Scrisoare deschisă către PF Daniel despre Sinodul din Creta


Musafir

#26

2016-06-07 08:20

Fiindca doresc sa merg pe calea adevarului si nu a vicleniei!
Sanda

#27

2016-06-07 08:30

Iuda l-a vandut pe Isus, iar acum, cei care sunt de acord cu acest sinod vor sa vanda Biserica intemeiata de Isus.

Dar ei nu stiu ce mare putere are Domnul si nici nu tin seama de ceea ce a spus Isus, ca va fi vai de cei prin care se implinesc Scripturile. 


Musafir

#28

2016-06-09 11:31

Am rugamintea ca tot clerul bisericesc sa nu mai apara in public cu cele mai scumpe vesminte,in timp ce marea majoritate a populatiei se zbate in neajunsuri.

Anonymous

#29 Re:

2016-06-09 17:24

#28: -  

 Nu sunt atât de scumpe cum par.  Preţul e comparabil sau mai mic faţă de un costum bun de haine sau o rochie de seară de bună calitate.  De multe ori le donează credincioşii, din evlavie, pentru ca preotul să slujească cu veşminte frumoase şi curate.  Ideea sărăciei veşmintelor şi a vaselor de cult este oricum o idee protestantă, în timp ce în Biserică (Biserica ortodoxă) în toate epocile oamenii au simţit nevoia de a oferi ceea ce este mai frumos şi mai bogat lui Dumnezeu.

Şi oricum, nu acesta este subiectul petiţiei noastre.  Dacă vă preocupă subiectul veşmintelor, vă puteţi face propria petiţie cu acest subiect.


Musafir

#30

2016-06-10 12:18

Pentru ca vom fi intrebati la Infricosatoarea Judecata a lui Hristos precum si la Judecata particulara CE AI FACUT SA APERI CREDINTA ORTODOXA STRAMOSEASCA? CE AI FACUT SA APERI TOATA COMOARA CARE A TINUT VIU ACEST POPOR SI NEAMUL ROMANESC? NU TREBUIE SA EXISTE ALTE INVATATURI DECAT CELE LASATE DE SINTELE SINOADE CA FIIND CORECTE SI NU TREBUIE SA CEDAM DOAR DE FRICA UNOR COMENTARII SAU A UNOR MASURI ECONOMICA , ADMIISTRATIVE SAU ORICE ALTCEVA IISUS .HRISTOS MANTUITORUL NOSTRU ESTE SINGURUL DE CARE TREBUIE SA NE TEMEM , RESTUL E DOAR NIMIC SI TEATRUL LUMII ACESTEIA CARE SE AFLA SUB STAPANIREA
CELUI CARE IL URASTE PE HRISTOS: diavolul.

Musafir

#31

2016-06-10 13:24

sunt un crestin adevarat

Musafir

#32

2016-06-13 21:23

Nu sunt deacord cu acest Sinod datorita faptului ca noi romanii suntem un popor din mosi stramosi ortodocsi .si vrem ca traditia noastra sa se pastreze pana la a doua venire a Mantuitorului nostru Iisus Hristos .Vrem in concluzie sa ramanem asa cum ne-am nascut nu se ne unim sau ne asemanam cu toate sectele ne-avenite care de fapt sau rupt tot din noi crestinii adevarati.Nu stiu daca comentariul meu are vreo relevanta prea mare .dar simt si asta scriu .si poate ar fi si mai multe aspecte.dar ma opresc aici.Traiesc cu nadejdea in Bunul Dumnezeu ca si data aceasta va face o minune sa-i opreasca pe acesti participanti sa faca ceea ce trebuie si cum trebuie.Domnul sa ne ajute.HRISTOS S-A INALTAT!

Musafir

#33

2016-06-15 12:07

Sa ne rugam cu totii ca sa ne dea Bunul Dumnezeu intelepciunea si puterea de a pastra neatinsa credinta noastra ortodoxa primita de la Domnul nostru IIsus Hristos! Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa ramanem ortodocsi curati, fara schimbari impuse de apostatici!

Musafir

#34

2016-07-11 18:19

Pentru ca In afara Bisericii nu exista mintuire !
Singura cale catre Tatal este impartasire cu Hristos Domnul cel inviat, cel fara de moarte !

Musafir

#35

2016-07-27 17:19

Scrisoarea cuprinde in a nutshell tot ceea ce se putea spune despre sinodul tâlhăresc!