APARATI LEGEA ANTIFUMAT!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția APARATI LEGEA ANTIFUMAT!


Musafir

#76

2016-04-21 07:25

Pt ca tatal meu a murit la 69 de ani din cauza acestei dependente, s-a putut lasa de fumat doar cu 3 luni inainte, si ne-a spus tuturor ca ii pare rau ca nu s-a lasat mai devreme.

Musafir

#77

2016-04-21 07:54

pentru protectia NEFUMATORILOR!!!

Musafir

#78

2016-04-21 08:14

Am semnat-o pt ca este absolut necesar sa aparam sanatatea populatiei si sa diminuam costurile tratamentelor ce se efectueaza pt multitudinea de afectiuni dererminate de fumat. In plus, eu, ca medic vad enorma suferinta a pacientilor in cauza si a familiilor acestora. Aceasta suferinta ne afecteaza f. mult si pe noi, ne uzeaza, suferim alaturi dd pacienti.

Musafir

#79

2016-04-21 08:49

nu am nimic cu fumatorii daca nu ma afecteaza personal

Musafir

#80

2016-04-21 09:48

sunt nefumatoare

Musafir

#81

2016-04-21 09:56

PENTRU SANATATEA MEA SI A COPIILOR COPIILOR MEI, SPER SA NU MAI FIE NICIUN NEFUMATOR OBLIGAT SA SUPORTE FUMUL DE TIGARA AL ALTORA ... ACCEPT CA ORICARE DINTRE NOI PUTEM AVEA VICII, DAR NU TREBUIE SA AFECTAM SANATATEA ALTORA PRIN VICIUL NOSTRU ... TOATE STATELE CIVILIZATE DIN EUROPA AU ACEST TIP DE LEGE DE MULT TIMP ... FELICITARI INITIATORILOR ACESTEI LEGI, O LEGE SANATOASA PENTRU OAMENI SANATOSI ...


Musafir

#82

2016-04-21 10:26

pentru ca fumatul pasiv duce la aparitia cancerului la persoanele nefumatoare, expuse fumului de tigara

Musafir

#83

2016-04-21 11:39

Am speranta ca vom reusi !

Musafir

#84

2016-04-21 12:39

Pentru că,mă săturasem să miros a fum de țigară,să mă usture ochii,atunci când intram să servesc o cafea sau o friptură,undeva.Oamenii trebuie să conştientizeze că tutunul nu aduce absolut nimic benefic în viața lor; nu fac decat să aducă profit celor ce fabrică și comercializează acest drog.

Musafir

#85

2016-04-21 13:51

Pt civilizarea romaniei!

Musafir

#86

2016-04-21 14:54

Sunt fost fumator iar acum nefumator convins. Tot ceea ce este scris de dr. Tatu Chitoiu este adevarat stiintific. Consider ca a fi o unealta in mana celor care gestioneaza produsele de tutun si , implicit, starea de sanatate a populatiei , adica a poporului roman, reprezinta un act profund imoral si antinational. Prin urmare, a te prevala de ideea de democratie pentru a face rau poporului tau ester un act josnic, iar cei care fac acest lucru prin atacarea legii antifumat merita tot oprobiul. Sper din tot sufletul ca dependentii de un drog, oricare ar fi acesta, sa nu faca legea in spiritul profilului lor psihic si moral.

Musafir

#87

2016-04-21 15:29

Pentru ca imi doresc sanatate in jurul meu.

Musafir

#88

2016-04-21 15:55

Pentru ca ma bucur foARTE MULT CA IN LOCALURI NU SE MAI FUMEAZA SI EU SI COPIII MEI nu mai inhalam fum de tigara! Este o placere sa intri intr-un local si sa simti ca poti respira

Musafir

#89

2016-04-21 18:22

Pentru ca am asteptat cu mare nerabdare aceasta lege si doresc sa o apar. Nefumatorii, avem si noi in sfarsit dreptul la aer curat..

