Amenajarea unui parc canin in Ramnicu Valcea

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Amenajarea unui parc canin in Ramnicu Valcea

Ciolac Alexandru Paul - L.O.T.B. Art Fellas
Musafir

#1

2016-08-21 18:30

Grupul Facebook al iubitorilor de animale și al posesorilor de animale de companie din Râmnicu Vâlcea (www.facebook.com/groups/AnimaleCompanieValcea) susține inițiativa și mulțumește tuturor celor ce semnează prezenta petiție!



Musafir

#2

2016-08-21 18:32

Este necesar un parc.si iubesc natura si animalele.

Musafir

#3 Re:

2016-08-21 19:06

Impreuna putem schimba !


Musafir

#4

2016-08-21 19:21

Am prieten canin

Musafir

#5

2016-08-21 19:56

Acest parc este foarte necesar pentru liniștea tuturor .

Musafir

#6

2016-08-22 11:44

Câinele meu nu are unde face mișcare absolut deloc iar eu mă confrunt zilnic cu răutatea si muuulta prostie a stimabililor locuitori ai acestui oraș european.

Musafir

#7

2016-08-22 13:35

Cea mAi bunĂ idee !!! 

 


Musafir

#8

2016-08-22 14:06

Strict necesar un spatiu pt catei cu pastrarea curateniei din partea proprietarilor de catei si cu sprijinul Primariei . Ar putea fi amenajat cate un coltisor si in cele doua parcuri din oras.

Musafir

#9

2016-08-22 15:52

As propune amenajarea in acest scop spatiul de la Unitatea militară Vladesti

Musafir

#10

2016-08-22 16:40

Nu-mi vine să cred că s-a mai gândit cineva la înființarea unui spațiu pt câini! Aveam ca prioritară o audienta la primar în acest scop.
E dezastru cu câinii și lipsa spatiilor pentru ei. Pe lângă faptul ca imi iubesc patrupedul, ca este un membru al familiei, ca oricare dintre câinii cu stăpân, puiul meu este unul cu pedigree, participant la Atibox 2016 în Slovenia, la vârsta de numai 5 luni, unde a luat calificativul Foarte Promițător, asta însemnând ceva extraordinar pentru un pui atat de mic. Ce înseamnă asta? Înseamnă că lumea va ști, în viitorul apropiat, cand va intra în concursuri de juniori si adulți, ca vine din Rm. Vâlcea. Care Râmnic? Acela unde nu am unde-l plimba, unde nu-l pot antrena, unde nu poate să alerge?


Musafir

#11

2016-08-22 17:02

In sfarsit o idee geniala ! Macar daca s-o sesiza cineva si o va pune in practica mai repede !

Musafir

#12

2016-08-22 18:52

Sunt siderat de hotararea interzicerii animalelor de companie in parcuri. Am fost ieri in parcul Zavoi si e plin de haite de maidanezi. Animalele de companie vaccinate, deparazitate si curate nu au acces in parcuri, maidanezii, da!
Propun ca agentii constatatori sa amendeze si proprietarii acestor animale, adica primaria, in cazul in care ei intra in parcurile valcene.
De asemenea, cred ca dl. primar confunda locurile special amenajate pentru joaca copiilor cu parcurile unde avem acces toti, inclusiv anmalele noastre de companie, in conditiile legii.
Si mai cred ca masura are un pofund caracter populist, electoral, menit sa-i fascineze pe votantii dansului, altii decat cei care isi pot permite un animal de companie (si nu ma refer la latura financiara, ci intelectuala).
Si, in final, mai cred ca asa ne trebuie, daca lasam optiunea noastra de vot in mainile oricui - macar suntem un oras celebru, cu primar dublu campion olimpic la condamnari penale!

Musafir

#13

2016-08-22 21:39

Din cate observ, unora le e greu sa isi scrie numele si sa semneze macar pentru noi, iubitorii de animale. Greu domne, dar cand e sa vada oamenii pe strada cu caini jucausi, cum e al meu si neastamparat, care vrea sa se joace cu toata lumea si sare la toata lumea, fac mutre bineinteles. Sa nu mai zic ce iese din gura lor daca mai si calca in rahatul lasat bineinteles de stapanii nepasatori in mijlocul trotuarului..

