Dizolvarea pe cale judecătorească a Partidului România Unită


Musafir

#51 Re:

2016-01-25 14:51

#27: -  

 Dar cu "Armata Nationala Secuista" Esti de acord. Se fac recrutari in Covasna si Harghita. Nu mai vorbesc de celelalte brigazi paramilitare ale ungurilor extremisti care se antreneaza de ani buni pe teritoriut tarii si n-o fac nicidecum pentru a-si ajuta conationalii. Se vorbeste pe fata de separatism teritorial pe criterii etnice (Tinutul Secuiesc), ba s-a facut si depus la Parlament si un proiect in acest sens. Toti sunteti muti si orbi. Statul nu intervine, nu deranjeaza, desi atat Constitutia Romaniei Art.44/8  cat si Legea partidelor politice interzice categoric incitarea la setaratism teritorial. Toata lumea tace, nimeni nu vede.  V-ati trezit brusc acum cand si romanii incearca sa creeze un organism care are ca scop apararea drepturilor populatiei , indiferent de nationalitate si care de fapt abia este in faza de proiect. Ce rusine, cata lasitate.


Musafir

#52

2016-01-25 14:52

No rassism!
Vlad Tzepesz

#53

2016-01-25 15:03

Partidul lu' peste prajit. 

La o zi după Congresul Partidului România Unită - partid care a creat patrula „Vlad Țepeș” - deputatul Răzvan Tănase a anunțat că demisionează din această formațiune, dezamăgit de nepotism și de „atitudinea dictatorială”.

„Deşi m-am alăturat Partidului România Unită îndemnat de sentimentul naţionalist şi de dorinţa de a lupta pentru păstrarea valorilor şi identităţii poporului român, perioada petrecută în cadrul acestei formaţiuni politice mi-a demonstrat faptul că idealurile expuse de lideri se materializează prin simple discursuri demagogice şi diversiuni josnice, fără acţiuni concrete care să vizeze cetăţenii şi neamul românesc”, se arată în scrisoarea de demisia a deputatului Tănase.

El acuză nepotismul și dictatura din partidul condus de deputatul Bogdan Diaconu.

„Din păcate, acest tânăr partid a dus la cele mai înalte cote lucrurile negative din partidele deja cunoscute, aici naşul şi finul fiind cei care ştiu tot, hotărăsc tot, de ceilalţi folosindu-se şi tratandu-i drept simpli cotizanţi. Nu cred că ne dorim un alt proiect care să ia din metehnele vechilor partide, unde totul se aprobă doar de către două-trei persoane , în PRU  'conducătorii mascaţi în patrioţi' fiind chiar rude.        

Nepotismul care tronează în această formaţiune, dezinteresul acut faţă de popor şi proprii membri, lipsa de implicare, precum şi atitudinea dictatorială tradusă prin excluderea peste noapte a membrilor sau chiar a unor întregi organizaţii, fără a avea o minimă fundamentare, sunt doar câteva dintre motivele care m-au convins că Partidul România Unită nu este decât un alt proiect prin care se doreşte înşelarea alegătorilor, proiect în care personal nu am cum să mă regăsesc”, mai scrie Răzvan Tănase.

 


Musafir

#54

2016-01-25 15:10

Inlaturarea partidului paramilitar, xenofob si extremist!

Musafir

#55

2016-01-25 15:17

Pentru ca sunt de acord ca nu avem nevoie de un partid al batausilor, care vrea sa faca ordine in tara....
Schlossadler

#56 Băi liftă neobrăzată

2016-01-25 15:30

Înainte de a-ți lua infecția de petiție și a ți-o introduce singur în cur, ia dicționarul explicativ al limbii române și studiază nițel semantica elementară a unor termeni banali.

Înțeleg că putinul timp scurs de la scoborârea de pe calul sub care vă fezandați carnea și înregimentarea în Coloana a V-a diversionistă a lui Soros nu ți-a permis să stăpânești și să utilizezi limba română la un nivel mediu.

Astfel încât, BĂI DOBITOCULE, IA-ȚI PETIȚIA, VÂRĂ-ȚI-O ÎN CUR, leagă-ți grumazul cu sârmă ghimpată priponită de turla Parlamentului din Pesta și asvârle-te în jos, întru retrăirea senzațiilor inedite a le bungee-jumpingului fără coardă elastică!

NOI SUNTEM ROMÂNI, NOI SUNTEM ROMÂNI

NOI SUNTEM AICI PE VECI STĂPÂNI!

Slugile, argații, scalvii, iobagii, cicisbeii, lingăii, clănțăii, cățeii, mișeii, lacheii și derbedeii lui Soros, ascultă comanda la mine:

„PAȘOL NA TURBINKA VÎ DURAKI CIORTI!”

danut

#57 Re: Re: Re:

2016-01-25 15:42

#9: Dumitru-Cornel Vîlcu - Re: Re:  

 Domnule Valcu, am impresia ca esti un retardat antinationalist, pleca dracu in Ungaria sau oriunde te duce mintea. Petitie impotriva a ce ?! a faptului ca sunt unii oameni ce mai stiu ce inseamna sa fii cu tara ta ?! sa promovezi si sa vorbesti deschis despre faptul ca tara asta nu mai stie de ea?! ca interesele Romaniei sunt calcate in picioare ?! Nu am suficient timp sa iti dau argumente si replici... dar in schimb ar trebui sa TACI dacat sa iesi in public cu rahaturi.


