Asigurați grădinițele cu hîrtie igienica și săpun!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Asigurați grădinițele cu hîrtie igienica și săpun!


Musafir

#1

2016-05-02 16:19

Duc copilul din septembrie la gradinita si permanent pe linga rechizite din grupa ni se cer si hartie igienica si sapun.Nu e corect, atata timp cat achitam fondul grupei.

Musafir

#2

2016-05-02 17:01

E timp pentru stat sași îndeplinească responsabilitatile sale fata de viitorii cetateni. Daca mai vor viitor pentru tara aceasta

Musafir

#3

2016-05-02 17:47

Pentru viitorul acestei tari,,adica pentru copilasiii nostri

Musafir

#4

2016-05-02 18:17

Dacă d-lui Primar și celor de la Direcții le convine, parintilor nu !

Musafir

#5

2016-05-02 18:58

Am semnat aceasta petitie din motiv ca, am si eu copii, care urmeaza sa plece la gradinita si am vazut ce nereguli sunt in aceste institutii, fura toti cu torbele din gura copiilor si se mai jaluie ca au sarariu mic.

Musafir

#6

2016-05-02 19:45

Mergem si noi la gradinita si ne confruntam cu aceasta problema
#elena

#7 schimbari

2016-05-02 20:00

Daca nu vom începe noi schimbarile, atunci nimeni nu le va face! Activez si eu in institutie de stat, si chiar nu vin la serviciu cu hârtie igienica si sapun, nemaivorbind de rechizite de birou!!! 

Irina

#8 Speram la mai bine pentru copiii nostri

2016-05-02 20:18

Baiatul mai mare mergea la gradinita, cele necesare pentru grupa se luau din fondatia care plateam. Peste 2-3 ani, cind va trebuia sa duc la gradinita pe micuta, sper sa nu mergem cu sapunul si hirtia igienica de acasa. 

Elena

#9

2016-05-02 20:27

Nou de 2 ani cumpărăm nu un dezinfectant oarecare ci Domestos care costă 70 de lei, dar ce trebuie sa facă cei care chiar nu-si permit? Eu traiesc la sat si majoritatea oamenilor din mediul rural se descurcă greu cu banii. Sa stiti ca si la sate in unele grădinițe sunt nereguli, precum banii in plic care daca nu se dau la fiecare matineu, li se da in obraz parintilor prin din diverse exemple. ..


Musafir

#10

2016-05-02 21:03

Am depus semnătură pe aceasta petiție, întrucât deja al treilea an urmează să mi se ceară 200 de lei pentru detergenți pentru un an înainte, și, o data la două - trei luni, cite un borcan de săpun lichid.
Vă mulțumesc.

Musafir

#11

2016-05-03 05:07

Fiindcă ambsi eu copil care urmează să-l dau la grădinița iar responsabilii ar trebui sa facă ordine si condiții nu sa fure numai pu ei normal copii lor merg in instituții private si le este indiferent de ai noștri!
Nemultimita

#12

2016-05-03 05:57

Parintii platesc pentru tot, pentru rechizite, produse igienice, materiale didactice, fond in grupa, fond in gradinita, matinee...se exagereaza deja...parintii nusunt sac fara fund...in RM este absolut gratis parca sa frecventezi gradinita si scoala...ne costa acest 'gratis'...


Musafir

#13

2016-05-03 06:09

++++++++++++++++++++++++++++++

Musafir

#14

2016-05-03 06:31

Am semnat-o fara sa ezit macar o clipa! Succint - pentru ca sunt indignata de starea in care se afla viitorul nostru - copiii! Mita poarta nume diferite -atentie, multumire, prezent...etc, numai sa nu i se spuna pe nume...se imputa salariile mici ale pedagogilor, dar asta nu este o scuza, pe de o parte, pedagogia este o vocatie si intotdeauna este loc de libera alegere unde sa muncesti, in gradinite cu 2-3 mii de lei total sau la constructie, menaj, de exemplu unde -s banii mai maricei, pe de alta parte, nu cred ca omului care a dat de gustul mitei si a banului neoficial, chiar daca i s-ar mari salariul nu ar mai ravni la alte surse...cat despre hartia igienica, sapunul lichid, deterenurile de joaca, amenajate din contul parintilor, reparatiile, jucariile , rechizitele, si altele, cred ca este indiscutabil - reforma (citeste rascoala parintilor) este inevitabila, este imposibil de a continua asa...

Musafir

#15

2016-05-03 08:00

ca intradevar trebuie statul sa asigure aceste necesitati pentru gradinite,cred ca primarii si lucratorii nu pun bani ca sa-si procure hirtie igienica si sapun.

Musafir

#16

2016-05-03 09:14

Peste vreo 2 luni dau si eu copilul la grădiniță, asa că am marea rugaminte, ca orice alt părinte, sa se facă dreptate si măcar de copii sa va bateti capul daca de restul va doare-n cot.

Musafir

#17

2016-05-03 10:08

Eu socot,ca statul trebuie sa contribuenteze chit mai mult in viitorul nostru!!!
mamă

#18 Rusine!

2016-05-03 10:20

Dacă nu sunt bani în buget pentru copii, să meargă și deputații, ministrii, primarul si președintele cu hirtia de wc de acasă, si cu săpun, și cu dezinfectant pentru wc, și cu soluția pentru podea.. cu totul. 

E rușine să strigi în gura mare că dotați grădinițele cu tot necesarul și de 10 ani să nu alocați bani pentru hîrtie și săpun!


Musafir

#19

2016-05-03 10:46

Indemn toate mamicile care au copii de virsta prescolara (si celelalte) sa semneze aceasta petitie daca vor sa skimbe ceva de dragul copiilor lor!

Musafir

#20

2016-05-03 10:57

Pentru detinuti statul are bani s-ai intretina,dar pentru tinara generatie nu se gasesc bani...Asa ca dragi mamici daca nu vom incepe noi sa ne aparam drepturile copiilor nostri nimeni n-o va face!Mersi D-nei Ala Revenco pentru incurajare!


Musafir

#21

2016-05-03 12:53

In timp ce alte tari se prgatesc de zborul pe Marte, Moldova tot se ingrijoreaza de hirtia igienica din vicee. Bravo!


Musafir

#22

2016-05-03 14:39

Pentru binele copiilor nostri,ca au uitat de obligatiile fata de institutiile prescolare tot din buzunarele parintilor

Musafir

#23

2016-05-03 21:18

Doresc ca igiena copilului sa fie asigurata/garantata de stat.

Musafir

#24

2016-05-04 02:42

Am un copil care face in curind 3 ani shi urmeaza a fi inscris intr-o gradinitza......shi altul ashteptam sa se nasca ......dar in ceea ce priveshte gradinitzele din RM ma ia groaza ce buget cheltuie cunoscutele mele lunar pentru copii lor....

Musafir

#25

2016-05-04 05:49

Igiena corecta inseamna copii sanatosi si mai putini bani cheltuiti de parinti pentru tratarea virozelor, gripei si altor boli datorate lipsei de igiena. Mai eficient si rational ar fi ca statul sa cheltuie banii publici pentru o igiena corecta a copiilor nostri decat pe spitale care trateaza copiii bolnavi de viroze datorate lipsei de igiena.



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...