MOLDOVA VREA AUTOSTRADĂ-Scrisoare adresată premierului D. Cioloș


Musafir

#1

2015-12-07 12:16

si MOLDOVA face parte din ROMANIA

Musafir

#2

2015-12-07 16:26

#vremautostrada
E unica șansă pentru ieșirea din sărăcie și subdezvoltare a județelor Moldovei!
E soluția stopării imigrației forței de munca tinere și calificate spre vest!

Musafir

#3

2015-12-07 20:20

Iasi/ Moldova a avut un rol important in istoria Tarilor Romane si a Romaniei socio-cultural , dar si economic in sec al 20lea. Modernizarea aeroportului este o etapa de dezvoltare a infrastructurii. O autostrada - infrastructura rutiera- este VITALA pentru IASI/ Moldova ACUM! IASI trebuie sa fie legat de Tg. Mures / Europa pentru a se dezvolta ECONOMIC si implicit socio-cultural. MOLDOVA ARE NEVOIE DE AUTOSTRADA IN 2016!

Musafir

#4

2015-12-08 08:24

Vrem autostrazi .....romanii acum 2000 de ani ,inainte de a popula un loc faceau strazi ..noi avem locuri populate dar nu putem merge de la unul la altul din cauza strazilor rele si periculoase .........rusine pt cei care nu vor ceva bun pt aceasta tara .....

Musafir

#5

2015-12-08 12:09

Pentru că e inadmisibil ca acum, la aproape 26 de ani de cînd am dăruit românilor şi României libertate şi drepturi, să nu avem încă un sistem de autopstrăzi funcţional, de care eu vorbeam încă din ianuarie 1990, care să lege rapid toate zonele importante ale ţării.

Musafir

#6

2015-12-08 18:14

deoarece sunt Iesean din c.Tatarasi si imi pasa de situatia economica a orasului meu si a regiunii de est a tarii care este discriminata economic in cel mai josnic mod.Ca si cum aceasta parte de est nord-est nu ar face parte din aceiasi tara.Fireste politicul isi are largul aport in aceasta subdezvoltare a regiunii estice.

Musafir

#7

2015-12-09 01:18

Moldova si Iasul au fost marginalizate necontenit de la 1859 (Unirea Principatelor). In 1861 in aprilie deja se contura aceasta marginalizare iar miscarea de protest de la Iasi a fost inabusita in sange de soldati adusi din Bucuresti. Izolarea fortata si saracirea Moldovei au facut ca astazi oriunde mergi in tara in sud sau in Ardeal sa fii privit ca inapoiat, iar accentul moldovenesc sa fie luat in deradere. Suntem cetateni de categorie inferioara. Cati moldoveni sunt in guvern?


Musafir

#8

2015-12-09 04:30

Pt ca:Moldova trebuie sa iasa din bezna odata si odata

Musafir

#9

2015-12-09 05:06

Pentru ca vrem si noi iesenii autostrada si chiar mai mult ne dorim autostrada care sa poata lega cele doua provincii istorice Moldova de Transilvania si care va putea avea acces si inspre Banat in plus,si ar putea fi omai mare deschidere pentru investitorii din cele doua provincii istorice mentionate de mine mai sus dar acuma am si eu o intrebare de ce naiba guvernul Ponta si mai nou Ciolos refuza sa finanteze constructia acestei autostrazi?

Musafir

#10

2015-12-09 07:18

pentru ca o sustin

Musafir

#11

2015-12-09 07:39

pentru ca avem nevoie!

Musafir

#12

2015-12-09 08:11

Domnilor guvernanti, va rugam nu ne condamnati la saracie...

Musafir

#13

2015-12-09 08:44

Domnule Ciolos, ori ne iei si pe noi in seama si incepi constructia autostrazii Iasi-Tg. Mures, ori daca nu, pleaca urgent de unde ai venit si lasa-ne ca poate vine cineva care vrea sa faca ceva si pentru moldoveni.

