Eliberati MAMA! Nu o extradati pe ANA-MARIA NEDELCU!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Eliberati MAMA! Nu o extradati pe ANA-MARIA NEDELCU!


Musafir

#476 Re:

2016-04-15 10:29

#468: -  

 Poate nu aţi citit cu atenţie: este vorba de CUSTODIE COMUNĂ, deci şi ea avea custodie ca şi tatăl copilului. La aşa un aranjament se luptă şi aici, în Romania, asociţia taţilor: copilul locuia 1 săptămână cu mama, la Toronto, 1 săptămână la tata, la Montreal şi călătorea săptămânal 1200 km. Codul civil românesc este copiat după  Codul Civil canadian şi sunt unii care doresc  ca minorul din familiile despărţite să locuiască timp egal , alternativ, cu ambii părinţi.


Musafir

#477

2016-04-15 10:32

Petru a ajuta o mama

Musafir

#478

2016-04-15 10:34

Pentru ca m am saturat de aceste legi tampite!.... adică îi este mai bine copilului lângă descreieratul acela de tată? ... amărâtă aceea era disperata și a recurs la un gest disperat!... nu a plătit destul stand lângă acel animal?...
Andreea

#479

2016-04-15 10:34

Nu pot sa cred!!! Acea directoare care a maltratat fizic si psihic acei copii nevinovati, este in libertate, iar aceasta mama care isi salveaza copilul de abuzurile tatalui este inchisa???? In ce lume traim??? Sa inteleg, ca in Romania se incurajeaza bataia copiilor???

Cristian G.

#480 Re:

2016-04-15 10:34

#467: -  

 Nu e atat de simplu. Sunt tratate internationale care trebuie respectate. Cetatenii romani au ajuns de bunavoie in statele ale caror legislatie trebuie sa o respecte. O eroare judiciara in statul respectiv trebuie remediata tot pe cale juridica, acolo. Nu este si nu poate fi statul roman garantul spatelui tuturor celor care pleaca in strainatate si care incalca din ignoranta legile statelor in care traiesc. Ar fi trebuit sa lupte pentru a obtine custodia copiilor pe cale legala, nu cred ca nu ar fi obtinut-o daca e sa tinem cont si de cele doua mastere si de salariul bun despre care vorbeste. Ceva lipseste din ecuatie, ceva ce noi nu stim insa ce a indemnat justitia canadiana - pe care nu suntem noi in masura sa o judecam - sa acorde custodia copiilor, tatalui. O decizie a unei instante trebuie respectata pentru cineva care traieste pe teritoriul statului respectiv. La ignorarea unei sentinte judecatoresti pe teritoriul canadian se mai adauga si parasirea teritoriului statului canadian impreuna cu doi copii minori fara a avea consimtamantul celuilalt parinte. Nu cred ca cineva in afara de ea va putea rezolva ceva, iar asta tot pe cale juridica, incercand cu probe concrete sa dovedeasca ca s-a facut o eroare juridica acordand custodia copiilor tatalui. Am semnat petitia insa cu regret, asta este adevarul ! 


Musafir

#481

2016-04-15 10:35

Incredibil ce se intampla ,sa se faca dreptate

Musafir

#482

2016-04-15 10:35

SUNT MAMA !
Cristian G.

#483 Re:

2016-04-15 10:38

#479: Andreea -  

 Este vorba de infractiuni savarsite in state diferite, de pe continente diferite. Nu poate ignora statul roman o sentinta data de pe teritoriul Canadian, stat cu care avem tratate internationale care trebuie respectate. Suntem intr-o mare eroare insa suntem poate noi prea mici pentru un razboi atat de mare. 


Musafir

#484

2016-04-15 10:41

SA NU EXTRADEZE PE ANA-MARIA NEDELCU ESTE MAMA SI ARE DREPTUL SA SE AUTOAPERE !

Musafir

#485

2016-04-15 10:49

Nu sunt de acord cu aceste legi o mama isi apara intodeauna copilul si statul roman ar trebuie da ne ajute nu da ne arunce inapoi strainilor rusine statului roman

Musafir

#486

2016-04-15 10:51


Justitie inumana si antiromanesca. prostie a Judecator inept sau incompetent?

