România-Norvegia, împreună pentru copiii Bodnariu

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția România-Norvegia, împreună pentru copiii Bodnariu


Musafir

#14351

2016-01-14 11:39

Pentru ca mi s-a parut ca sub masca unor civilizatii deosebite,ca si la noi,se petrec niste atrocitati,specifice sistemelor sociale actuale,iar individul,mai ales cel care nu s-a preocupat in special de imbogatirea sa materiala individuala,fara limite,este tratat,ca o nulitate sau un nimeni,de adevaratele nulitati,pe care sper ca providenta le va elimina din structurile ei.

Musafir

#14352

2016-01-14 11:39

Am semnat.petita pentru a ma altura familiei bordeianu
Aurelius

#14353 Norvegienii au dreptate

2016-01-14 11:39

Cu tot respectul, stima si consideratia pentru Antena 3, canal care il urmaresc zilnic. Din pacate de data asta as putea zice, ca nu sunt de acord cu Domnul Mihai Gadea. 

Traiesc de mai mult de 40 de ani in Scandiavia, (am locuit in toate cele 3 tari sora, Suedia, Danemarca si Norvegia). In acest timp, normal, am avut ocazia sa cunosc foarte bine cultura Scandinava. Vorbind de Norvegieni, ei sunt un popor dupa cum presupun ca stiti foarte avansat in teorii de crestere a copiilor.

Legea impotriva pedepsei fizice asupra unui minor (refselsesloven) a fost acceptata in 1972. Dupa cum este normal, si de fapt dupa cum a zis si stimata Doamna Tove Bruvik Westberg ambasadoarea Norvegiei in Romania, legile din Norvegia sunt valabile pentru toti cetatenii Norvegieni si alti cetateni (cu alte cetatenii) care locuiesc in Norvegia. Deci cu tot respectu; este simplu. Daca te muti in Norvegia, trebuie sa respecti legiile de acolo.

Dupa cum am vazut din video cliupuri, Domnul Bodnariu a recunoscut ca nu este nimic legat de religie in acest caz. A si recunoscut ca a mai lovit-o pe fetita din cand in cand la nervi. Pentru Norvegieni, aceasta este o crima (adica incalcare de lege. Pe aici cuvantul crima nu este neaparat asociat cu omor, este o simpla incarcare de lege; chiar si conducerea cu viteza este o asa numita crima). Deci cine incarca legile, suporta consecintele.

O cautare pe youtube de exemplu arata ca ele mai multe familii cu probleme asemanataoare cu copii in Norvegia sunt toti straini. Asta oare ce ar putea sa insemne? Ca sunt rasisti? Nicidecum. Un motiv ar putea sa fie cultura. Deci sa nu fiu inteles gresit; nu li se ia copilul pentru ca familia are alta cultura. Copilul se ia daca este abuzat fizic, lucru care este normal in cultura acelor persoane in cauza, (poate este normal in tara lor - nu ma refer neaparat la romani, dar dupa cate am inteles si in Romania este interzis sa iti bati copilul). Deci pentru multi oameni care se muta in tarile Scandinave, poate sa fie un soc, cand afla ca ei nu pot sa iti bata copilul; special cand afla intr-un mod ca acesta.

Alt motiv pentru care sunt multi straini pe youtube cu probleme asemanatoare, poate sa fie pur si simplu ca Norvegienii nu isi bat copiii, si chiar aceeia care o fac, accepta rezultatul si nu fac atata galacie ca urmare. Motiv pentru care, noi acuma am crede ca este ceva legat de straini. Cunosc cazuri personale unde la niste danzi li s-a luat copilul, si au acceptat. Asta este... comuna are dreptate (comuna, adica oficialitatile), nu avem ce face. Fara atata galagie si tam tam. (tam tam pentru ce? ca ei au incalcat legea si acuma suporta consecintele?)

Dupa cum am vazut rapid aici pe pagina, unele comentarii de genul: "Locul copilului este langa parinti", - Da, sunt de acord, DAR numai in situatia cand copilul nu este abuzat. Deci, as reformula aceasta expresie cu: Locul copilului este aculo unde nu este abuzat si unde o duce mai bine, fara ca sa ramana cu urmari pshihice. Exista destule lucrari stintifice care dovedesc ca abuzul fizic poate in cele mai multe cazuri sa aiba urmari - dar legea este pentru toata lumea. Nu poti sa zici, eu imi bat copilul ca nu va avea urmari. Nu ai cum sa sti, iar legea este lege pentru toti. Normal ca este jalnic sa vedem secvente in care copii sunt luati cu forta, plangand.. da, de acord, dar totusi: the end justifies the means.

Deci cu tot respectul, Norvegienii au procedat corect in acest caz. Copiii sunt intrebati inca din gradinita, (am copii personal, si mi-au zis uite ce ma intreaba la gradinita si mai tarziu la scoala), daca sunt batuti acasa. Mi se pare corect. Eu si sotia nu am lovit nicodata copii nostri si totusi sunt ascultatori, stiu sa vorbeasca si sa se comporte cu respect. Nu bataie este solutia, ci comunicarea. De exemplu la copil nu trebuie sa ii fie frica sa faca ceva, ca daca nu primeste bataie; ar trebuii sa ii se explice de ce nu este bine sa faca acel lucru. In nici un caz batut.

