PENSII DE SERVICIU PENTRU FUNCTIONARII PUBLICI

PENSII DE SERVICIU PENTRU FUNCTIONARII PUBLICI / Anunțuri / bilant la 30 zile / Comentarii


Musafir

#1

2015-12-02 20:15

Multumim frumos pentru initiativa....ca parca ne-au fermecat astia...zici ca suntem paralizati...lancezim ca prostii si ne uitam la bataia asta de joc....

Musafir

#2

2015-12-03 08:25

O.K. Sunt de acord.
Ilinca

#3

2015-12-03 12:44

Sunt functionar public cu o vechime de peste 30 ani si un salariu de MIZERIE. Ne este interzisa orice alta modalitate de a obtine un venit suplimentar, pentru a putea supravietui.  In prezent am un salariu de cca 1600 lei si sunt consilier juridic superior.   Este inadmisibil ! Este binevenita o asemenea initiativa, sigur,  pentru functionarii  cu vechime mare.


Musafir

#4

2015-12-06 21:01

Buna seara,
Ma numesc Madeleine Alexandru, CJP Buzau
Cum pot semna colegi de ai mei petitia in conditiile in care nu au adresa de e mail. Pot semna si trimite aceeasi adresa de e mail.
Cu respect,
Madeleine Alexandru

Musafir

#5

2015-12-08 06:47

Lucrez in Administratia Publica din 1993.Functionar public sunt din 1998.Salariile au fost f.f.mici avand in vedere ca am facut mult teren , cu verificari la toate primariile din judet,din cauza asta am avut si probleme de sanatate......la toate deplasarile ni se deconta delegatia cu o luna mai tarziu.Nu am avut masina de serviciu.Diurna deasemenea nu.
madalina

#6

2015-12-17 06:26

nu avem nici un drept.

Se va iesi la pensie in conditiile in care salariile noastre brute sunt cu mult sub salariul mediu brut pe economie(ma refer la inspectorii asistenti si principali din casele de pensii) cu o pensie de nimic.Cel mult va iesi in jurul valorii unui punct de pensie.Nu va putea trai nimeni cu acei bani.Sa ne gandim ca dupa ce se ajunge la gradul superior  se blocheaza salariul undeva la 2900-3080 brut.In cativa ani nu vom mai putea sa ne tinem nici copiii in scoala.Se pare insa ca doar parlamentarii si-au votat pensii de serviciu.

 

7
Musafir

#7

2016-05-09 08:26

Buna ziua,
Am citit si am semnat petitia. Dar am o problema. Eu am lucrat la D.G.M.P.S. Bacau intre anii 1.12 1997 si 01.10.2010 cand s-au facut restructurari masive. Eu cred ca a pune o limita de ani lucrati ca functionar public nu este corect. Functionari publici am fost facuti in anul 2000. Un amendament ar fi acela ca, pensia sa  fie data si acelor functionari care au plecat din motive neimputabile lor, in urma restructurarilor pe care le-a facut guvernul Boc, pe motiv de criza, indiferent de numarul de ani lucrati.

Noi cei de la alocatii am plecat si imediat guvernul Boc a dat o ordonanta de urgenta prin care Agentia de Plati prelua prin transfer oameni de la ITM-uri, pentru a putea face fata avalansei de lucrari. Au dat afara oameni buni (toti aveam calificative de F.B.) si au adus de la ITM, oameni neinstruiti. Prin pensia aceasta s-ar repara aceasta mare nedreptate. Nela din Bacau

florinmarinescu1971

#8 ccr

2016-05-16 09:29

Într-o țară normală ar trebui stabilit un raport de 1/3 intre pensia minimă și cea maximă și un raport maxim de 1/6 între salariul minim și cel maxim, iar funcționarii ar trebui să combată inclusiv la Curtea Constituțională și Avocatul Poporului orice legiferare a unor pensii care nu se bazează pe principiul contributivității, și nu să se alăture ei înșiși la acest demers altfel normal, de autoapărare într-o societate și intr-o europă care promoveaza ”formele fără fond”.

Marius
Musafir

#9

2016-12-11 12:40

Stimate domnule Pamparau din iunie 2016 nu mai stim nimic in legatura cu stadiul proiectului de lege ce priveste pensia de servixiu pentru ffunctionarii publici..Mai putem spera intr-o legiferare si aprobare a respectivului prpiect de lege ? Se mai fac ceva demersuri in acest sens ? Sau s-a renuntat la batalie.

Marius

#10

2016-12-11 12:57

Astept raspuns .


Musafir

#11

2018-05-11 10:36

Am primit asta:

 

In this petition only one signature is allowed per email address.

Eu nu stiu sa mai fi semnat. Numele meu este Radu GAVRILA ALOFM Dej -jud Cluj

Daca am semnat, FOARTE BINE.

Daca nu este ceva bine va rog un apel la 0722994508