85% din salariu pentru concediul de maternitate de doi ani


Musafir

#101

2016-03-01 11:56

Nu am copii dar sunt de acord cu aceasta petiţie

Musafir

#102

2016-03-01 13:45

Pentru schimbare si pentru a incuraja cresterea sporului pozitiv, pentru a da Romaniei un viitor.

Musafir

#103

2016-03-01 15:45

Egalitate in drepturi.

Musafir

#104

2016-03-01 20:18

Pentru ca si eu sunt un viitor tata care face calcule si planifica. Si pot spune cu mana pe inima ca fac calcule mai reusite si estimari mai exacte decat oligofrenii care ne conduc (am incercat sa fiu cat se poate de decent in limbaj si imi cer scuze daca nu am reusit)

Musafir

#105

2016-03-02 08:13

Am semnat pentru  ca asa ar fi corect,daca cotizam mai mult din salar,sa beneficiem de mai mult.Este spre binele copilului, al familiei si pana la urma al tarii, ca mama sa poata sta acasa cu el 2 ani de zile (alaptat, educatie etc). Plafonul de 1200 lei nu este de ajuns pentru un trai decent, chiar si salariul minim pe economie v-a fi mai mare din luna mai(iar noi trebuie in continuare sa ne sustinem pe noi plus inca o persoana)

. Imi doresc ca natalitatea tarii sa creasca cu copii ce provin din familii cu educatie si venituri decente.


Musafir

#106 Semnat

2016-03-03 11:25

Sunt o viitoare mama si nu vreau sa fiu obligata sa aleg concediul de 1 an din cauza banilor.

Primii ani de viata sunt cei mai importanti din viata copilului si chiar mi-as dori sa aleg varianta de 2 ani.

Dar maximul de 1200 RON pentru concediu de 2 ani mi se pare inuman si incorect.

Pe langa faptul ca 85% din salariul meu lunar depaseste 3400 RON...


Musafir

#107

2016-03-03 20:34

Pentru ca e vital ca mama sau tatal sa fie alaturi de bebelus in cei 2 ani cel putin pentru dezvoltatea armonioasa a viitorului adult care se va transforma intr-un viitor contribuabil la pensiile stimatilor parlamentari. Asadar, mi se pare firesc ca si acestia sa tina cont de nevoile bietilor copilasi, ai caror parinti sunt pedepsiti cu scaderea veniturilor prin simplul fapt ca doresc sa ramana acasa cu acestia in cei 2 ani esentiali in supravegherea, modelarea si formarea fundatiei personalitatii copiiilor.

Musafir

#108

2016-03-05 08:48

Pentru incurajarea si cresterea natalitatii !
Patricia
Autorul acestei petitii

#109 Legea cu modificari intra in vot final in plen

2016-03-08 13:04

Modificari substantiale la indemnizatia decrestere a copiilor: Se elimina plafonul maxim de 3400 lei/luna, mamele vor primi 85% din venituri/ Mamele nu mai aleg intre un an sau doi de concediu, dar primesc stimulent de revenire

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 8 martie 2016, 12:47 Actualitate | Politic

 

Comisia de munca din Camera Deputatilor a adoptat mai multe modificari substantiale la legislatia privind concediul si indeminzatia lunara pentru cresterea copiilor, existand in dezbatere legislativa trei proiecte in acest sens. Printre cele mai importante modificari:
  • Nu mai exista plafonul maxim al indemnizatiei de 3400 lei/luna;
  • Mamele vor primi indemnizatie lunara in cuantum de 85% din media veniturior nete realizate ultimele 12 luni din ultimii 2 ani, insa nu mai putin de 85% din salariul minim brut pe tara - eliminandu-se ISR-ul (indicele social de referinta care era in valoare de 50 de lei) din lege;
  • Se acorda indemnizatia pana la implinirea varstei de doi ani de catre copil;
  • Daca decid sa se intoarca, mamele vor primi stimulent de insertie in cuantum de 50% din indemnizatia minima (adica din 85% din salariul minim brut);
  • Nivelul indemnizatiei lunare se majoreaza cu 85% din cuantumul salariului minim brut pe tara garantat in plata, pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, incepand cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de nastere.
Amintim ca salariul minim brut pe tara, la care se raporteaza calculul acestei indemnizatii, este in prezent de 1050 lei pe luna, insa de la 1 mai va creste la 1250 lei/luna.

La sedinta comisiei a fost prezenta si Ministrul Muncii, Ana Costea, care s-a opus mai multor prevederi decise de comisie, printre care eliminarea plafonului maxim de 3400 lei/luna. Ministrul a sustinut ca este nevoie de acest plafon pentru a se evita tentative de frauda si pentru a nu exista discriminari.

Costea a propus sa se mentina limita maxima de 3400 lei corelativ cu extinderea perioadei de acordare a stimulentului de insertie de un an. "Estimam o crestere de aprox 4000 de beneficiari si un efort suplimentare pe 12 luni de aprox 180 milioane lei" a spus Costea referitor la aceasta propunere.

De celalalta parte, fostul ministru al Muncii in guvernul Victor Ponta, Rovana Plumb, a spus in cadrul comisiei ca "nu putem tine cont de efortul bugetar daca vorbim de copii. Nu vreau sa mai discutam despre un efort bugetar cand vorbim de copii".