Din pacate multi oameni din Romania cu care am vorbit despre acest caz, is de acord cu bataia. Unii chiar zic ca "bataia este rupta din cer". Infine, aceste pareri nu isi au locul intr-o tara civilizata, (cu tot respectul pentru tara natala, nu in sensul ca Romania nu este civilizata, poate nu asa de avansata in acest domeniu) nicidecum in 2016, poate candva prin evul mediu, da. Deci cei care is de acord ca faptul ca pot sa isi bata copiii, dupa parerea mea sa stea in tara lor; ca daca vor venii in Scandianavia li se vor lua copiii. (Si o vor merita). Foarte simplu. Aici asa sunt legile si trebuie respectate.

Dumneavoastra ati mentionat in scrisoare (printre altele) urmatoarele:

"Toate dovezile existente in acest caz demonstreaza, fara echivoc, ca ne aflam in fata unui abuz fara margini, fiind incalcate drepturile fundamentale ale omului, copilului, familiei. Au fost invocate motive care tin de restrangerea brutala a drepturilor confesionale, a libertatii de gandire si de exprimare. [....] statele parti se obliga sa respecte dreptul copilului de a-si pastra identitatea, inclusiv cetatenia, numele si relatiile familiale, astfel cum sunt recunoscute de lege, fara nici o imixtiune ilegala. [...] Statul, in exercitarea functiilor pe care si le va asuma in domeniul educatiei si al invatamantului, va respecta dreptul parintilor de a asigura aceasta educatie si acest invatamant conform convingerilor lor religioase si filosofice.”      - Din pacate nu reusesc sa vad legatura intre cele mentionate de dumneavoastra si cazul nostru. Totul se rezuma la abuz fizic. Statul acorda drepturile fundamentale ale omului, copilului si familiei. Dar in caz de abuz, copilul este luat. Familie poate fara probleme sa gandeasca liber si sa se exprime liber. Repet: Dar in caz de abuz, copilul este luat. Copilul poate sa isi pastreze identitatea, cetatenia, numele si relatiile familiale, etc. Dar repet: Dar in caz de abuz, copilul este luat. Norvegia respecta dreptul parinitor de a asigura educatia conform convingerilor lor religioase si filosofice. Dar, de la convingeri la abuz fizic este cam departe, nu? 

As incheia cu cateva intrebari pentru Domnul Gadea.

Care este de fapt scopul cu aceasta petitie? Sa reusiti sa inapoiati copiii la familie? De ce ar trebuii Norvegienii sa acorde circumstante atenuante acestei familii, si sa faca o exceptie de la metodele lor care sunt la identice pentru toata lumea? Ce exemplu ati da Dumneavoastra la alte cazuri asemanatoare, daca ati reusii sa aduceti copilul inapoi la parinti? (sa zicem o familie pakistaneza, vad ca familia romana, si-a recapatat copilul, daca au facut destul tam tam. Pai hai ca facem si noi, ca si noi ne vrem copilul inapoi. Daca romanii pot, noi de ce nu?)

Imi pare rau daca afirmatiile mele sunt revoltatoare pentru anumite persoane. Dar din pacate nu sunt singurul care impartasesc aceste opinii.

Va multumesc

Cu stima

Aurelius

PS: Atept cu nerabdare un raspuns "calificat", chiar daca sunt constient ca un asemenea lucru nu se va intampla niciodata. Nu legat de faptul ca Domnul Gadea nu ar avea niste argumente destul de bune, dar legat de simplul fapt ca Domnul Gadea poate nu are cum sa ajunga la scrisoarea unui simplu roman ratacit prin strainatate de zeci de ani.


Musafir

#14354

2016-01-14 11:40

Familia copiilor, care este crestina, este mai in masura sa poarte grija de copii in comparatie cu autoritatile norvegiene.

Musafir

#14355 Re:

2016-01-14 11:41

#8076: -  

 Eu sunt mama, daca mie mi-ar fi facut ASA ceva, i-as fi executat pe toti oficialii implicati in ASA ceva. Romani , NU va lasati umiliti, tratatii LA fel, rapiti-le si lor copii, CA poate atunci inteleg ce inseamna acest lucru.Norvegienii sa-si puna intrebarea , , De ce NU pot sa-si faca proprii copii,, ,fiindca duc O viata de dezmat, sunt O natie de drogati si prostituate, care NU sunt capabili sa procreeze , si din acest motiv ajung sa ne fure copii.

 

 


Musafir

#14356

2016-01-14 11:42

Romanii nu stati si privitii caci vau fost furatii copii Romaniei indiferent de ce religie este fie ca este ortodox,baptist,penticostal,crestin dupa evanghelie sau punetii voi ce vreti ,ei sant ai nostrii nu ai Statului Norvegian.Ptr asta trebuie sa protestatii atunci cand se organizeaza astfel de proteste si sa va alaturatii sa iesitii catii mai multii in strada si vreau sa va mai spun ca aceasta petitie a ajuns la 100 de mii dar normal trebuia sa fie cu milioanele semnata aceasta petitie.Nu statii indiferentii Maine sar putea sa fie copilul altuia la Rand .