Musafir

#90

2016-04-21 19:49

Pentru ca mi se pare anormal sa fiu expusa cu forta la fumul de tutun, asa cum se intampla pana la aparitia legii 15/2016

Musafir

#91

2016-04-21 21:46

Sufar de astm. Semenii mei, fumatorii, uneori imi provoaca crize de astm. Soferul autobuzului sau al taxiului fumeaza avand fereastra din dreptul lui deschisa, sperand ca fumul sa iasa pe fereastra, dar fumul se raspandeste si in masina.Este adevarat ca in cantitati mici, dar suficient pt. a-mi provoca o criza de astm. Sunt nevoita sa atrag atentia soferului pt. ca nu mai pot respira...si nu de putine ori am fost insultata ca fac prea mult caz fara sa fie decat un ''MOFT''.

M-am simtit ranita si neanteleasa si de fiecare data am dorit cu ardoare si indignare sa fim ''PROTEJATI DE LEGE''. Deasemeni copilul meu in varsta de 2 ani reactioneaza foarte neplacut cand simte mirosul de fum de tigara in spatiile publice. Imi cere insistent sa parasim locul ''DERANJANT'' pt. el.

Cand mergem pe strada iar in fata noastra o persoana fumeaza suntem nevoiti sa ocolim mult zona in care se raspandeste fumul de tigara, dar uneori, daca mergem pe un trotuar ingust si trebuie sa ocolim persoana care fumeaza, ajung intr-o situatie care ma afecteaza. Trebuie sa -mi tin respiratia si sa ma grabesc sa depasesc persoana, ca sa nu-mi provoace o criza de astm, si dupa ce reusesc depasirea simt ca voi lesina datorita lipsei de oxigen.

Copiii in mod special AU DREPTUL sa fie protejati prin lege de fumul toxic ce atenteaza la sanatatea lor. Sper si ma rog ca oamenii pusi pe INALTIMILE RESPONSABILITATII PT. SANATATEA POPULATIEI sa se ridice si sa ne protejeze dreptul la sanatate si viata.

 


Musafir

#92

2016-04-22 04:32

Si eu am fumat,si pe vremea mea au fost locuri de munca unde nu aveam voie cu tigari,eu am respectat acest aspect,a fost chiar in folosul meu,mai reduceam numarul de tigari fumate,multumesc Lui Dumnezeu ca am reusit sa ma las!

Musafir

#93

2016-04-22 04:47

Am renuntat la fumat in urma cu mai bine de 15 ani, dupa ce fusesem fumatoare 'inraita'. Abia dupa renuntare am inteles ce inseamna sa te simti bine cu adevarat.
Laura

#94 Minciuna

2016-04-22 05:19

Legea nu a fost nicicand sustinuta de 80% din populatie!60% sa fi fost deacord e mult!

 

Laura

#95 Re:

2016-04-22 05:21

#88: -  

Mergi cu copiii in baruri,carciumi si cluburi?Vai ce exemplu 'bun' de mama.

Laura

#96 Re:

2016-04-22 05:24

#25: -  

 'Binele cu forta' NU ESTE BINEVENIT !!!

Laura

#97 Re:

2016-04-22 05:27

#37: -  

 Cea mai proasta lege!

 De parca s-ar fi rezolvat totul in Romania.

 Spitalele sunt infecte...toate institutiile de stat sunt la pamant.

 Si voi 'anti-fumatorilor' traiti pe spinarile noastre,a celor ce platim 80% accize pentru tigari.

 Miliarde vin statului din buzunarele noastre.

 Mare mare nesimtire cu legea asta,lipsa de respect!!!!

 Lege retardata!!

Laura

#98 Re:

2016-04-22 05:30

#47: -  

 Legea Anormalitatii vrei sa zici.

 Si a bataii de joc!!!!!

Sa o modifice mai repede.

Parvenitilor!!!!!

Laura

#99 Re:

2016-04-22 05:32

#56: -  

 Plamani nu 'plamini'-invata mai intai sa scri romaneste =))))))

Laura

#100 Re:

2016-04-22 05:35

#62: Alexandru Stanciu , medic pneumolog, fumator. -  

  Stima si felicitari!

  Sunteti un doctor dar si un om extraordinar!