Salvaţi copiii! Analizele pentru trombofilie - obligatorii.


Musafir

#51

2016-05-25 17:42

Pentru că am trombofilii , doi îngerași si un copil minunat

Musafir

#52

2016-05-25 18:25

Semnat pentru ingerasul meu pe care l-am pierdut la 37 de saptamani.Sper sa fie o analiza introdusa in cele obligatorii pentru a creste numarul celor care o pot depista din timp.

Musafir

#53

2016-05-25 19:04

Am semnat pentru ca si eu ma fost depistata in timpul sarcinilor cu opusul acesteia, trombocitopenie. Dar medicii mi-au recomandat analize ale sangelui o data pe luna si am reusit sa duc 2 sarcini la bun sfarsit. Daca nu mi le-as fi facut...nu se stie care ar fi fost finalul.


Musafir

#54

2016-05-25 19:05

Am semnat pentru ca si eu am pierdut prima sarcina din cauza trombofiliei. Ar trebui sa fie gratuite aceste analize.

Musafir

#55

2016-05-25 20:18

Am trecut prin aceasta trauma si chiar ar fi un lucru ffff bun ca aceste analize să fie obligatorii,dar ar mai fi bine ca si doctorii(rezidenți sau primari)să aducă la cunoștința această "boala" gravidutelor !!!

Musafir

#56

2016-05-25 20:20

Am semnat pentru ca si eu am trombofilie,si eu am pierdut mai multe sarcini dar am reusit dupa analize,tratament sa am un baietel.

Musafir

#57

2016-05-25 21:09

Eu zic sa ne unim ptr ca noi mamele sa nu mai suferim din cauza costurilor mult pre_ a mari in raport cu veniturile lunare .Sa fim uniti ptr un viitor mai bun si ptr copii sanatosi care au dreptul la viata.

Musafir

#58

2016-05-25 21:23

Sora mea are trombofilie si la prima sarcina i-a murit bebelușul, pentru ca ginecologul(doctorița)de la Sibiu nu i-a spus de așa ceva. A doua sarcina a fost cu succes, datorită unui bun ginecolog din Cluj. Multă sănătate tuturor!!!


Musafir

#59

2016-05-25 21:23

Am semnat pt ca si eu am trombofilie. Din fericire descoperită la timp.

Musafir

#60

2016-05-26 00:04

Am semnat aceasta petiție deoarece știu ce înseamnă sa te confrunți cu această boală. După o sarcină oprita în evoluție, și datorită medicului care mi-a recomandat sa fac analizele corespunzătoare, am aflat ca am trombofilie. Dar cu ajutorul lui Dumnezeu și cu tratament cu anticoagulant pana în luna a 9a, acum sunt fericita mămică a unei fetițe de aproape 1 an.

Musafir

#61

2016-05-26 05:58

Pentru ca am obtinut cu greu o sarcina pe care am pierdut-o la 7 saptamani din cauza trombofiliei! Si pt ca este inacceptabil ca niste analize care omoara atatia bebelusi si totodata ucid sufletele parintilor, sa nu fie suportate de stat!!!

Musafir

#62

2016-05-26 06:04

Mi se pare strigator la cer sa fim intr-o era a descoperirilor si a tehnologiei si sa ne moara copiii inainte sa-i vedem din cauze care pot fi prevenite. Primul meu copil doar l-am simtit si dupa 38 de saptamani de sarcina nu am reusit sa-l tin in brate.

Musafir

#63

2016-05-26 06:07

In urma unei sarcini oprite in evolutie, m-am documentat online si datorita multelor forumuri deschise pe acest subiect am decis sa fac analizele si am descoperit trombofilia. Informarea conteaza!!!! Succes mamici!

Musafir

#64

2016-05-26 06:21

Prea multi copii s-au pierdut din cauza acestor imposibilitati de a avea acces la aceste analize care ar fi salvat vieti

Musafir

#65

2016-05-26 06:28

Am semnat cu drag aceasta petitie, in speranta sa se faca ceva in acest sens. Am dus o sarcina la termen cu clexane si aaspenter. Dumnezeu m- a ajutat sa descopar aceasta boala inainte de a ramane insarcinata astfel medicii au stiut ce au de facut si am facut o fetita care acum are 5 ani jum.