Musafir

#58 Asa este in mod sigur ca este finantat din ONG-urile lui Soros, de ce var fi frica dl Dumitru daca s

2016-01-25 15:50

Asa este in mod sigur ca este finantat din ONG-urile lui Soros, de ce var fi frica dl Dumitru daca sunteti un cetatean model al  acestei tarii, sau aveti si dvstra tot dubla cetatenie?

De ce nu spuneti cu tarie sa se respecte legile tarii si la cei care dau foc steagului national, cei care au arborat doliu la primarie in ziua Unirii(24. 01.2016), acolo nu va mai autosesizati sa dati in judecata primaria locala?

Sau aveti amnezie la toate  aceste nemernicii care sunt facute de colegii dvstra, sau atunci nu mai sunteti patriot sa apelati la justitie. Rusine sa va fie, Romanii adevarati vor sa isi faca dreptate si fara ajutorul ONG-urilor dvstra.

 

Anti Valcu

#59 Ai nu ma inebuni ?

2016-01-25 15:58

Ce nu convine la patrula ? Faptul ca Romanii se coaguleaza ? Esti ridicol domnule iar "petitia " jalnica !

Bravo, d-le Diaconu

#60 Re: Re: Re:

2016-01-25 16:03

#10: Razz - Re: Re:  

 Cand autoritatile nu-si fac treaba, ai doua variante: accepti sa fii umilit sau lupti pt drepturile tale. Cand formezi o echipa alaturi de care sa lupti, nu inseamna obligat ca si scoti mitraliera. Avocati, martori, etc, inseamna o echipa alaturi de care vrei sa lupti, sa-ti recastigi dreptul ce ti-a foast incalcat, iar statul face pe surdul, mutul sau orbul. Despre asta e vorba, cine a inteles altceva e problema lui. Diaconu e singurul politician si lider de partid care a avut curaj sa-l nominalizeze pe Soros ca vinovat pt multe rele. Doar prostii nu vad ca este pura razbunare a lui Soros.

Dan

#61 Re:

2016-01-25 16:06

#55: -  

 De unde rezulta ca e vorba de un partid al batausilor? Ofera doar 3 argumente.


Musafir

#62

2016-01-25 16:20

Nu xenofobiei, nu urii interetnice!

Musafir

#63

2016-01-25 16:26

Am semnat petiția, pentru că inițiativele PRU constituie un pericol sistemului de democrație parlamentară din România.

Musafir

#64

2016-01-25 16:36

Infiintarea unei grupari paramilitare de catre Partidul Romnia Unita este ilegala,pune in pericol statul de drept
si creaza un precedent foarte periculos daca nu se iau grabnic masurile cuvenite.

Musafir

#65

2016-01-25 16:52

Conducatorul extremist, ultranationalist al partidului va folosi "garda" impotriva minoritatii maghiare la orce manifestatie legitima
a ei, imi aduce aminte de legionari.

Musafir

#66

2016-01-25 17:05

Este total inacceptabil !!!!

Musafir

#67

2016-01-25 17:15

Pentru ca huliganismul si extremismul nu trebuie sa patrunda in societatea romaneasca.

Musafir

#68

2016-01-25 17:18

Intr-o tara, cu atata cultura... diversitate... nu putem avea astfel de conflicte intre doua popoare care impartasesc aceasi pamant politic.
Mi se pare revoltator ceea ce fac unii romani, crezand ca prin suprimarea unei popoare va aduce lor ceva in plus.
Sa nu uitam, ca prin istorie Ungurii au fost cei care au dat viata acestui pamant, si nu Romanii. dar se poate trai si in armonie, fiindca ungurii sunt mult mai dispusi sa.si imparta orice cu o alta persoana, chiar daca e necunoscuta...

Musafir

#69

2016-01-25 17:34

partidul asta nu trebuie

Musafir

#70

2016-01-25 17:52

Ne respectarea legilor sa aiba consecinte legale fara partinire.

Musafir

#71

2016-01-25 18:26

Consider periculos activitatea acestor figuri .

Musafir

#72

2016-01-25 18:28

In principiu , urasc violenta ! Prin publicitatea facuta asa zisei grupari armate , care sa faca dreptate in tarisoara asta , mi se pare ca violenta este incurajata . Nu fac concesii .
Blaj

#73

2016-01-25 18:32

 La puscarie cu asemenea criminali in devenire! Si cu sustinatorii lor!


Musafir

#74 Re:

2016-01-25 18:34

#68: -  

 Ce tot zici acolo mă? Nu ți-e rușine? 

Ungurii au dat viață acestui pământ... eu cred că ești cu capu' frățică! 

Tu vorbești de istorie? Care istorie? Aia de acu vreo două mii de ani, în care se pomenește de Burebista, Decebal, de daci, de romani? Voi unde dracu' erați atunci?

Pe columna lui Traian nu se vede picior de ungur, dar pe daci îi poți vedea acolo. Ce zici de asta măi ”gyongos”?


Musafir

#75

2016-01-25 18:39

Nu doresc ca in aceasta tara,sa functioneze partide extremiste,indiferent din ce parte vine,si nici armata sau gruparea legionara