Musafir

#14357

2016-01-14 11:42

Pentru ca sunt si eu mama si pentru mine ,copilul meu este mai presus de orice.Durerea sufleteasca a familiei Bodnariu este de neinchipuit pentru orice parinte,dar cred insa ca cei 4 copii(al 5-lea este prea mic)sunt sfasiati sufleteste si nu inteleg ce se intampla cu ei,de ce nu mai sunt cu mama,tata si fratiorii lor.

Musafir

#14358 Re:

2016-01-14 11:43

#2: -  

 Sa-i tratam LA fel pe Norvegienii.


Musafir

#14359

2016-01-14 11:44

Mi-e foarte greu sa inteleg cum intr-o tara "civilizata" se poate intampla asa ceva. Sa-ti fie smuls copilul de langa tine, cu o asemenea brutalitate e imposibil de suportat. Dar mai ales sa nu poti sa dovedesti "adevarul" si gandul ca nu putem indrepta aceasta nedreptate mi se pare si mai greu. Sper ca demersul nostru sa fie unul de succes.


Musafir

#14360

2016-01-14 11:45

pentru ca ce s-a intimplat cu fam bodnariu si cu multe alte familii este pur si simplu crima imptiva familie impotriva umanitatii Ai grija norvegia draga sa nu te trzesti ca lupti impotriva lui dumneze si sa nu vina minia ca peste Sodoma si Gomora tot foarte bogate erau dar oacatul ajunsese la apogeu ai grija norvegia reda acesti copii cit mai repede si toti copiii din rapiti din sinul familie Dumnezeu sa ierte

Musafir

#14361 petitie

2016-01-14 11:45

Va multumim pentru petitie, sper sa se rezolve aceasta situatie.


Musafir

#14362

2016-01-14 11:45

Din solidaritate si de a da peste nas celor care ne invata democratia!

Musafir

#14363

2016-01-14 11:46

Deoarece m-am saturat ca romanii sa fie abuzati

Musafir

#14364

2016-01-14 11:46

Copiii sunt un dar de la Dumnezeu pentru parinti.
Statul este steril, nu poate avea copii, deacea tanjeste dupa copiii nostrii; dar nu are nici un drept asupra lor.Norvegia sa dai inapoi copii ROMANI, familiilor care au fost binecuvantati cu ei!!!
NONA
Musafir

#14365

2016-01-14 11:46

Pentru că ştiu ce înseamnă să fi despărţit de familie !!! Vă urez succes în demersul de reântregirea familiei Bodnariu.


Musafir

#14366

2016-01-14 11:47

Consider că e nedrept ceea ce se întâmplă

Musafir

#14367

2016-01-14 11:47

Am semnat petitia deorece si eu am copii si nepoti si ma pun in situatia acelor parinti si cred ca ei suferă la fel de mult cum as suferi eu sau orce alti parinti care iisi iubesc copii . Si nu mi se pare corect cea ce sa iintimplat . Si mai cred ca nimeni in lume nu poate substitui dragostea de părinte ptentru copii lor . As vrea din toata inima ca aceasta familie si altele sa se reintregeasca sa fii mereu împreună . Multumesc !

Toti împreună pentru aceasta cauza!


Musafir

#14368

2016-01-14 11:47

Nu este posibil asa o mare nedreptate in asa zisa "democratie" sintem incredintati ca Dumnezeu va face dreptate copiilor furati de acesti hoti........

Musafir

#14369 Re:

2016-01-14 11:48

#1: -  

 


Musafir

#14370

2016-01-14 11:49

Pentru a inceta aceste abuzuri
Mimi
Musafir

#14371

2016-01-14 11:49

Imi doresc  , copiii sa ajunga la parinti lor inapoi .nu sunt mama dar cu siguranta mama mea ar suferi foarte mutl in cazul in care mar fi luat de langa ea ne fiind nevinovata


Musafir

#14372 Re:

2016-01-14 11:49


Musafir

#14373

2016-01-14 11:52

copii trebuie crescuti de parinti, nu este nimic mai dureros decit faptul ca ti se iau copii abuziv, parca am fi pe vremea lui Hitler

Musafir

#14374

2016-01-14 11:52

Am semnat aceasta petitie deoarece consider ca decizia de a separa copiii de parinti, pe baza unor afirmatii smulse de la minorii respetivi (care, in definitiv, nu au facultatile si nici experienta necesare intelegerii a multe aspecte ale vietii) reprezinta un act de o inacceptabila cruzime. Mai mult, "furtul" copiilor a fost facut fara o analiza temeinica, pe baza de probe, a situatiei din familia Bodnariu. Este evident ca ceea ce s-a petrecut in Norvegia, in familia Bodnariu, incalca drepturile fundamentale ale copiilor.

Musafir

#14375

2016-01-14 11:53

Copii familiei botnariu sa revina in familie