Musafir

#66

2016-05-26 06:45

Am semnat aceasta petiție pentru ca am aceasta boala(trombofilie) din cauza cărei am doua sarcini oprite in evoluție (38saptamani si 27 saptamâni )

Musafir

#67

2016-05-26 07:22

Am semnat pentru ca sunt mama, am semnat pentru sanatatea tuturor mamicilor si a tuturor copiilor, pentru ca suntem datori sa asiguram si sa respectam dreptul la viata al tuturor copiilor, indiferent daca au 5 gr sau 3 kg...

Musafir

#68

2016-05-26 08:04

Pentru ca imi doresc ca aceste analize sa fie incluse in pachetul analizelor obligatorii pe care mama le face.

Musafir

#69

2016-05-26 08:35

Din solidaritate cu femeile care își doresc copii si nu îi pot avea din cauza acestei afecțiuni despre care se vorbește mult prea puțin.

Musafir

#70

2016-05-26 08:51

Eu mulțumesc lui Dumnezeu si mai ales domnului dictor Albu (spitalul Giulesi) care a descoperit la timp si m-a trimis sa fac analiza la Fundeni pt trombofilie . Așa am făcut derivatul de heparina ,primele 10 seringi preumplute le-am primit de la spitalul Fundeni GRATUIT . De restul am făcut rost . Dezamăgită am fost de medicul de familie care citeste scrisiarea medicală o pune in dosar si ...buna ziua.. eu intreb: dar nu imi dați reteta pt injecție? ... pai doar daca faceți cezariană e nevoie ....eu fac ochii mari ...daca fac cezariană le întrerup cu cel putin 24 h inainte , nu ma crede scoate iar scrisoarea si citește imi spune ca nu am dreptul la rețetă ca lucrez ...???..am insistat sa imi dea pe cod de boală, a spus bine doar luna asta iti dau , iar eu trebuia sa fac până nasc si 6 săptămâni dupa. Dar Doamne ajuta am reușit si mi-am făcut rost . Am o fetiță acum de 5ani si 9 luni minunată si sănătoasă. Am născut normal fara nuci un fel de anestezie totul a decurs repede fără probleme sunt o fericită. Abia acum când am citit articolul am realizat in ce pericol as fi fost , abia acum imi dau seama de alegerea buna pe care am facut-o cand am ales ca mefic pe d-nul doctor Albu , fiind o întâmplare nu stiam de dansul atunci cand m-am uitat pe ușa cabinetului din zona militari unde locuiesc si am ales medicul . Sper ca de acum inainte toate gravidutele sa aiba norocul si șansa mea.

Musafir

#71

2016-05-26 10:31

Am trecut si eu prin aceasta experienta.Acum as fi avut un ingeras de 5 ani(l-am nascut mort)Doar dupa ce a trecut si sora mea si a pierdut si ea unul,la fel ca mine,am aflat de trombofilie.Acum cu ajutorul tratamentului ea are un copilas de un an,iar eu trebuie sa nasc in cateva sapt.Nu e deloc usor,dar nu trebuie sa ne dam batute!Doamne ajuta toate mamicile cu aceasta problema!

Musafir

#72

2016-05-26 10:45

Am trombofilie :)

Musafir

#73

2016-05-26 10:50

Sotia mea a pierdut o sarcina tocmai din cauza acestei trombofilii.

Musafir

#74

2016-05-26 11:19

M-am interesat personal de efectuarea acestor analize ca urmare a pierderii unei sarcini la 8 saptamani (desi medicii nu mi le-au recomandat). Inca nu am reustit sa le fac.

Musafir

#75

2016-05-26 12:06

Eu am avut aceeasi problema pe timpul sarcinii.Norocul meu că am depistat la timp că am trombofilie,altfel riscam să se oprească sarcina din evolutie.E foarte costisitoare analiza,în jur de 1000 lei.Ma gandesc la mamicile care nu au bani,ce se intampla cu ele ,în cazul în care nu au posibilitatea sa-si faca aceasta analiza, care este foarte importanta.