Ion roman psihologic!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Ion roman psihologic!

1

#201

2016-07-06 16:39

Ce facem oameni buni?

1

#202 1

2016-07-06 16:40

A trimis cineva, ceva la Minister?

Maria

#203 Ion

2016-07-06 17:05

Sincer, nu cred ca se mai poate face ceva! Imi pare rau pentru mine, pentru toti colegii mei care au sustinut examenul si au scris "Ion" la S3 ..mda, intr-adevar noi suntem de vina ca asa ni s-a predat...Eu cred, ca si profesorii ar fi trebuit sa ia masuri si unii dintre ei sa-si recunoasca isprava, -3p din start, ptr ce?

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-07-06 17:08


cornelia

#205 bac

2016-07-06 17:50

la simulare clasa xii caracterizarea unui personaj din Rebreanu evidentiind latura morala,PSIHOLOGICA  in anul 2016 nu 2012 si la bac nu mai este psihologic

 


Musafir

#206 ion

2016-07-06 19:29

toti cei care au scris Ion sa faca contestatie

Dana

#207 Re: ion

2016-07-06 19:52

#206: - ion 

 Poate ne mai scad din nota

Lavinia

#208 Asta e țara în care trăim !!!

2016-07-06 20:03

În orice caz este o mare nedreptate , ceva tipic în România ! Atâta timp cât şi cadrele didactice susțin că şi Ion se încadra la subiectul al III-lea deoarece subiectul era ambigu, inclusiv şi un critic literar a afirmat acest lucru. Asta e țara în care trăim , degeaba . Acum nu mai e nimic de făcut, sper însă ca profesorii corectori sa fie mai indulgenți cu noi.

Elev .

#209 Trist !

2016-07-06 20:08

Ce e mai trist e că pentru mine chiar conta foarte mult media de la bacalaureat pentru admiterea la facultate . Sper însă că profesorii care corecteaza să fie mai îngăduitori ..

TRIST

#210

2016-07-06 21:22

Din pacate nu ne baga nimeni in seama! Nu exista empatie in tara asta deloc!!!!


Musafir

#211

2016-07-07 07:07

Poate ca este o rautate din partea mea dar la cate rautati s-au emis pana acum pe aceasta tema mai ingaduiti una. Romanul Ion nu este considerat psihologic pentru ca face parte din literatura despre tarani ? 

Anonim

#212 Ion

2016-07-07 08:30

Am mers ieri la biserica.Acolo era o femeie simpla si amarata.M-a intrebat ce s-a dat la Bac.Eu i-am spus  ca sunt la uman si ca s-a dat romanul psihologic.Ea m-a intrebat si ce am scris.Eu i-am spus romanul "ION".Ea mi-a raspuns ca am dreptate deoarece apare conflictul interior dintre pamant,Ana si iubirea pentru Florica.Am ramas socata cum mi-a argumentat perfect ca este roman psihologic.Apoi mi-a spus  sa ma rog sa se ia in considerare.Doamne femeia aia m-a impresionat.Am ramas socata.Am judecat-o gresit,era o femeie simpla,dar atat de inteligenta!!


Musafir

#213

2016-07-07 09:05

Garabet Ibraileanu , in studiul sau Creatie si analiza, mentiona ca, dupa modul de prezentare a personajelor, exista doua tipuri de roman: de creatie si de analiza. Criticul sublinia ca analiza, spre deosebire de creatie, da nastere unor tipuri vii, acestea caracterizandu-se prin fapte ,cuvinte, prin reactii exterioare ( vezi romanul ION).


Musafir

#214 deci...

2016-07-07 10:14

Am directionat petitia catre Ministerul Educatiei si catre cabinetul Ministrului. Cu toate discutiile si toate atasamentele ! N-ar fi rau sa mai trimiteti si voi, poate cineva pleaca urechea la insistentele noastre de a face lumina!

Un simplu elev

#216 Buna ziua!

