Solicitarea romanilor din DIASPORA catre; Presedintele Romaniei, Guvernul Roman,Ministerul Afacerilo


Musafir

#26

2016-09-07 02:07

Semnez această petiție pentru că cerem dreptate prin ceea ce vrem să ni se acorde. Suntem oameni, deci avem rațiune

Musafir

#27

2016-09-10 00:03

Doamne Ajuta!

Musafir

#28

2016-09-27 11:42

Trebuie o schimbare în bine....

Musafir

#29

2016-09-27 15:13

Sa schimbe legile tampite pe care le au.Am fost la începutul luni pt a schimba pașaportul băiatului și dacă anul acesta a făcut 14 ani vezi doamne trebuie sa I fac întâi buletin și primul buletin doar în România se face.Am avut o opțiune sa I fac pașaport cu adresa de Austria dar trebuie semnatura tatălui (fiind despărțită de tatăl lui și având hotărâre judecătorească ca tatăl este decăzut din drepturi și încredințat mie)Pt ce semnatura?De 6 ani locuim în Austria dar așa ceva nu mi a trebuit.Am mers 800km dus 800 întors banii cheltuiți ca sa nu rezolv nimic.Sa schimbe legile tampite nu sa pună lumea pe drumuri .Mulțumesc sper sa se schimbe ceva

Musafir

#30

2016-09-27 15:23

Exact la fel și consulate din Spania. Nu are rost sa contezi cu autoritățile romane, taxe enorme pentru orice acte, functionari aroganți și neprofesionalism, etc. Doamne ferește sa ți se întâmple ceva, nu te ajuta cu nimic. Am văzut ca s-a schimbat ambasadorul, poate își schimba și echipa, nu cred. Pana și portarul își da aere. Nu își dau seama ca sunt plătiți din bani publici și trebuie sa fie in serviciul cetățenilor. Rușine.

Musafir

#31

2016-09-27 15:38

sunt nemultumita de faptul ca nu raspunde nimeni la telefon la Consulat.... si mai e o nemultumire ca nu sunt mai multe consulate. ar trebui ca in toate orasele sa fie deschis cate un cabinet in cladirile unde se solicita ajutor social macar o zi pe saptamana .

Musafir

#32

2016-09-27 16:18

Foarte bine punctate aceste probleme ale Romanilor din Austria-Viena. Sa speram ca vom fi auziti de catre Presedintele tarii....

Musafir

#33

2016-09-27 17:52

Lasa de dorit Personalul La consulat si prea Multa birocratie

Musafir

#34

2016-09-28 11:41

Sunt de acord cu ceea ce se cere in petitie si motivele sunt reale . Si eu am locuit in Austria , Graz si nu raspundea nimeni cand sunam la ambasada .

Musafir

#35

2016-09-28 21:38

Nu cred ca se va schimba vreodată cind va ceva

Musafir

#36

2016-09-28 21:43

Așa este viața in Romania se ne simțim acasa ori unde am fii

Musafir

#37

2016-09-29 02:49

Pentru reinoirea passapoartelor se putea face inainte ,prin posta --Acum trebuie sa te prezinti personal la consulat la mii de mile distanta --De ce?? sau care e motivul ??--La fel durata pasapoartelor de numai -5-ani --motivul --banii? sau batjocura--Am votat oameni ca sa ne reprezinte dar ne-au intors spatele --ATENTIE VIN ALEGERILE!!!

Musafir

#38

2016-09-29 06:25

pt a beneficia de drepturile constitutiei romaniei, privind drepturile mele ca cetatean roman......impunind presedintelui, guvernului, parlamentului si senatului sa ma apere in calitatea lor de alesi ai poporului

Musafir

#39

2016-09-29 08:03

Buna ziua, sunt de aproape 20 de ani in Austria,nu am luat cetatenia austriaca cu mandria de a fi roman. Dar de fiecare data cand ajung la ambasada Romaniei in Wiena e de Plans. O zi buna

Musafir

#40

2016-09-29 13:28

Toti am simtit proasta calitate a serviciilor din cadrul Consulatului Roman din Viena

Musafir

#41

2016-09-29 15:06

Total de acord cu lucrurile menționate ....Ca si romania sa între pe inul din drumurile bune ar trebui schimbat toata clasa politica si duși in SIBERIA toți care au distrus alRomania

Musafir

#42

2016-09-29 16:26

Am semnat petiția pentru ca nu mi se pare normal sa stai atâta timp la coada .a fost un timp cu programare da au trebuit sa schimbe înapoi ca sa stam iarăși la rand cate 2 ore. Și sa mergi de dimineață ca sa fi sigur ca mergi atâția kilometri și rezolvi ceva.

