Examen National

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Examen National


Musafir

#1901

2016-06-29 14:26

Am lăsat aceasta petitie pentru ca acest exercitiu 6 a derutat pe toata lumea. De ce specifica clar ca ■-numar elevi si e gresti...!? Asta e Romania ... ce sa faci, n-ai ce sa faci!

Musafir

#1902 Re:

2016-06-29 14:26

#1881: anonim -  un frustrat care toceste toata ziua,nu?daca erai tu in locul nostru te cacai pe tine pentru 0,50 asa ca taci

 


Musafir

#1903

2016-06-29 14:26

Pentru ca diagrama este greșită

Musafir

#1904

2016-06-29 14:26

Am copil de cl a 8 a
Bianca

#1905

2016-06-29 14:27

Adevarul este ca era interpretabil.

In logica, raspunsul era 3 

In matematica era 8 datorita legendei

Este o eroare de tehnoredactare

Ar fi bine sa se ia in considerare ambele variante

 


Musafir

#1906 Re: Re:

2016-06-29 14:27

#1891: - Re:  

 Stai la locul tau, esti prost!

Anca

#1907

2016-06-29 14:27

Masuri drastice pentru profesorul care a facut un asemenea subiect ( sa fie exclus din invatamant ) ! Nu are dreptul sa isi bata joc de sufletele si nervii atator parinti si copii !

da

#1908 Re: Re:

2016-06-29 14:27

#1891: - Re:  

 nu, nu trebuie. 

 

1. pe diagrama scria clar ca patratele negre reprezinta numarul de elevi

2. notarea incepea de la 1 la 10, nu de la 0 la 8

 

in concluzie, voi astia care faceti gura mare pe aici cum ca s-a gresit: sunteti niste idioti :d


Musafir

#1909 Motive pentru care NU AR TREBUI SCHIMBATA Varianta "3" ca RASPUNS CORECT!!!

2016-06-29 14:27

1. Nu exista note de la 0 la 8, deci va puteati da si voi seama daca aveati sfert de creier.

2.Daca sa zicem ca ar fi gresit 5% din elevii clasei a 8-a la grila asta si nu 50-60% , va spun sincer ca nu se mai chinuia nimeni sa faca o petitie de cacat.

3.TOTI am avut de a face cu acelasi grafic, deci asta ne-ar dezavantaja pe cei care gandim, no offense. Nu spun ca cei care nu ati facut-o sunteti super prosti, poate erati prea obositi sau neatenti, dar sa aveti TUPEUL de a va cere 0,5 puncte pentru greseala voastra, sperand ca doar pentru ca sunteti multi prosti ati avea mai multe sanse decat daca ati fi putini.

Anonim

#1910

2016-06-29 14:27

Ma bucur ca am terminat cls 8 si nu mai vad prof de mate si de romana care au fost nedrepti doar pt faptul ca sant un copul care traieste modest. Cele doua doamne profesoare au fost singurele care nu m-au apreciat niciodata ba chiar m-au "luvit" de cate ori au vrut


Musafir

#1911

2016-06-29 14:27

Graficul a fost reprezentat corect, doar ca elevii nu au fost invatati sa interpreteze grafice.
Iar sistemul de invatamant nu pune accent pe dezvoltarea gandirii interactive.

Musafir

#1912 Re: Re:

2016-06-29 14:27

#1853: - Re:  

 Nu e vorba ca nu avem ,,pic" de logica e vorba ca nu toti gandim la fel . Unii gandesc logic altii abstract si e vina celor de la minister fiindca trebuia specificat numarul de elevi si notele!


Musafir

#1913

2016-06-29 14:27

Sa le fie rușine celor care au făcut subiectele ", știți ce, fraților? Vouă ar trebui sa va fie rușine.  Exercițiul acela cu diagrama nu necesita vreo minte brici, necesita doar putina atenție, însă normal ca trebuie sa veniți aici cu bățul înfipt în c*r și sa comentați, ca de, vorba aia :" Prostul, dacă nu-i fudul, parca n-ar fi prost destul".  

Numai mame revoltate, niște alienate mai neemancipate decât propriii copii și elevii de clasa a VIII-a, viitori inculți ai țării. Dacă tot e atât de neclară diagrama, ia spuneți-mi și mie, cum de alții au putut scrie răspunsul corect? Ei nu au făcut tot 8 ani de matematica? Nu au învățat aceeași materie? Ba desigur ca au făcut-o, doar ca acum simțiți nevoia sa va impuneți prostește pentru 0,5 puncte. E vina guvernului, ce sa zic, dar ia spuneți-mi și mie, în aia 8 ani în care copiii voștri s-au dus degeaba la școală, oare nu au învățat ca notele sunt de la 1 la 10, nu de la 0 la 8? Petiția asta e o prostie care încurajează incultura și prostia, sper din suflet sa nu se întâmple nimic, ar fi nedrept pentru cei care au scris corect! O zi buna!  

