Opriți distrugerea clădirilor istorice din Cluj!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Opriți distrugerea clădirilor istorice din Cluj!


Musafir

#26

2016-01-06 22:43

Istoria României trebuie conservată. Este ceea ce ne definește identitatea.
clujean
Musafir

#27

2016-01-07 05:30

Ma doare sufletul vazand, cum se lasa "in paragina"cladirile cele mai frumoase ale Clujului! Daca suntem capitala tineretului, si ravnim la titlul de capitala culturala, atunci este de datoria noastra, sa salvam si sa renovam aceste edificii extraordinar de frumoase, unele chiar unice din lume, nu sa le distrugem! Nici lumea intreaga, nici turistii nu s-ar bucura de aceasta "democratie"!


Musafir

#28

2016-01-07 06:13

Cu gandul ca ajut la oprirea distrugerii unor valori istorice, care sunt propii urbei noastre, nu tot este politic!

Musafir

#29

2016-01-07 06:14

Pentru a salva(cat se mai poate)patrimoniul arhitectural al Clujului.
Sa mai ramana ceva din Orasul Comoara,adica din Kincses Kolozsvar !

Musafir

#30

2016-01-07 06:39

Sa-i trezim din somn, sau sa-i facem sa vada si aceasta parte a vietii orasului nostru.
Locuitor al Clujului

#31

2016-01-07 07:14

V-am votat sa ne reprezentați pe noi si interesele acestui minunat oraș .Aceasta remarca imi era adresată de un prieten din Londra "dar de cladirile moment istoric nu raspunde nici o institutie ,nu aveti nici o organizație care sa tragă de urechi autoritatile ?"PĂCAT de ele clădiri care sunt identitatea Clujului.

Bine ca pentru blocuri s-au putut aloca fonduri ........


Musafir

#32

2016-01-07 07:35

Patrimoniul arhitectural este foarte important pentru Cluj si clujeni.

Musafir

#33

2016-01-07 08:15

Respect si mandrie de tara!

Musafir

#34

2016-01-07 09:10

Distrugerea acestor cladiri este egala cu o crima, e ca si cum i-ati da in cap parintilor si bunicilor vostrii!

Musafir

#35

2016-01-07 10:32

-----------!


Musafir

#36 Re:

2016-01-07 10:45

#18: -  

 este trist ca se incurajeaza construirea mastodontilor de beton si sticla in centrul istoric si sunt lasate de "izbeliste" cladirile de o valoare inestimabila. Proprietarii sau bancile care detin imobile in cladirile istorice ar trebui sa fie obligate sa le intretina ( nu sa le lase sa se darame, pentru a construi ce vor), altfel sa fie nevoiti sa plateasca sume imense pentru distrugerea lor.


Musafir

#37

2016-01-07 11:00

Trebuie să punem capăt ptr. întodeauna practici comuniste a statului după nationalizarea clădirilor ,după ce au tras folosul după ele au lăsat fără întreținere în paragină / a trage folosul înseamnă nunumai privatizare ci si înpărtirea de locuinte pe criterii politice etc. /.Cănd clădirile au ajuns în stadii avansate de paragina au privatizat ptr. bani mărunti clienturii politice , sau au restituit proprietarilor de la care au luat-o , care bineînteles nu au capital să -l renoveze ! Trebuie fortat statul prin intermediul puterii publicului de a întretine mediul construit valoros !

Musafir

#38

2016-01-07 11:05

Iubesc cladirile vechi ale Clujului, si ar fi pacat ca generatiile urmatoare sa nu cunoasca istoria orasului, doar pentru ca niste proprietari lacomi si autoritati locale indiferente lasa in paragina aceste cladiri care ne incantau privirile. Merita sa fie restaurate, cel putin fatadele sa ne bucuram de ele si de aici incolo.

Musafir

#39

2016-01-07 12:37

Îmi amintesc de citatul lui Ioan Rațiu de pe monumentul memorandiștilor din centrul Clujului... însă acestea par mai degrabă niște vorbe desuete pentru autoritățile locale. Și mai au nesimțirea să vorbească despre valorile istorice și culturale conservate în Cluj, în discursurile lor pentru Capitala Culturală, de parcă ei ar avea vreun merit... Este trist câte clădiri monumente istorice se distrug în Cluj cu știrea și/sau din ignoranța autorităților locale. 


Musafir

#40

2016-01-07 12:44

sunt clujeanca si-mi iubesc orasul,Clujul

Musafir

#41

2016-01-07 12:45

Ca sa se opreasca distrugerea culturii,in general, si a celei arhitecturale in mod special,ca sa nu se mai perverteasca patrimoniul cultural pentru imbogairea coruptilor din administratie si a camarilei lor,pentru ca iubesc si pretuiesc arta in toate formele ei,insa consider ca arhitectura este poate mai importanta decat celelalte forme de arta pentru ca ne umple spatiul vizual volens-nolens,face parte din viata si educatia noastra fie ca vrem sau nu.

Musafir

#42

2016-01-07 12:50

Cele mai multe clădiri noi nu se încadrează în arhitectura veche a orașului. Eu cred, distrugerea arhitecturii originale ale orașului are un substrat .............din păcate.

Musafir

#43

2016-01-07 13:29

Cladirile vechi istorice din oras ar tebuii restaurate decat distruse!! Rusine pe cei care decid stergerea istoriei prin care afecteaza si turizmul.

Musafir

#44

2016-01-07 13:38

Consider ca este o treaba de bun simt (nu pomenesc nimic de
petriotism pentru ca s-a banalizat)

Musafir

#45

2016-01-07 13:39

Nu numai eu, surorile mele, parintii mei, ci bunicii, strabunicii si stra-strabunicii nostri au fost clujeni si ne doare enorm ceea ce se petrece!!!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-01-07 13:44



Musafir

#47

2016-01-07 14:39

Dl . BOC ...-MA -INTREB OARE CHIAR ESTI CLUJEAN ??????

Musafir

#48

2016-01-07 15:05

Am semnat această petiţie, pentru că mă doare bătaia de joc a autoritătilor clujene, în ceea ce priveşte starea clădirilor istorice pe care vor să le distrugă, în loc de restaurarea lor.
Csomikati

#49

2016-01-07 15:16

Am semnat această petiţie, pentru că mă doare bătaia de joc a autoritătilor clujene, în ceea ce priveşte starea clădirilor istorice pe care vor să le distrugă, în loc de restaurarea lor.


Musafir

#50

2016-01-07 16:39

Sunt mândră că locuiesc într-un oraş unde clădirile vorbesc despre istorie, cultură, mentalitatea oamenilor. Dacă toate aceste ornamente vor dispărea, oraşul meu natal nu va mai fi un povestitior autentic. Să lăsăm Cezarului, ce este al Cezarului!