2016-07-07 11:03

 Observand si analizand cele intamplate, am o singura intrebare: de ce vreti sa frangeti aripile unor copii care abia acum isi incep cu adevarat viata, dau piept cu greutatile ei, si, totodata, isi aleg viitorul? Dupa cum am fost invatati majoritatea dintre noi, "Ion" NU este roman psihologic! Perspectiva narativa este una obiectiva, si nu subiectiva. Asadar, am speranta ca in aceasta tara inca exista profesori in adevaratul sens al cuvantului! Profesori DEMNI de aceasta meserie! Daca ne aducem bine aminte, in urma cu 4 ani, s-a petrecut un eveniment asemanator in ceea ce priveste Examenul National. In urma unor interventii, s-a hotarat modificarea baremului, punctandu-se atat subiectiva (raspunsul CORECT), cat si predicativa- fapt in urma caruia copiii inteligenti au avut de suferit. Inca o data imi este dat sa traiesc acele momente. Oameni buni, de ce e atat de greu de inteles faptul ca nu toata lumea e demna de nota 10 la examenul de bacalaureat? De fapt, daca stau bine sa ma gandesc, niciunul dintre noi nu merita nota 10, indiferent de ce am scris la subiectul al 3-lea. In concluzie, sper ca cea mai buna decizie sa fie luata, cea CORECTA! Se intampla in viata sa avem momente de ghinion, asa cum au avut cei care au scris romanele "Ion", respectiv "Morometii". Asadar, atrag atentia atat profesorilor, cat si reprezentantilor Ministerului. NU NE DEZAMAGITI INCA O DATA! DATI OCAZIA COPIILOR MAI 'DEZGHETATI' SA SE AFIRME! NU MAI PUNCTATI ABERATII! (FAPTUL CA NU VOR FI LUATE IN CONSIDERARE CELE DOUA ROMANE: 'ION' SI 'MOROMETII' SI CA NOTAREA VA INCEPE DE LA NOTA 7 NU ESTE UN ARGUMENT RELEVANT! ROMANIA, TREZESTE-TE! 

1

#217 Re: Buna ziua!

2016-07-07 11:13

#216: Un simplu elev - Buna ziua! 

 Sunt profesori si critici literari care sustin ca Ion este roman psihologic!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-07-07 11:17


Un părinte revoltat

#219 Încadrare

2016-07-07 12:15

 Elevii au încadrat acest roman în categoria celor psihologice,deoarece aşa au învățat la şcoală!Eu,în calitate de părinte,voi da în judecată liceul şi ministerul.Elevii de la profilul filologic ştiu ce scriu,"au mâncat literatură pe pâine" timp de 4 ani,au participat la olimpiade de lb. română şi nu acceptă să fie sfidați şi numiți "proşti".


Musafir

#220

2016-07-07 13:30

Ceea ce e am observat in discutiile din ultimele zile legate de acest subiect e ca unii oameni au uitat sa fie oameni si ca majoritatea sunt atat de inchisi incat nu accepta ca sunt si alte persoane care gandesc altfel.Cineva mai sus a adus in discutie termenul "dezghetat",referindu-se la cei care au scris despre "Ultima noapte de dragoste,intaia noapte de razboi".Oare cine e mai dezghetat ,elevul care a mers pe varianta sigura,sau elevul care gasit si alte alternative ca urmare a cunostintelor dobandite din surse pe care le-a gasit sigure ? Se presupune ca lectura dezvolta personalitatea,deschide orizonturi.Tocmai trasaturile acestea lipsesc in cazul unor persoane care afirma ca au invatat totul si ca cei care au scris "Ion" sunt incompetenti.De aici se deduce faptul ca ei nu inteles absolut nimic din ce au invatat si e trist ca cei care chiar si-au dorit sa inteleaga cu adevarat textul sunt depunctati pentru asta.Cu o mentalitate de genul nu se pot emite pretentii de evolutie in plan social.


Musafir

#221 Re: Încadrare

2016-07-07 14:00

#219: Un părinte revoltat - Încadrare 

 Vreau si eu , in calitate de parinte sa stiu ce demersuri urmati. Suntem si noi in situatia in care fetita a terminat cu media 10 la romana, iesit de la examen declarand ca a facut tot, ca a scris in total peste 10 pagini, si a impietrit efectiv cand a aflat ca nu se v-a puncta nimic la subiectul 3 !!! asta nu poate sa ramana asa !Daca doriti, pe facebook ma gasiti Dana Daniela. Vreau si eu sa ma lamureasca cineva... un roman de analiza psihologica,de ce nu este roman psihologic ?


Musafir

#222 Re: Re: Încadrare

2016-07-07 14:49

#221: - Re: Încadrare 

 Oare se face ceva?

Maria

#223 Minister Jegos

2016-07-07 15:15

Fratilor, lucrarile deja s au corectat! Si eu am scris Ion si am acceptat situatia, dar nu pentru ca le dau lor dreptate, ci ptr ca nu se va face oricum nimic..va dati seama ca deja s au punctat lucrarile..pacat ..voiam sa dau la o facultate buna bazandu-ma pe nota de la romana, dar cu asemenea conducere ...mi.am luat gandul

1

#224 Re: Minister Jegos

2016-07-07 15:23

#223: Maria - Minister Jegos 

 Se pot recorecta!

Maria

#225 Re: Re: Minister Jegos

2016-07-07 17:40

#224: 1 - Re: Minister Jegos 

 Mda, dar nu cred ca se va face asta! Ar insemna un efort prea mare ptr ei si ptr cine? Ptr noi..nimic important