APARATI LEGEA ANTIFUMAT!


Musafir

/ #91

2016-04-21 21:46

Sufar de astm. Semenii mei, fumatorii, uneori imi provoaca crize de astm. Soferul autobuzului sau al taxiului fumeaza avand fereastra din dreptul lui deschisa, sperand ca fumul sa iasa pe fereastra, dar fumul se raspandeste si in masina.Este adevarat ca in cantitati mici, dar suficient pt. a-mi provoca o criza de astm. Sunt nevoita sa atrag atentia soferului pt. ca nu mai pot respira...si nu de putine ori am fost insultata ca fac prea mult caz fara sa fie decat un ''MOFT''.

M-am simtit ranita si neanteleasa si de fiecare data am dorit cu ardoare si indignare sa fim ''PROTEJATI DE LEGE''. Deasemeni copilul meu in varsta de 2 ani reactioneaza foarte neplacut cand simte mirosul de fum de tigara in spatiile publice. Imi cere insistent sa parasim locul ''DERANJANT'' pt. el.

Cand mergem pe strada iar in fata noastra o persoana fumeaza suntem nevoiti sa ocolim mult zona in care se raspandeste fumul de tigara, dar uneori, daca mergem pe un trotuar ingust si trebuie sa ocolim persoana care fumeaza, ajung intr-o situatie care ma afecteaza. Trebuie sa -mi tin respiratia si sa ma grabesc sa depasesc persoana, ca sa nu-mi provoace o criza de astm, si dupa ce reusesc depasirea simt ca voi lesina datorita lipsei de oxigen.

Copiii in mod special AU DREPTUL sa fie protejati prin lege de fumul toxic ce atenteaza la sanatatea lor. Sper si ma rog ca oamenii pusi pe INALTIMILE RESPONSABILITATII PT. SANATATEA POPULATIEI sa se ridice si sa ne protejeze dreptul la sanatate si viata.