Valoarea unica a punctului de pensie 45% din salariu mediu brut

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Valoarea unica a punctului de pensie 45% din salariu mediu brut


Musafir

#101

2016-04-24 19:31

Am muncit 40 ani si am o pensie de mizerie.Sunt furata la pensie si imi cer drepturile pt. ca am contribuit 40 ani la stat. Nu pot sa traiesc din 1000 lei , m=am imbolnavit muncind 40 ani si tratamentele sunt fff scumpe lunar.

Musafir

#102

2016-04-24 20:17

pentru ca nu ma ajung cu banii

Musafir

#103

2016-04-24 21:37

Degeaba.... Nu cred că prin metoda asta se poate rezolva problema. Mă tot întreb ,cât de delasatori putem fi noi,pensionarii,de nu am putut înființa un Partid al Pensionarilor în care să ne înscriem toți. Cred că atunci chiar a m fi putut avea un cuvânt de spus și poate am fi putut fi o forță.

Musafir

#104

2016-04-25 01:23

Toatii pesionarii conform constitutiei au drepturi egale .Noi am cotizat,zceasta pensie an dobindit-o din banii si din munca noastra.

Musafir

#105

2016-04-25 05:10

Pentru ca sunt nemultumita de pensia pe care o am,dupa aproape 40 de ani de munca.

Musafir

#106

2016-04-25 08:14

Merita si pensionarii un trai decent!
nemultumita!

#107 Pensii

2016-04-25 08:16

Sa nu mai fie impozitate pensiile...Aceasta este o dubla impozitare pe veniturile noastre!!!


Musafir

#108

2016-04-25 08:22

..normal , ca trebuie marite pensile la nivelul de 45% din sal bediu brut ..Este o rusine ca toti care ne guverneaza , ,assta cu ajutoru nostru ,crezan cum promit , sa ne fie bine noua ( ca de asta ii si alegem) ne ignora ne lasa sa traim in saracie , gandindu-se la ei ,cu sa beneficieze de pe urmka prostiei noastre .. RUSINE SA LE FIE !!!

Musafir

#109

2016-04-25 09:16

sunt pensionar de opt luni.Am o pensie mica considerand ca am fost cadru didactic universitar timp de 37ani.

Musafir

#110

2016-04-25 09:28

Este o mizerie si o rusine ca intr-o tara asa bogata cei care fura traiesc regeste , iar cei care au muncit cinstit nu au nici macar de seminte!

Musafir

#111

2016-04-25 15:28

pentru dreptate si nu mila sau .... cum fac altii care au pensii mari
Pensionar 2015

#112 Re:

2016-04-26 04:17

#65: -  corect!

 


Musafir

#113

2016-04-26 06:51

Sunt nemultumita de pensie comparativ cu toate inlesnirile pe care si le dau parlamentarii


Musafir

#114

2016-04-26 09:48

Sunt pensionara am lucrat trei zeci de ani în grupele de muncă și nici asta nu ne-au dat își bat joc de noi

Musafir

#115

2016-04-26 10:20

Am lucrat 6 Zile pe saptamana. In astea si in a 7-a zi, dupa 8 ore de munca, mai participam si la "munca patriotica" prin care s-au realizat multe (ce acum au fost furate sau distruse). Rasplata? O pensie de mizerie si te uiti la cei cu pensii speciale (care si inainte erau mari) care rad de tine'

Musafir

#116

2016-04-27 08:48

Vreau marirea punctului de pensie la 50%

Musafir

#117

2016-04-28 17:04

Intr-un stat real democratic nu trebuie sa existe privilegii.Legiile speciale sunt expresia neputintei unui stat care in mod fals se autodefineste ,, stat de drept ‘‘.Avocatul poporului ,Curtea Constitutionala, s.a.,sunt obediente sistemului corupt aplicand principiul, ,,dupa noi potopul‘‘.
un pensionar

