Susțin !!! Statutul CFR -istului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Susțin !!! Statutul CFR -istului


Musafir

#201

2016-10-06 14:54

Pentru bunastarea noastra!

Musafir

#202

2016-10-06 20:23

Cred ca merit dupa 29 de ani de "roata"...sa ma retrag onorabil cu o pensie pe deplin meritata !

Musafir

#203

2016-10-07 09:19

50 ani mi se pare virsta propice pentru pensie in sc

Musafir

#204

2016-10-08 03:01

Cerem drepturile ce le meritam

Musafir

#205 Re:

2016-10-08 05:04

#26: -  

 

Trebuie sa revenim aproape de normal

#206

2016-10-08 05:48

 Sustin statutul CFR-istului 


Musafir

#207

2016-10-09 20:35

Este necesara , conform UE

Musafir

#208

2016-10-09 20:36

Este necesara, conform directivelor UE

Musafir

#209

2016-10-10 09:54

Pentru ca sunt fiica de ceferist. Vad in fiecare zi ce inseamna viata de ceferisti a parintilor mei, imbatraniti inainte de vreme! Pentru daruirea lor in munca si meseriile pe care le practica zi si noapte, chiar si in conditiile deplorabile in care a ajuns sistemul feroviar, merita sa aiba posibilitatea de a se bucura de o pensie, cate zile le-o mai harazi Dumnezeu dupa varsta de 55 de ani!

Musafir

#210

2016-10-10 18:22

oamenii in tara aceasta trebuie sa aiba si drepturi corecte,la o munca deosebita ,nu numai obligatii

Musafir

#211

2016-10-10 22:40

Statutul CFR-istului este necesar,sa ruinat calea ferata romana,nu se tine cont de siguranta circulatiei a cetateanului a ajuns calea ferata [din a 2 armata a tarii] un dezastru total este condusa de niste incompetenti, niste tradatori care habar nu au cu ce se maninca calea ferata iar sindicatul care trebuia sa reprezinte interesele salariatilor sint niste tradatori nu ii itereseaza decit sa aiba buzunarele pline , nu au obtinut absolut nimic pt salariatii cfr-isti ba din potriva au reusit sa ne piarda toate drepturile ramimind la un salariu minim(asta da interes si negocieri nu)RUSINE macar in al 12 ceas zbatetiva sa mai va spalati din rusine REZOLVATI ODATA CU STATUTUL SI NU MAI VA MAI ASCUNDETI DUPA DEGETE INCOMPETENTILOR

Musafir

#212

2016-10-13 13:06

Pentru ca am ajuns dupa 25 de ani de sc sa am slariul unui maturator !

Musafir

#213 Re: Podina Cristian

2016-10-13 13:06

#209: -  

  pot semna și membrii de familie petiția ,bravo ,tatăl tău cred că e mândru de fica lui 


Musafir

#214

2016-10-27 15:24

Dreptul la viata e unul din criterile de bun simt.Atentie stimati alesi nu ne luati acest derpt . Iesirea la pensie la o varsta cand ne mai putem recupera ne da drepul sa fim egali cu cei ce nu aleg o meserie care este atat de solicitanta . In munca noastra ne pierdem sanatatea , nopti nedormite in care corpun nu se mai regenereaza , pimpul petrecut cu familia , amintirile dragi ale sarbatorilor cu cei dragi ,duminicile pierdute in care ar trebui sa fim in biserici .etc

Musafir

#215

2016-10-28 15:21

Semnez aceasta petitie pentru inbunatatirea conditiilor de trai

Musafir

#216

2016-10-28 15:23

Pentru inbunatatirea conditiilor de trai

Musafir

#217

2016-10-31 07:59

Da vreau sa-mi expun punctul de vedere caci eu stausub vagon de la 14 ani cand salariatul castiga bani iar eu luam o nota .Acum am 52 de ani varsta si nu am nici un viitor Lucrez de 33 de ani de 28 sunt RTV ma intreb de ce oare am fost fidel si la ordin atatia ani si acum sunt egal in drepturi cu cel ce a lucrat pe nu stiu ce santier cu sticla de bautura in buzunar.Se stie ca a fi Revizor tehnic vagoane nu este atat de usor si ca aceasta functie a fost si este tratata la diverse As dori sa se faca dreptate cu acest statut si sa ne facem auziti .La noi la Suceava avem si un dosar pe rol in ceia ce priveste drepturile noastre si vrea sa spun ca domnul expert care ne-a reprezentat si-a batut joc de noi caci a venit ci lectiile ivatate de lla sefii nostri de la sucursala iasi si nu numai. Daca mai exista dreptate in tara asta as ruga pe aceasta cale sa ne dea si noua drepturile care au fost luate fara ase gandi ca unRTV si nu numai nu poate sa sa garanteze siguranta circulatiei de la vrsta de 52 de ani in sus pentru ca nu-l mai ajua nici organismul datorita conditiilor impuse ,si se stiu foarte bine care sunt acelea ,

Musafir

#218

2016-10-31 08:33

Pentu de am muncit la ordin 33 de ani ca sa fim luati in btjocura acum la batranete Guvernanti tot va laudati cu locuri de munca in tara asta ,lasati tineretul sa munceassa iar noua datine drepturil ce ni-lea-ti luat fara a tine cont ce inseamna munca la calea ferata .Va mai rog sa nu uitati ca noi CFR-eul eram a doua armata pe tara si acum nu mai suntem nimic .De ce munca noastra a fost considerata ca fiind munca cu conditii normale  cand nu s- a schimbat nimic in sistim .Suntem ba mai solicitati datorita disponibilizarilor Eu sunt Revizor tehnic si fac revizie unui tren de marfa de 40 de vagoane singur ceia ce este contrar instructiilor in vigoare .mentionez faptul ca in asa conditii nu se poate face servici de calitate . Daca nu ni se da drepturile noastre in ceia ce priveste varsta de pensie CFR-STI HAI SA NE DAM DEMISIA IN MASA SA VEDEM CE FACE STATUL ROMAN