Musafir

#487

2016-04-15 10:52

Am semnat acesta petitie cu speranta ca o mama nu va fi pedepsit findca îsi doreste sa îsi protejeze copilul si ca vrea sa îl feresca de un tata violent sper ca Domnul Presedinte sa nu ramana indiferent si sa ia decizia corecta înca mai cred ca statul roman poate sa ia decizii corecte

Musafir

#488

2016-04-15 10:53

Ana-Maria Nedelcu sa fie eliberata,iar fetita sa ramana la ea.

Musafir

#489

2016-04-15 10:54

E vremea ca Romania sa isi apere cetatenii. Ma revolta sa vad cat de repede suntem noi dispusi sa extradam conationalii nostri si americanii nici macar atunci cand ai lor au ucis nu extrdeaza, ma refer la cazul Teo Peter.

Musafir

#490

2016-04-15 10:56

Sa o ajute Dumnezeu sa scape ...suntem alături de voi cu gândul si rugăciunea către Dumnezeu

Musafir

#491

2016-04-15 10:56

Mama trebuie ajutata!

Musafir

#492

2016-04-15 10:56

Pt ca si eu sunt mama...

Musafir

#493

2016-04-15 10:56

Este inadmisibil ce se intampla in tara noastra si in lumea intreaga, mama este cea care are grija de pruncii ei s- a luptst ca o leoaica sa- i salveze de un asemenea tata, si acum o bagati ls inchisoare, fie- va mila de sufletul ei sfasiat dedurere

Musafir

#494

2016-04-15 11:02

O nedreptate fara egal.
O mama adevarata este arestata iar criminalii,violatorii hotii sunt liberi sa faca in continuare ceea ce stiu. Este revoltator sa traim intr-o asemenea nesiguranta. Cine este raspunzator de durerea mamei,,bunicii,copiiilor?Acel domn din Canada care nici macar nu ii este sot?Justitia Romana?CATA NEDREPTATE!!!!!????

Musafir

#495

2016-04-15 11:04

Si eu stiu ce inseamna sa traiesti langa cineva care te abuzeaza atat fizic cat si psihic!

Musafir

#496

2016-04-15 11:08

Rusine judecatorilor ca nu-si apara cetacenii romaniei.

Musafir

#497

2016-04-15 11:08

Asa lucreaza justitia romaneasca,totdeauna de partea celui mai puternic.

Musafir

#498 Re: Re:

2016-04-15 11:09

#480: Cristian G. - Re:  

 Copilul -nu COPIII !!! - era în CUSTODIE COMUNĂ , deci şi mama avea custodia la fel ca mama. Eroarea de percepţie este că doamna s-a exprimat că a primit ŞI tatăl custodie, după ce nu l-a interesat copilul 2 ani, a părăsit-o pe mama în timp ce era însărcinată. Exact la fel se procedează azi în Romania, dacă un tată recunoaşte copilul după 10 ani, fără să-l fi interesat de copil până atunci şi fără să fi contribuit la creşterea şi educaţia lui,  primeşte şi autoritate părintească comună, şi program de relaţii cu minorul! Dacă copilul nu vrea să plece  să doarmă cu domnul tată cu care tocmai a făcut cunoştinţă, mama e de vină fiindcă a  alienat copilul!

 


Musafir

#499

2016-04-15 11:10

Pentru ca imi pasa. Copilul se dezvolta frumos doar daca este langa mama.
TRAIAN TANASA
Musafir

#500 IIJUSTITIE IN JUSTITIE!!!!!!!!!

2016-04-15 11:11

1) Unor reprezentanti ai justitiei

Stand mandri-nvesmantatiin negre robe, /
Mimati prestanta unor puritani, /
Dar folositi cu sarg viclene vorbe /
Cand vreti, chiar — sa-i salvati pe sarlatani. /

2) Credulilor in reprezentantii justitiei

Vazandu-i imbracati in fastuoase negre robe /
Nu-i credeti buni sau drepti, nu-i credeti puritani!!! /
Impresionati de-al lor vesmant si de alese vorbe /
Veti constata Tarziu plangand — ca-s sarlatani. /

(DE >TRAIAN ASANAT<)




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...