Maria

#14 Parc

2016-08-23 09:35

ar putea face cate un loc pentru animale in fiecare zona .. Au suficient spațiu 


Musafir

#15

2016-08-23 15:58

E necesar pentru câinii care locuiesc la bloc, pentru mișcare şi socializare.
Nicoleta Loredana Vaetoiu
Musafir

#16 Pentru afisajul de la intrare propun urmatorul model:

2016-08-23 17:37

SPATIU REZERVAT CAINILOR DE COMPANIE

 Este permis accesul cainilor regulamentar inregistrati in RECS/carnetul de vaccinari, chiar si fara sa fie tinuti in lesa si fara botnita, cu conditia sa fie sub supravegherea activa a proprietarilor/insotitorilor si respectand cateva reguli: 

- Utilizarea spatiului este limitat la maxim "n" caini

- Este permisa permanenţa pentru un timp de 20 minute in cazul in care altii asteapta la intrare

- Cainilor insotiti de persoane cu handicap le este acordata precedenta absoluta 

- Fiecare proprietar/insotitor poate introduce maxim 2 caini in acelasi moment;

- Nu introdu caini in calduri si pui cu o varsta mai mica de 3 luni

- Nu lasa cainele/i nesupravegheat/i

- Utilizatorii trebuie sa se asigure ca poarta este inchisa corect

- Nu oferi mancare cainilor in interiorul spatiului

- Este obligatorie echiparea cu materiale necesare pentru curatarea locului si eventual folositi specialele cosuri pentru reziduuri

- Este interzis accesul cainilor bolnavi sau cu o sanatate precara, a celor cu patologii contagioase, infectati de capuse, purici sau alti paraziti

Proprietarii/insotitorii sunt responsabili din punct de vedere civil si penal, conform legii. 

PROGRAM   07.00 - 22.00  

 


Musafir

#17

2016-08-23 19:34

Sper sa se gaseasca un loc si pentru animalutele noastre.Si de ce nu,poate si pentru un cimitir.Oriunde in afara orasului.Astfel, un loc care poate este abandonat si nefolositor,poate aduce venituri la bugetul local.

Musafir

#18

2016-08-24 05:42

Amenajarea acestui parc este o dovada de civilizatie si este o prioritate pentro oras. Trebuie sa invatam sa realizam tot ce este necesar pentru comunitate si abia dupa aceea sa impunem anumite restrictii.
Asta e deja absurd ce sugerezi

#19 Re: Pentru afisajul de la intrare propun urmatorul model:

2016-08-24 10:08


Musafir

#20 Re: Re: Pentru afisajul de la intrare propun urmatorul model:

2016-08-24 10:24

#19: Asta e deja absurd ce sugerezi - Re: Pentru afisajul de la intrare propun urmatorul model:  

 Nu este absurd. Este conform normelor in vigoare. Trebuie sa intelegeti ca sunt necesare cateva reguli pentru a pastra linistea si ordinea publica, pentru a evita supraincarcarea, pentru a evita incaierari intre caini, pentru a evita certuri intre proprietarii acestora, pentru a evita ca alti caini sanatosi sa se imbolnaveasca, pentru a evita raufacatorii care ar putea plasa mancare otravitoare sau sa distruga parcul, pentru a evita o multime de neplaceri ulterioare. Omul trebuie sa mearga acolo pentru a se relaxa, ci nu pentru a se incarca de alte probleme. Si oricum este doar un exemplu; afisajul final va fi hotarat exclusiv de autoritatile de competenta. Atasati si d-voastra alte exemple! Sunt foarte bine venite! 


Musafir

#21

2016-08-25 20:18

I love dogs❤️

Musafir

#22

2016-08-26 05:24

Cred ca necesar ar fi, sa strangeti si fecalele cainilor ce au devastat spatiu verde, pe B-dul Dem Radulescu si chiar pe dig.Daca sunteti iubitori de animale, fiti va rog si iubitori ai semenilor dumneavoastra.Si eu am caini si pisici, dar ma straduiesc sa nu stric buna dispozitie a concetatenilor.

Tocmai din acest motiv sunt pentru amenajarea unui parc special.

Daca primarul ar reface iluminatia publica de pe dig Ostroveni pana la ultimul stalp,ar avea stima noastra.

 


Musafir

#23

2016-08-26 10:57

De asemenea, ar fi cazul să se facă și campanii de castrări!

Musafir

#24

2016-08-26 18:00

O idee minunata atâta timp cât o să se curețe parcul pt căței de către stăpâni. Nu sa se lase mizerie în urma lor..

Musafir

#25

2016-08-27 15:36

Am semnat aceasta petitie deoarece este necesar infiintarea unui parc canin si sper ca vor face cat mai multe persoane iubitoare de animale.