin 6 luni innainte.Va multumesc!

Musafir

#67

2016-09-28 16:31

Mi se pare o graba suspecta.Politicul nu dispare astfel.Trebuie eliminat politicul,mai intai de sus.,de la varf si apoi pana in cea mai mica scoala.Ma tem ca se face atata caz ca urmeaza alegerile.

Musafir

#68

2016-09-28 20:14

Din simplul motiv ca timpul necesar pregătirii concursului nu este suficient.......Daca este prevăzută si sesiunea din martie-aprlie, se poate organiza atunci si.......cel mai bun sa castige!
Poate împreună reusim!

Musafir

#69

2016-09-28 21:09

Printre altele: condiția ca respectivul concurent să dea o declarație, pe propria răspundere, că ,,nu a colaborat cu Securitatea" este formulată greșit și, în același timp, comică. Corect e: respectivul concurent trebuie să-și atașeze la dosar o adeverință, eliberată de Ministerul Afacerilor Interne (MAI) al României, de unde reiese, foarte clar, că nu a făcut parte din cadrele active/sau, nu a fost colaborator ale/al Securității Statului, în perioada regimului comunist (30 Decembrie 1947-22 decembrie 1989).

Musafir

#70

2016-09-29 17:18

Sustin ideea ca ,managerul profesionist va îmbina: roluri, competenţe, capacităţi, cunoştinţe, deprinderi, abilităţi pentru a aplica un management de calitate la nivelul unităţii de învăţământ din care provine, pentru ca -i cunoaste particularitatile.
Managementul este un proces de iniţiere de lungă durată, care nu se termină după un curs de formare.
Managementul este o profesie dedicată oamenilor.

Musafir

#71

2016-09-29 19:23

Am semnat petiția în calitate de profesor ,director de liceu teoretic de 16 ani,trecuta prin 2 concursuri.Nu ocup aceasta funcție politic,nu sunt membrul nici unui partid!consider ca ceea ce se întâmplă este o încercare grosolana și agresiva de politizare și subminarea identității noastre,nu voi participa la acest circ,tocmai pentru ca nu sunt un simplu număr, un cont sau o parola!sunt conștientă de valoarea mea ,de capacitățile mele intelectuale,manageriale,profesionale,nu voi admite niciodată sa fiu evaluata de indivizi net inferiori mei!bibliografia propusa este un real instrument de spălare de creier!metodologia nu este constituțională! Probabil se va demonstra acest lucru după data de 12 oct.nu am fost niciodata și nu sunt un om las,dar nici credul!le urez succes tuturor celor înscriși, dar totodată le doresc sa își mențină dreapta coloana vertebrala!

Musafir

#72

2016-09-29 22:57

Nu este in regula, prea se face totul pe repede înainte, ce se urmărește de fapt?
Pentru cel mai idiot ministru al invatamantului

#73 Politizare pe fata.

2016-10-01 20:14

Concursul se incheie pe 12.dec iar alegerile au loc pe 11.dec. Cei care sunt acum directori nu mai pot fi numiti in caz de neprezentare sau daca nu iau concursul. Asta sr numeste limitarea unor drepturi constitutionale, PANARAMA de ministru ce esti. Criteriile au fost concepute astfel incat sa ramana cat mai multe locuri neocupate. Pe cine credeti ca vor numi bolsevicii astia directori in dec. NUMIRI POLITICE. Asta e depolitizarea invatamantului propovaduita de acest pacalici de ministru. Se vor alege cu o gramada de procese.


Musafir

#74

2016-10-03 17:59

dupa parerea mea acest concurs ar trebui sa aiba loc in vacanta de vara

Musafir

#75

2016-10-04 18:33

Orice concurs se anunta din timp si nu trebuie sa se desfasoare in timpul anului scolar daca vreti ca totul sa fie corect