#118 Marirea punctului de pensie la 45 % din salariul mediu brut

2016-04-29 08:22

Sunt convins ca toti pensionarii si cei care urmeaza sa devina pensionari, ar dori ca punctul de pensie sa ajunga la 45 % din valoarea salariului mediu brut, dar ... cu numai 500 de semnaturi, din cele 5,5 milioane de pensionari, este ca si cum am pune o picatura de apa in Marea Neagra. Apoi, dragi pensionari stiu ca toti vreti o pensie mai mare, dar ... de ce nu semnati aici cat mai multi, ca sa ni se indeplineasca dorinta ??? Anuntati-va toti prietenii si cunostintele si vecinii, sa semneze si ei aici fiindca este spre binele tuturor, iar daca semneaza aici  nu au nimic de pierdut ... dimpotriva, este posibil sa castigam. Asa-dar, cei care ajungeti pe acest site, dati de veste si altor pensionari si viitori pensionari, sa semneze aceasta petitie. Si nu uitati: nu va fie frica sa semnati ca nu patiti nimic, dimpotriva ... veti avea de castigat daca suntem cat mai multi care ne cerem drepturile. De asemenea, pot sa semneze si cei nepensionari inca, fiindca si ei vor avea de castigat, daca se va majora punctul de pensie la 45 % din salariul mediu brut. Nu uitati dragi pensionari, ca un lider al pensionarilor din Vaslui, pe nume Alexandru Porumb, a murit saracul militand pentru marirea punctului de pensie. Cinste lui si Dumnezeu sa-l odihneasca  ! Noi cei care inca mai suntem in viata, sa ducem mai departe idealurile acestui  minunat lider al pensionarilor si sa militam si noi spre a ne obtine drepturile, fiindca o sa murim de foame daca stam in continuare cu aceste pensii de mizerie.

nu uitati ...

#119 Toti trebuie sa avem un trai decent, nu doar unii mai smecheri ...

2016-04-29 08:37

Asa cum parlamentarii se zbat sa obtina o pensie speciala nemuncita, atunci noi cei care am muncit din greu, de ce nu ne zbatem si noi sa primim o pensie decenta care sa ne asigure un trai onorabil ???

Ma nedumereste ceva: toti salariatii, crescatorii de animale, forestierii, minerii etc., toti ies la proteste pentru a-si castiga drepturile ... numai noi pensionarii stam ca mamaligile si nu iesim la proteste ... apoi, daca ne este lene sa iesim la proteste, atunci sa nu ne mai miram ca suntem batjocoriti. Ne meritam soarta !


Musafir

#120

2016-04-29 11:45

Deși nu cred în minuni, am semnat petiția.
pentru comentatorul # 120

#121

2016-04-30 09:50

Daca in minuni nu crezi, daca la proteste nu iesi ... atunci, asteapta pana la Pastele cailor ca poate atunci ti s-o majora si tie pensia, fara sa faci nimic in acest sens. Ce gandire eronata au unii !!!

Ai auzit de vechiul proverb romanesc, care suna asa: "Daca copilul nu plange, maica-sa nu-i da ţâţă" ?

Decat sa ai o astfel de gandire, mai bine anunta-ti prietenii, rudele, vecinii si spune-le sa semneze si ei aici, ca daca nu exista un numar mare de semnaturi, nu avem sorti de izbanda ...

pensionar, pentru initiatorul acestei petitii

#122 Ne meritam soarta !

2016-05-05 08:51

Dumneata te-ai straduit sa indrepti o nedreptate, sa le redai pensionarilor un trai decent si sa-i scapi de saracie ... dar ... acesti pensionari, nu merita nimic ! Sunt catastrofali ! Din 5,5 milioane de pensionari, au semnat petitia doar 500 persoane !!!!!!!!!!!!!

Mai pensionarilor, daca sunteti lenesi si dezinteresati, va meritati soarta ! Daca nu iesiti la proteste, nici macar o semnatura nu puteti sa scrieti aici ???


Musafir

#123

2016-05-05 13:24

Ma indigneaza pensile nesimtite ale alesilor nostri. Valoarea muncii lor este oglindita in situatia dezastruoasa a tarii noastre. Ne pierdem valorile de exceptie, adica copiii nostril, care iau calea pribegiei. Muncesc de 37 de ani, am avut parte de o democratie plina de umilinte; de la revolutie incoace am avut parte de o scara a valorilor limitata doar la bani, coruptie, trafic de influenta. Ma sperie gandul ca voi iesi la pensie cu ce bani?! Asta, desi am muncit, am studii superioare, postuniversitare, master.
Sa va fie rusine, Iohannis si Ciolos !

#124 ... Pensionari, atentie cu cine votati in toamna ...

2016-05-06 07:40

Sa ni se usuce mana cu care am pus stampila pe Iohannis. Acest Iohannis impreuna cu Ciolos, sunt impotriva pensionarilor. Daca il votam pe Ponta la presedintie ... alta era soarta noastra. Ponta are mila de cetatenii Romaniei, pe cand Iohannis si Ciolos, isi bat joc de noi ... ne-am bucura  mult daca Iohannis ar fi suspendat si odata cu el, sa dispara si Ciolos. Iohannis l-a ales pe Ciolos dupa chipul si asemanarea lui. Macar acum in al 12-lea ceas, sa votam la alegerile parlamentare cu PSD, in ideea ca PSD il va propune ca prim ministru, tot pe Ponta.


Musafir

#125

2016-05-06 11:55

am semnat pentru ca aveti dreptate.Tara este doar a lor fac legi doar pentru ei si oamenii cinstiti care au muncit o viata intreaga sa moara de foame ca lor nu le pasa. Sintem milogii lor..