Musafir

#219

2016-11-05 15:41

ca e normal sa li sedea drepturile inopoi findca stiu cea fost in urma si cum isi bat joc de cfr

Musafir

#220 Re:

2016-11-08 18:54

#27: -  

 


Musafir

#221

2016-11-10 05:02

Cei care lucram in siguranta circulatiei avem o responsabilitate foarte mare, mult stres, vrem drepturile cere se cuvin cu privire la acordarea grupei1 de munca si dupa 01042001, intrarea in vigoare a statutului pers.CFR.
Xena

#222 semnez petitia!Re:

2016-11-17 10:11

#175: -  

 Cine nu a lucrat la SC, mai ales noptile, in toate zilele de sarbatoare, fara libere, in spatii neincalzite iarna si sufocante vara, intr-un stres ucigator nu poate intelege necesitatea promulgarii acestei legi!

Nu doar mecanicul de locomotiva, mecanicul ajutor si instructorul mecanic muncesc la CFR in conditii grele, deosebite, "speciale" ci si personalul din ramura miscare-comercial: conductorii de tren, sefii de tren, controlorii de bile, inspectrii de specialitate calatori, instructorii M/C, acarii, manevrantii, picherii, meseriasii de cale,impiegatii de miscare, etc. Nominalizarea lucrului in conditii grele,deosebite, speciala numai a celor trei categorii de feroviari constituie un abuz incalificabil pentru care trebuie sa raspunda penal conducatorii administratiei si liderii de sindicat care au pactizat cu administratia pentru a-si realiza propriile interese!

"Greva" feroviarilor din anul 2004 cand Federatia Mecanicilor de Locomotiva a declansat conflictul de interese, a profitat numai mecanicilor de locomotiva,mecanicilor ajutori si instructorilor mecanici care au fost nominalizati/incadrati in categoria speciala de munca entru a benficia de reducerea varstei standard de pensionare.Cinste liderilor sindicali din Federatia Mecanicilor de Locomotiva care nu au uitat de unde au plecat si pe umerii cui s-au ridicat!

Restul feroviarilor au avut numai de pierdut, drepturile lor - inclusiv cele castigate anterior au fost pierdute de sindicalistii ajunsi boieri pe spinarea "boborului" asuprit cu acordul lor! Acestia nu au avut rusine, teama de lege nici frica de Dumnezeu, s-au inchinat zeului ban si-au realizat interesele meschine, au avansat in cariera, si-au angajat/avansat /"ajutat" membrii familiilor lor extinse, iar de cei multi si necajiti nu le-a pasat.

Acestor indivizi nesatui de avere dobandita necinstit, avizi de putere care li se pare vesnica, numai Dumnezeu de care nu au tinut cont in socotelile lor le va veni de hac si-i va rasplati dupa faptele lor: cu boala si moartea.

Din 2004 pana in prezent, feroviarii au fost/sunt salarizati mai prost decat gunoierii, desi la disponibilizarile masive care s-au facut au preluat atributiile celor disponibilizati fara sa fie platiti pentru cumul de functii. Feroviarii romani traiesc sub nivelul subzistentei, muncesc in conditii grele, periculoase, intr-un stres insuportabil, presteaza permanent munca peste programul normal de lucru, sunt umiliti, abuzati de catre cei ajunsi la "carma" , exploatati fara mila si amenintati ca vor fi concediati , cu discretionarea normelor legale, daca indraznesc sa-si ceara drepturile.

De aceea, sustin promulgarea statutului feroviarului- a doua armata a tarii!

Feroviarul roman are o pregatire speciala, unica, munceste mult, conditii grele, periculoase, distrugatoare de sanatate - speciale chiar mai stricte decat cele in care-si desfasoara activitatea politistul, jandarmul sau  apv-tul dar nu este retribuit  nici cu 1/2 din salariul acestor categorii de personal, iar munca sa nu este respectata/recunoscuta.

Curaj, fratilor feroviari! Luptati pentru drepturile dvs.caci "o lupta-i viata"...!

 

 

sorcut

#223 sorcutRe:

2016-11-17 10:14

#175: -  

 Semnez petitia!

Statutul feroviarilor trebuie adoptat urgent.

SEFUL

#224 seful

2016-11-17 10:27

Am nevoie de satatutul feroviarului ca sa pot iesi la pensie!

Am 55 de ani, am lucrat no-stop, neplatit corespunzator si nu ma vad lucrand inca 10 ani pentru a putea primi pensie la implinirea varstei de 65 de ani.

Nu cer decat ceea ce mi se cuvine, drepturile castigate legal pe care ni le-au sters groparii CFR-lui care nu stiu ce-i munca epuizanta pe care ne-au obligat sa o prestam, disciplina, rabdarea indelungata, lipsurile,foamea, frigul, caldura excesiva, imposibilitatea cresterii decente a copiilor, achitarii facturilor, a petrecerii unui concediu la mare sau la munte in Romania nu pe alte meleaguri, etc.!

Burghezia proletara a dus la fier vechi C.F., ne-a distrus tara si vietile!

Trebuie sa ne unim fortele si sa facem ceea ce trebuie pentru noi si pentru urmasii nostri cat mai avem timp si suntem pe picioare!

"SOMNUL NATIUNII NASTE MONSTRI"!

ION

#225 ION

2016-11-17 10:29

AM LUCRAT DIN 1984 PANA IN 2001 LA S.C.

SUSTIN STATUTUL!