Obligativitatea cursurilor de prim ajutor si reactii la dezastre


Musafir

#1

2015-11-04 08:52

Am avut si eu aceasta initiativa acum cateva zile. Sper din tot sufletul sa fie materializata si legalizata.

Musafir

#2

2015-11-04 09:52

Parintii nostri au facut ceva pentru noi, noi in schimb ce putem face pentru copii nostri? Ce le lasam in urma? Vrem o tara ca afara!
gretalc

#3 Re:

2015-11-04 10:31

#1: -  voi face tot ce pot sa popularizez maxim demersul astfel incat sa pot fi luata in seama de autoritati. Imi asum alergatura si nu ma las invinsa usor :) Dar am nevoie de ajutorul vostru! Va rog popularizati initiativa in continuare. Multumesc pentru semnatura!

 


Musafir

#4

2015-11-04 11:29

la inceputul rezidentiatului (pediatrie) am fost extrem de speriata de urgentele vitale. mi-a trecut 50% dupa ce am facut cursul PALS la IOMC, curs tinut sub indrumarea dr.mihaicraiu. mi-a trecut 100 % dupa stagiu de 3 luni la dnele dr. rodica badeti si barbara popescu (ati- turcanu-timisoara).acum la cativa ani m-a apucat din nou frica si cred ca este necesar sa particip din nou la un astfel de curs.

Musafir

#5

2015-11-04 11:42

Cat mai repede posibil! Cursuri ca la carte si absolut responsabil! In TOATE orasele! Fara limita de varsta si fara taxe usturatoare! Doamne ajuta!

Musafir

#6

2015-11-04 12:00

Sunt foarte binevenite aceste cursuri ....inclusiv si in randul elevilor inca din gimnaziu (cls.VI-VII) ...In alte tari sunt instruiti copiii constientizati....asupra multor lucruri inclusiv cum sa aiba grija de cei mai mici ....Ar fi cazul sa nu-i mai indobitocim cu tot felul de lucruri inutile ....Sa le acordam incredere , sa-i incurajam...si sa-i respectam pentru ceea ce ei pot sa faca la nivelul lor de intelegere. Dar fara taxe ....bineinteles ...Doamne ajuta sa ne lum inam odata ...

 


Musafir

#7

2015-11-04 13:18

Din cauza necesitatii unor elemente generale in vederea cunoasterii modului in care trebuie sa reactionam la dezastre si cum sa acordam primul ajutor.

Musafir

#8

2015-11-04 17:13

Am semnat pentru ca este important sa stii cum te mobilizezi in caz de accident.
Gretalc

#9 Re:

2015-11-04 18:34

Multumesc tuturor pentru semnatura si comentarii! Acestea vor folosi sigur la justificarea demersului in fata autoritatilor. Important este sa strangem un numar mare de semnaturi. Va rog nu va opriti din a populariza initiativa!

 


Musafir

#10

2015-11-04 19:22

Pentru ca imi doresc ca un copil sa aiba un minim de cunostinte, care la un moment dat, sa-i fie de ajutor pentru a supravietui unor situatii limita. Succes!!!

Musafir

#11

2015-11-04 19:54

Pentru normalitate!

Musafir

#12

2015-11-04 19:55

Am semnat aceasta petitie pentru ca cred ca cu o pregatire corespunzatoare si disciplina , ordine si proceduri bine aplicate in momente de criza se pot salva vieti.

Musafir

#13

2015-11-04 20:30

Am lucrat in invatamant si sunt de acord cu obligativitatea cursurilor de prim ajutor ,care ,dealtfel, aveau un nr. obligatoriu de ore in cadrul orelor de dirigentie de dinaintea "Revolutiei " si in cadrul cercurilor "Sanitarii priceputi " Nu era rau ,dar s-a renuntat din motive de nimeni stiute. Ar fi bine sa se reia obiceiurile bune din vechiul regim .

Musafir

#14

2015-11-04 21:19

Oferă siguranta si control in situatii de risc.

Musafir

#15

2015-11-04 21:42

Este necesar sa stim ce sa facem in situatii critice.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-11-05 09:23



Musafir

#17

2015-11-05 11:26

Ar fi minunat si util!

Musafir

#18

2015-11-05 13:50

Este foarte important sa ai un minim de cunoștințe in acordarea primului ajutor. Introducerea acestor cursuri in programa școlară este un lucru extraordinar.

Musafir

#19

2015-11-05 16:16

In copilaria si adolescenta mea au urmat la scoala asemenea cursuri de prim ajutor care in viata mi-au prins bine. Pacat ca a trecut atat de mult timp de atunci,

Musafir

#20

2015-11-05 17:58

Pentruca e binevenita idea de a se preda copiilor in scoli informatii minime de prim ajutor si de gestionare a situatiilor in caz de diferite evenimente (dezastre ).

Musafir

#21

2015-11-06 05:17

Am semnat aceasta petitie in speranta ca nu vom mai avea asemenea tragedii ! Copiii ar trebui sa aiba in programa scolara astfel de cursuri inca din clasele mici! Trebuiesc invatati cum sa supravietuiasca intr-o tara in care nu se da doi lei pe educatia copiilor....Dar tara te vrea prost....

Musafir

#22

2015-11-06 05:37

In clasele mici avem o materie numita,, Optional'' in care in loc de desen sau alta materie aleasa tot din cele existente, ar trebui sa se faca educatie pentru o viata in siguranta! Copiii trebuiesc invatati cum sa reactioneze in situatii critice de oricare ar fi ele, fie ca este vorba de incendiu, inundatie ,cutremur, atentat sau rapire, etc! ...Acum o luna de zile, un copil de clasa a 2 a a fost luat de mana din curtea scolii spunandu-i-se ca il asteapta tatal lui in masina....cand copilul a vazut ca nu este tatal lui la poarta s-a smuls din mana rapitorului si a fugit cat l-au tinut picioarele, pana cand epuizat si speriat s-a asezat pe o banca intr-un parc nestiind cum sa reactioneze. Din fericire a fost gasit de parinti inainte de a se intampla ceva! Acum copilul merge la psiholog.


Musafir

#23

2015-11-06 05:43

Copiii si mai ales adolescentii ar avea nevoie de un psiholog in scoala, dar nu la modul ca trebuie sa mearga doar cei care au probleme la el in cabinet. Un psiholog care sa iubeasca copii si care sa ii asculte ca un prieten mai mare! Ascultandu-le gandurile si problemele, caci da si copiii au problemele lor, sfatuindu-i cum sa isi rezolve conflictele, eu cred ca nu ar mai fi atata violenta in scoli!


Musafir

#24

2015-11-06 14:19

Aceste lectii de prim ajutor mi se par necesare!

Musafir

#25

2015-11-08 10:42

Pentru ca cursurile de prim ajutor ar trebui sa fie cunoscute si insusite la nivel de incepator de toti inca de pe bancile scolii!