Vrem vot în două tururi,la alegerile locale,fără prag electoral!


Musafir

#1

2016-01-21 18:09

M-am saturat de nesimtirea alesilor.

Musafir

#2

2016-01-21 18:54

Pentru ca "alesul" sa fie cel dorit de comunitate trebue sa sa aiba oponent si astfel sa castige cel mai bun

Musafir

#3

2016-01-21 21:30

Pluralismul politic e garantat de constitutie!
Succes!

Musafir

#4

2016-01-22 07:50

Domnule Cioloș, am înțeles că în urma protestelor din noiembrie 2015 ați sintetizat bine ce a vrut strada prin următoarea declarație: „Amendarea, de urgenţă, a legislaţiei electorale cu stabilirea a două tururi de scrutin pentru alegerile de primari şi preşedinţi de consilii judeţene, eliminarea pragului pentru consiliile locale, reducerea numărului de semnături pentru independenţi, posibilitatea asocierii unor independenţi pe liste pentru consiliile locale, facilitarea creării de secţii de votare pentru diaspora, acolo unde există o prezenţă semnificativă a cetăţenilor români, obiectivul fiind acela ca niciun proces electoral din Romania să nu mai fie vreodată pus sub semnul întrebării din cauza modului de organizare”.
Dacă nu sunteți în stare să rezolvați aceste probleme vă invit să vă dați DEMISIA și să lăsați un altul, mai puțin (sau deloc) timorat de gașca mafioților baronizați, care vor să păstreze puterea cu orice preț în țara asta. Ne-am săturat de ei, vrem să fie reprezentate corect comunitățile, vrem ca românii din diaspora, care au văzut ce înseamnă capitalism, să aibă un cuvânt de spus la alegeri prin sistemul de vot electronic ȘI prin corespondență, vrem ca partidele mici nou apărute să aibă șanse REALE de a accede la putere, da, în detrimentul partidului unic usl, derivat din fsn-ul anilor 90, și al sateliților lor care mimează doar pluripartitismul.

Dați Like & Share toți cei care doriți modificarea legii electorale în forma pe care au promis-o anul trecut când le tremurau nădragii de frica străzii!

Musafir

#5

2016-01-22 17:32

Sa nu iasa psd....prea au distrus tara!!!

Musafir

#6

2016-01-23 20:31

Alegerea într-un singur tur este nedemocratică, nereprezentativă şi antiromânească.
Ştiu un oraş din Ardeal care are 30% populaţie de etnie maghiară, 5 % rromanes, 4% slovacă. Deci sub 50% de altă etnie decât română.
Când alegerile sunt din primil tur, întotdeauna câştigă ungurul.
De ce ? Pentru că românii se bat între ei, au între 20 şi 15 % şi pierd deşi sunt majoritari .
Ar mai trebui o condiţie, înafară de două tururi.

Obligatoriu să vină la vot peste 50% din cetăenii din circumscripţie !


Musafir

#7

2016-02-02 06:28

Alegerea primarilor intr-un tur da ocazia baronilor locali sa-si puna ulterior pe lista la alegerile parlamentare toate loazele lipsite de competenta, expertiza, prestanta si bun simt. Astfel vom avea de suportat inca patru ani parlamentari de toata jena, incapabili sa gandeasca o lege pentru comunitate ci doar pentru grupul de interese ce l-a promovat. Personal m-am saturat in acesti 26 de ani de tot acest circ. Vrem alesi REPREZENTATIVI in doua tururi.

Musafir

#8

2016-02-11 12:11

Am semnat-o in speranta unei purificari sociale si politice.Simtul raspunderii,implicare corecta,lipsa indiferentei si a altrnativei.Pe scurt,oameni de caracter.

Musafir

#9

2016-02-11 12:30

Este f. corect ceea ce a-ti scris d-voastra si drept urmare asa ar trebui sa fie.
Cu respect,
D.Todi