P. S.  Pentru cei care au mai văzut mesajul în paginile anterioare și simt nevoia sa comenteze, da, am sa continui sa scriu mesajul pana ce toți ăștia, revoltatii și nedreptatitii or sa îl vadă :) 


Musafir

#1914

2016-06-29 14:27

Subiectul nu a fost realizat cu mentionarea coordonatelor.
Eroare de redactarea trebuie asumata de catre cei care au conceput subiectele si pe cale de consecinta, se impune a fi acceptate ambele variante de raspuns.

Musafir

#1915

2016-06-29 14:28

Am semnat-o pentru fetita mea, care a fost derutata de acest anunt ambiguu!
Sper ca cineva sa fie onest si responsabil si sa accepte petitia!!

Musafir

#1916 Re:

2016-06-29 14:28

#1801: -  

 Nici intr-o clasa nu sunt 30 de copii in mod normal nu voie mai mult de 25 maxim 27 ; dacă se specifica clar ce reprezintă ox si ce reprezintă oy atunci puteai face copiii inculți si mamele lor de asemenea. Un copil care rezolva totul perfect si greșește la acea diagrama nu cred ca ai dreptul sa-l faci incult. Mai ales ca in diagrama era specificat ca ce e colorat reprezintă nr de elevi . Rușine ca poți vorbi asa despre niște elevi care au muncit de le-a sărit capacele si ii poți desconsidera in halul asta. Ei au fost induși in eroare in special de acea nota cu nr de elevi. Nu zice nimeni sa ii depuncteze dar tocmai pt ca nu au fost specificate axele de coordonate sa fie considerate ambele variante pt ca asa este corect . Nu cere nimeni sa dea 5 puncte celor care au scris 2 sau 6 sau alt răspuns 


Musafir

#1917

2016-06-29 14:28

Deoarece nu e realizata cum trebuie diagrama
Non

#1918

2016-06-29 14:28

Diagrama este complet corecta. Nu mai sunt in clasa a 4-a sa li se dea mura-n gura. Tine de fiecare, de cat de atent poate sa fie si de cat de mult a lucrat pentru acest examen.

Anonim

#1919

2016-06-29 14:28

Dupa 8 ami de scpala face Dumnezeu dreptate

da

#1920 Romania

2016-06-29 14:29

Se vede clar ca in Romania totul este posibil. Asa incearca ei sa ''ridice'' nivelurile elevilor. BRAVO ,ROMANIA SI TUTUROR CARE SUNT LA CONDUCEREA EI! FU       CK YOU!


Musafir

#1921 Răspuns corect: "3 elevi"

2016-06-29 14:29

Diagrama este corectă. Răspuns corect: 3 elevi.

Dacă, după 4 ani de studiu într-un sistem de învățământ cu o formă de notare a elevilor de la nota 1 până la nota 10, un elev nu poate să distingă care este numărul elevilor și care sunt notele, atunci nu știu ce să cred...


Musafir

#1922

2016-06-29 14:29

Cate semnaturi trebuie sa se stranga pentru a fi luata in considerare petitia??
Prosti

#1923 Re: Re:

2016-06-29 14:29

#79: - Re:  

 Invatati matematica si word ( ca sa vedeti cum se creeaza o diagrama cu bare)

John Kolnem

#1924 Examen National

2016-06-29 14:29

Ba fraierilor, invatati sa lucrati pe caluclator, diagrama e TOTAL CORECTA. Toti va dati mari "Informaticieni" . Sa pui o poza pe Facebook NU INSEAMNA SA STII SA FOLOSESTI CALCULATORUL. 

 

Toti "Adeptii" De la Filologie care stiu sa utilizeze doar Facebook-ul au semnat petitia. Ce bine imi pare ca o sa fie respinsa. 


Ce interpretari ma oamenilor? V-a aratat NEGRU PE ALB IN DREAPTA ca axa OY e cea cu nr. de elevi.


Rog toti parintii care "stiu" sa utilizeze calculatorul, sa se informeze prima data.


Musafir

#1925 Re:

2016-06-29 14:29

#1876: Non -  

 

MEN adapteaza matematica "conditiilor locale romanesti"

Adica sa fie nevoie sa deduci si semnificatia axelor, inseamna diagrama clara ???

Care sunt dupa tine elementele suficiente sa deduci corect semnificatia axelor ???

Faptul ca pe una sunt 10 puncte ? Daca n-ar fi fost note de 9 si 10 ar fi acelasi lucru ?

In mod clar, este un caz particular fara sa aiba rol de problema generalizabila, cu privire la interpretarea unui grafic.

Ce s-a verificat de fapt ? Capacitatea elevilor de a intui semnificatia axelor ?

Asa cum este ea, diagrama poate fi interpretata intr-un fel sau complet invers.

Ia trimiteti problema in tari care nu dau note pana la 10, tot asa se vor deduce axele ?

Asta-i matematica noastra ? 

Avem la istorie si la geografie "conditii locale" Acum si matematica este adaptata "conditiilor locale" ???

 

 Ambele rezultate, 3 si 8, trebuie admise ca si compromis,  

dar prostii de la MEN trebuie sa plateasa.

 

Fratilor, sa aflam cine a gresit !!!