Pentru o ANPC Independenta si Depolitizata

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Pentru o ANPC Independenta si Depolitizata


Anonymous

#1

2016-07-03 07:52

DE CE avem nevoie de o Autoritate Nationala pentru Protectia Consumatorilor INDEPENDENTA SI DEPOLITIZATA ???

= PENTRU ANULAREA UNOR ""HOTARARI DE GUVERN"" CARE DAU DREPTUL MULTINATIONALELOR SA MODIFICE UNILATERAL CONTRACTELE DE PRESTARI SERVICII IN DEFAVOAREA CONSUMATORILOR =
= PENTRU CONTINUITATE IN DECIZII SI ACTIUNI =
- pentru a nu mai fi schimbat Presedintele autoritatii atunci cand "cade" Primul Ministru...
- pentru a nu mai fi cutremurata "POLITIC" toata Protectia Consumatorilor pana la ultimul Comisar atunci cand se schimba Presedintele Autoritatii...
- pentru ca PRESEDINTELE AUTORITATII sa poata sa foloseasca PARGHIA data de Legea 363/2007 de a DA ORDIN DE PRESEDINTE pentru stoparea anumitor practici comerciale incorecte...
= PENTRU APLICAREA LEGILOR HOTARARILOR SI ORDONANTELOR din domeniul protectiei consumatorilor TUTUROR AGENTILOR ECONOMICI SI FINANCIAR BANCARI CARE OPEREAZA IN ROMANIA INDIFERENT DE MARIMEA SI APARTENENTA CAPITALULUI SOCIAL =
- pentru ca Autoritatea sa poata verifica si sanctiona societatile cu capital de stat...
- pentru ca autoritatea sa poata verifica si sanctiona bancile IFN-urile si firmele de executori cu capital strain care opereaza pe teritoriul Romaniei...
= PENTRU A ELIMINA PREZUMTIA CONFLICTULUI DE INTERESE =
- conflictul de interese dintre un guvern care IMPRUMUTA BANI din banci si CONDUCE prin Ministerul Economiei AUTORITATEA care verifica BANCILE...
- conflictul de interese dintre un guvern care DA BANI BANCILOR prin diferite programe de finantare si CONDUCE prin Ministerul Economiei AUTORITATEA care verifica BANCILE...
- conflictul de interese dintre un guvern care DETINE ACTIUNI in societati comerciale si CONDUCE prin Ministerul Economiei AUTORITATEA care verifica acele societati...

Musafir

#2

2016-07-03 15:53

Pentru a nu mai fi la mana escrocilor de bancheri si a avea posibilitatea de a ni se face dreptate.

Musafir

#3

2016-07-03 16:15

Pentru o ANPC independenta si care sa lupte pentru dre4pturile no0astre, ale consumatorilor, fara ingradiri politice!

Musafir

#4 Marian

2016-07-03 22:20

  A ajuns ca o autoritate de protectie a consumatorului sa fie blamata chiar de consumator, de ea isasi! Huoooooo!


Musafir

#5

2016-07-06 23:23

Sa ajunga la statutul pentru care a fost creata si sa apere cetateanul in mod real.

Musafir

#6

2016-07-07 08:39

pentru o protecție mai sigura.
EVACUATUL ABUZIV

#7 ABUZ DE FUNCTIE LA EXECUTORUL JUDECATORESC DIN GALATI

2016-07-08 03:11

Am fost evacuat abuziv ieri 07.07.2016, de catre executorul Chirica Mistoi Costel. Am avut termen la contestatia pentru evacuare, este acceptata si am fost evacuat in timp ce eram in Judecatorie. Nu am primit telefon, nu au asteptat rezultatul contestatiei. Am ramas pe afara cu prietena fara haine, incaltaminte, hrana, bunurile de valoare sunt in casa. Nu lucrez, sunt bolnav si hartuit de executor. Se pare ca NU respecta legea, are propiile reguli DOAR e mare executor judecatoresc NU?? Acum trebuie sa ma reintegreeze in casa mea dar nu stiu ceva fi...deoarece am primit ieri un telefon si mi-a solicitat in termen de 10 zile sa-nu iau bunurile altfel le scoate la licitatie. JUDECATI SINGURI!!! http://portal.just.ro/233/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=23300000000242853&id_inst=233


Musafir

#8

2016-07-08 07:50

Pentru apararea drepturilor consumatorilor prin respectarea de catre toti a legilor,!!!