Sa mergi după un pașaport 250 de kilometri pentru ca ei nu mai vor să-l trimită prin posta.


Musafir

#43 Re: pop melania

2016-09-29 16:48

  • Pop melania

 


Musafir

#44

2016-09-29 18:03

 

Se impune o imbunatatire a serviciilor consulare din Austria, in prezent acestea nefiind conforme cerintelor : personal nepregatit, as spune incompetent, nu exista absolut nici o regula, un haos total care este in defavoarea cetateniilor romani care apeleaza la aceste servicii. Este o institutie care trebuie sa apere interesele romanilor, sa ajute, nu sa umileasca. Sunt dezamagita de aceste conditii si sper intr-o imbunatatire, este inacceptabil!!!


Musafir

#45

2016-09-29 18:52

La ambasada din Paris am stat 6 h in picioare (nu sunt decat 2 ghisee )pentru inregistrarea unui certificat de mariaj.problema este ca daca intri pe site_ul ambasadei si doresti o informatie,primesti pe mail una eronata.asa va atunci cand am ajuns la paris am avut placuta surpriza sa ne spuna ca de fapt noi contactam pe site un call center si nu ambasada.asa ca ne au lipsit niste acav.iar sotul meu care este francez a avut ocazia sa o cunoasca pe "doamna leopard"functionata care era imbracata intr o rochie mulata leopard iti dadea impresia ca este adunata de pe adunat.asa mai avea multe de spus ,insa sa stiti de la mine un lucru:cand intri intr o ambasada romana ,bizar dar te simti ca in romania.mai astept putin sa imi iau cetatenia si am terminat o cu ei.

Musafir

#46

2016-09-29 19:21

Pentru ca taxele consulare sunt prea scumpe si de exemplu acum vreo 5 ani a trebuit sa faca pasaport nou la copii ( 2) si aveau 16 si 15 ani si mi se cerea buletin de identitate Romanesc cu toate ca ei sunt in Italia de la virsta de 2,3 ani cu domiciliu pe pasaport in Italia a trebuit sa platesc 180 de euro pentru fiecare,asta este o hotie nu altceva.

Musafir

#47

2016-09-29 21:01

Pentru imbunatatirea practicilor in serviciile consulare, actualmente sint neeficiente, au timpi indelungati de asteptare, iar personalul este de cele mai multe ori extrem de nepoliticos .

Musafir

#48

2016-09-30 05:30

suntem incalecati, adormiti,vrajiti cu pokemoni imaginari,condusi de benzi de hoti cu cravata, de 26 de ani incoace, ce si-au facut legile in favoarea lor, si daca te rascoli esti barbar sau terorist,la fel ca si arabii ce au fost bombardati , ucisi cu sange rece,copiii mutilati si vandute organele de catre evreii "holocaustizati"ce conduc aceasta lume de ras,cand adevaratii teroristi sunt americanii,rusii, francezii si alti europeni ce s-au dus sa faca razboi pentru ca multinationalele sa poata fura mai multe resurse din aceste tari, azi e randul lor , maine se termin si petrolul si gazul si aurul din irak , siria ,liban,si alte tari arabe, maine e randul nostru ,al bulgarilor, indienilor,si a altor tari ce sunt adormite, si cand totul e furat si transformat in valoare cu zerouri ,vor incepe decimarea lumii, sa ramana doar cativa sclavi suficienti ca ei sa nu munceasca niciodata , nici stra ,stranepotii lor , si asa omenirea isi va schimba optica de vazut viata si vor spune, suntem sclavi ne dau de mancare, noi muncim sa producem acea mancare, si sa facem placerile stapanilor ce vor huzuri jucandu-se de-a razboiul,de-a politica, de-a terorismul, drogandu-se cu ideea ca sunt stapaniilumii, va place acest viitor , nu??? daca nu treziti-va tampitilor pana nu e prea tarziu si indepartati prin forta ceea ce v-a fost interzis prin lege----DREPTUL LA VIATA!!!!!!!!!!!!

Musafir

#49

2016-09-30 15:16

Am avut si eu probleme de cite ori am avut nevoie de acte de la Consulatul din Viena.


Musafir

#50

2016-09-30 15:23

Vrem un consulat Roman si in Linz sa ne fie si noua Mai usor Cind trebuie sa ne facem pasapoartele sau alte documente