Musafir

#14

2015-12-09 10:38

Moldova este uitata de guvernanti indiferent de culoarea lor politica.
Ioan88

#15

2015-12-09 11:25

Pentru toti acei care vor face acest lucru ”mărunt” (semnarea si difuzarea petitiei), GRATITUDINEA MEA, A NOASTRĂ, a celor din Moldova! Nu se va mișca nimic în această zonă a țării dacă NOI nu mișcăm nimic!! Nici un investitor de calibru nu se va aventura la est de Carpați fără o infrastructură rutieră și aeriană bine pusă la punct! Moldova reprezintă (ca suprafață și populație) aproximativ un sfert din toată România. Prin analogie, un sfert dintre parlamentarii români sunt moldoveni. Ce fac toți acești oameni acolo??? Dacă nu fac nimic poate ar fi timpul să-și ”ia viteză”! Dar nici asta nu pot ”onorabilii” pentru că NU AVEM ...AUTOSTRADĂ...! 


Musafir

#16 Revizie text

2015-12-09 14:26

"Este extrem de grav că, din proiectul de buget pe "2015", lipseşte cel mai important proiect de infrastructură: Autostrada Iaşi-Târgu Mureş."

Proictul de buget este pentru anul 2016...


Musafir

#17

2015-12-09 14:53

Simplu: "Moldova vrea autostrada!".

Musafir

#18

2015-12-09 15:32

Pentru ca peste 3 ani se vor implini 100 de ani de la Marea Unire si ar fi de bun simt pentru politicienii nostri sa si aminteasca si de Moldova fara de care nu ar fi fost posibila acest eveniment . Si noi facem parte din Romania !

Musafir

#19

2015-12-09 17:23

Moldova este lasata in urma din punct de vedere a investitiilor! Daca in celelalte zone s-a investit, noi am fost uitati!
Fara o autostrada care sa permita transportul marfurilor spre si din Moldova nimeni nu va investi intr-o activitate productiva cu adevarat serioasa!

Musafir

#20

2015-12-10 09:38

Am un baiat plecat in italia.Mi-as dori sa poata veni acasa cu masina in deplina siguranta!Din italia traversezi 3 tari in maxim 12 ore si cum intri in Romania deja incep problemele.Faci de la Oradea pana in Iasi mai mult decat ai traversat celelalte 3 tari.Vi se pare correct?

Musafir

#21

2015-12-10 16:40

Pentru ca cererea este nu doar rezonabila ci absolut legitima si nu vad niciun motiv ca ea sa fie ignorata.
Moldova de pe ambele maluri ale Prutului este PARTE INTEGRANTA a Romaniei si TREBUIE SA FIE LEGATA de Tara pe care inaintasii nostri au faurit-o cu jertfe si inalt patriotism.

Musafir

#22

2015-12-10 16:49

Sunt români care n-au fost niciodată la Iași, deși n-ar trebui să fie nici unul, căci cine n-a fost aici nu poate să străbată cu înțelegere foile celor mai frumoase cronici, nu se poate pătrunde după cuviință de spiritul trecutului nostru care trăiește în acest loc mai viu și mai bogat decât oriunde aiurea [...]. În conștiința lui naționala ar fi o lipsa dacă el n-ar fi vazut orașul care a fost și-și zice încă astăzi, cu mândrie, capitala Moldovei...”
—Nicolae Iorga


„Iașul este orașul care face impresia unui bătrân gânditor, îmbrăcat în zdrențe, întrebat numai la zile mari și la nevoi, și uitat când este vorba de bine și belșug.”
—Nicolae Hortolomei
Ca sa le vina mai usor sa ne cunoasca

Musafir

#23

2015-12-10 17:38

sunt de acord cu cele afirmate

Musafir

#24

2015-12-10 18:04

Chiar este nevoie sa facem in continuare 10 ore ca sa ajungem de la Iasi la Alba Iulia? Chiar este asa de greu sa legam doua orase ale Marilor Uniri?

Iasul doreste autostrada spre centrul si vestul tarii.

cipo

#25 Moldova nu e doar Iasi

2015-12-10 18:54

Aici nu e vorba de Iasi e vorba de toata Moldova si in Moldova nu e doar Iasi,mai este Vaslui,Vrancea,Bacau,Neamt.