Musafir

#9

2016-07-08 08:23

Nu ne simtim protejati,nu ar trebui sa admita reclame la produse care pacalesc oamenii,sa aiba personal calificat,competent.Ex Pest Repeller -hotie.

Musafir

#10

2016-07-08 08:54

Pentru un ANPC independent Și depolitizat Foarte simplu. A venit vremea sa facă ceva bun pentru consumator. Ne am saturat de minciuni si hoție. .....

Musafir

#11

2016-07-08 09:06

In acest moment, ANPC este o autoritate ipotenta. Am reclamat cumpararea de la CORA a unui pui rotisat cu tot cu intestine in interior. Am fost la ei la sediu, i-au facut poze, am intocmit sesizare: pui cu intestine (mate) in el. A venit raspuns de la ANPC: "am fost, am constatat: PUIUL ERA IN TERMEN" . Dracu sa-i ia !!!


Musafir

#12

2016-07-10 20:55

ANPC trebuie sa fie o instituție care sa ia decizii în folosul consumatorului,sa lucreze pt consumator

Musafir

#13

2016-07-11 08:59

Nu poți vorbi de protecția consumatorului ca o prioritate în România fără un ANPC care să-și poată face treaba.

Musafir

#14

2016-07-12 09:38

Atentie.....fara un Anpc puternic si cu oameni profesionisti statul Nu exista in asa zisa democratie....legi exista dar nu se doreste punerea lor in aplicare.....as pleca unde vad cu ok...o tara de KKT....HUOOOOOOO ATAT MERITA.

tudor vladimirescu

#15 Re: ABUZ DE FUNCTIE LA EXECUTORUL JUDECATORESC DIN GALATI

2016-07-12 11:12

#7: EVACUATUL ABUZIV - ABUZ DE FUNCTIE LA EXECUTORUL JUDECATORESC DIN GALATI 

 Cumpara-ti un pistol si fa-i o vizita...altfel dacat cu forta nu se rezolva nimic in aceasta tara. Suntem cu totii niste oameni rai, negrii la suflet, bucurosi intotdeauna de raul altuia...


Musafir

#16

2016-07-12 15:04

Pentru conversia francului elvetian la cursul istoric

Musafir

#17

2016-07-13 10:12

Sunt de acord cu aceste cereri

Musafir

#18

2016-07-13 11:15

Este importanta independenta si mai ales depolitizarea acestei institutii. ANPC poate, prin oameni capabili si competenti sa lupte cu adevarat pentru cetatenii acestei tari!

Musafir

#19

2016-07-13 21:28

Anpc mai puternică.

Musafir

#20

2016-07-18 09:35

Am semnat-o intrucat statul trebuie sa protejeze in primul rand interesul cetaneilor lui si sa le apere drepturile atunci cand sunt incalcate iar aceasta nu o poate face infiintand institutii fara putere si fara legi care sa ii ofere parghiile de care are nevoie.

Musafir

#21

2016-07-21 00:28

Sunt Administrator al unei sc comerciale,am un credit in chf, contr.in mai 2008 si nu inteleg de ce un mic SRL,fiind pers juridica,este tratata discriminatoriu fata de pers.fizica?....si noi suntem cetateni ai Romaniei si este normal sa avem aceleas drepturi,in speranta ca cineva tine cont sa analizeze cele mentionate mai sus va multumesc!!!

Musafir

#22

2016-08-11 11:51

pentru ca ne distrug in masa regulile lor ,nu le pasa parca nu ar fi romani

Musafir

#23

2016-08-17 07:10

Ma numar printre clientii cu credite in CHF, pacaliti de banca, fara nici o protectie din acest p.d.v.

Musafir

#24

2016-09-06 09:23

Am postat anuntul pe facebook.Succes!
Dena Mihaela Natalia/Campulung,Arges

#25 petitie semnata

2016-09-06 09:32

Ma judec cu Rabon si Volksbank pentru un credit luat in 2007 in franci elvetieni si la ora actuala ,avand pe av. Cuculis Adrian Calin care sa ma reprezinte la aceste procese interminabile, pentru a scoate in evidenta tot ce au furat aceste banci,pe toata durata imprumutului. De atatia ani platesc continuu,si inca mi-a mai ramas o suma destul de mare de achitat. Numai Dumnezeu,printr-o persoana cu dreptatea "pe umeri"sa ne mai scoata din acest stres acumulat in atatia ani.