Au exista si propuneri care au fost respinse, cum ar fi ca indemnizatia lunara minima sa echivaleze cu salariul minim sau cu 85% din salariul mediu.

De precizat ca, asa cum a fost si pana acum, poate beneficia de concediu si de indemnizatie fie mama, fie tatal copilului. Mai mult, exista posibilitatea ca, daca mama este cea care sta acasa, tatal poate sa beneficieze de o luna de concediu paternal in care va primi indemnizatie. Pe aceasta perioada insa, indemnizatia mamei va fi intrerupta.

O alta prevedere a legii este ca parintele care s-a intors din concediul de crestere a copilului nu poate fi concediat timp de sase luni de la revenire.

Modificarile vor intra in vigoare de la 1 iulie 2016.

Toate aceste modificari au fost aduse sub forma de amendamente formulate in timpul sedintei comisiei de munca si aduse la un proiect de lege adoptat de Senat in septembrie 2015.

Proiectul de lege cu aceste modificari va intra la votul final in plen saptamana viitoare.
 

 


Musafir

#110

2016-03-09 10:53

Ce se va întâmpla cu mamele care acum sunt în CIC pe 2 ani cu plafonul maxim de 1200 pe luna, începând din iulie 2016, în ipoteza în care intra în vigoare modificarea legii?

Rămân tot la 1200 de lei sau li se aplica și lor prevederile legii noi?


Musafir

#111

2016-03-17 10:38

Au aprobat modificarile de lege? 85% din media salariilor indiferent daca alegem 1 an sau 2 de concediu?


Musafir

#112

2016-03-22 20:49

Mi se pare o intrare in legalitate!

Musafir

#113

2016-03-22 20:50

Sunt tinara mamica si mi se pare normal ca Statul Roman sa sprijine familia, dupa cum spune si Constitutia Romaniei.

Musafir

#114

2016-03-22 21:58

Nu este corect fata de femeile care aveau salar mult mai mare inainte de a ramane acasa. Pe langa ca nu muncim, avem un inca un suflet cu noi acasa care trebuie ingrijit si pt care avem sute de chestii de cumparat. Nu m-ar lasa inima sa imi dau copilul la 1 an la cresa, doar ca sa primesc mai multi bani ca ma intorc la servici. Mai bine ne chinuim..eu si alte multe mame..

Musafir

#115

2016-03-23 14:55

Pentru ca este cazul sa se faca si ceva care sa ajute oamenii.

Musafir

#116

2016-03-23 16:35

Pentru ca parlamentul isi bate joc de la pensii pana la alocatii.Pentru ca mamele au nevoie de suport si inflatia iti ia tot din portofel pe 2 nimicuri.Pentru ca sunt mame singure care nu au cu ce sa-si creasca copii.Nuu se mai poate sa traim in ignoranta si sa acceptam ca statul sa ne trateze ca pe niste prosti.

Musafir

#117

2016-03-26 22:33

Pentru dreptate!
sziriusz

#118 aiuria

2016-03-31 06:32

bine ca parlamentari au pensii speciale si salari enorme fara sa munceasca mai nimica.....si noi ca mame daca vrem sa stam si sa ne crestem si EDUCAM copii acasa timp de 2 ani de zile......ce primim? 1200 lei???

sa fim seriosi ...parlamentari stiu cat costa un lapte praf,un scutec...si ce mai are nevoie un copil pana la 2 ani????

normal nu stiu ,nu sunt curiosi ...tot comenteaza si sustin ca NU AU BANI.....

bine ca pentru ei au bani

haha

#119

2016-05-29 17:46

Da, pentru ca famiile de rromi si asistati sociali sa se inmulteasca.

Boeriu Ioan

#120

2016-05-29 18:39

Pentru ca vreau si eu bani nemunciti, evntual mai multi decat un parlamentar.


Musafir

#121

2016-06-14 06:47

Tinand cont ca marea majoritate a salatiilor sunt mici, multe persoane au salariul minim pe economie, cred ca ar trebuii tot o suma fixa, dar consistenta. Pentru alesi sau alte clase se gasesc tot felul de motive la acordarea de diferite drepturi banesti, pentru cresterea natalitatii doar sutur

hahahaha

#122 Re:

2016-06-15 13:34

#103: -  

 Care egalitate mai ? Unul plateste taxe, altul primeste bani gratis. Unde vezi tu egalitate ?

Boeriu Ioan

#123 Re: aiuria

2016-06-15 13:35

#118: sziriusz - aiuria 

 Daca parlamentarii fura, eu vreau sa fur si mai mult ! Asa suna filozofia ta rroma, care vrei bani nemunciti.

 

Nemunciti de tine, caci amarati trudesc 8 ore pe zi si cu transpiratie produc acei bani, pe care statul ii ia cu forta ca sa tii dea tie fiindca ti-a placut sa stai cracanata.


Musafir

#124

2016-07-20 08:57

Cei care aveti putere de decizie, ganditiva la viitorul copiilor, sa nu fiu nevoiti sa plece in strainatate pentru un trai mai bun.

Musafir

#125

2016-10-16 16:18

Sint convins că este util pentru creșterea copiilor