Transformarea "Cateralei Neamului" in "Spitalul Neamului"

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Transformarea "Cateralei Neamului" in "Spitalul Neamului"


Musafir

#126

2015-11-04 11:40

Sanatatea e mai buna decat toate!

Musafir

#127

2015-11-04 11:44

Imi doresc foarte mult ca aceasta petitie sa fie realizata si sa nu fie in zadar toata munca aceasta cum se intampla de obicei in Romania.

 

Pandora

#128 Re:

2015-11-04 11:53

#5: -  

 Eu imi doresc sa nu mai vad oameni atat de urati si discriminatori!

Biserica este legamantul dintre om si Dumnezeu.  Este lacasul lui Dumnezeu pe pamant!  Biserica este casa Domnului!  Biserica ortodoxa are un Altar inchinat Lui, Tatal cerului si pamantului! In acel Altar trimite Dumnezeu pe Duhul Sfant. Si biserica este astfel Sfanta! 

Cum sa te pui tu , om de rand, inaintea lui Dumnezeu si sa spui ca avem destule casi pt tine Doamne!  Noi mai vrem si spitale! 

Da mai face-ti fratilor si spitale si scoli si autostrazi!  Dar lasati voi biserica acolo unde e ea. Si nu va mai atingeti de lucruri sfinte!

Ca avem politicienii corupti si plini de zell nu e vina bisericilor; si anume ca nu avem spitale performante si scoli decente.  Toate astea le-am avut odata cu foarte multi ani in urma!  Pe cand Romania era un stat in floare inainte de '89.

De atunci si pana acum in Romania s-a tot furat de catre toti cei care ne-au condus pe rand. Cum ar fii fondurile alocate pt spitale si scoli, padurile si bogatiile muntiilor; iar  tot ei incearca ackm sa va spele creierii ca banii sunt acolo in "Catedrala Mantuirii Neamului".

Catedrala asta se face prin decret de lege,  din cei 2% din venitul celor care doresc sa il donez bisericilor ortodoxe. Din banii celor care isi doresc Catedrala asta aurita!  Si nu aveti voi drept asupra ei si nici statul roman din moment ce nu ai contribuit! Contribui si tu!? Opreste-ti contributia!  Nu contribui; taci din gura si contribuie cu 2% pt spitale si ce mai vrei tu!

Sunteti multi si prosti! 


Musafir

#129

2015-11-04 11:54

Avem nevoie de mai multe spitale,nu de biserici

Musafir

#130

2015-11-04 11:55

Noi suntem schimbarea!

Musafir

#131

2015-11-04 11:57

Cred ca este mai mare nevoie de un spital decat o catedrala. Orice credincios se poate ruga si acasa dat nu orice bolnav se poate trata acasa

Musafir

#132

2015-11-04 11:58

Pentru ca sant satul de popi hrapareti,dar si de doctori care le dai si tot nu se uita la tine,pentru ca mai vor.
In locul catedralei sa avem un spital modern,cu dotari de ultima generatie si doctori cu inima mare.
In loc sa finanteze biserici,sa finanteze spitale,sa se ocupe de oameni si batrani ca mor cu zile inainte ca unii sa iasa la pensie.
Sant instare sa ne munceasca pana la 75 de ani desi nici cei tineri nu gasesc un job.
Nu sant impotriva bisericii care este casa domnului, dar de ce MEGACATEDRALA ?

M Dan
Bucuresti

#133 vrem o schimbare in sistemul politic

2015-11-04 11:58

o schimbare a sistemului politic din Romania, da, asta vrem pentru ca daca ne place sa credem ca avem democratie in realitate nu am scapat niciodata de comunisti care si-au lasat scaunele din tata in fiu si au furat cat au putut. Putem schimba viitorul acestei tari doar impreuna http://www.petitieonline.com/partidul_tineri_colectiv


Musafir

#134

2015-11-04 12:07

Pentru ca neamul meu are nevoie acum de spital!

Musafir

#135

2015-11-04 12:07

In acea catedrala,ar incapea si spital si scoala si gradinita si cresa ....Jos cu Catedrala !!!!

Musafir

#136

2015-11-04 12:09

Sa fie bine!!deaia am semnat

Musafir

#137

2015-11-04 12:13

Deoarece reprezentantii Bisericii Ortodoxe si-au uitat principala menire de "doctor al sufltelor". S-au transformat in Biserica S.R.L. iar capii au devenit la fel de trufasi si sfidatori ca "dragii nostri politicieni". Ma inteb daca in cazul unor raniti de razboi carora ar trebui sa le acorde ultima impartasanie le-ar fi cerut sa se prezinte la Biserica pentru ca "mariile lor" probabil s-ar ascunde in bisericile lor marete. Pentru a fi un bun crestin nu iti trebuie catedrale sau biserici, odajdii sau alte accesorii trebuie doar sa fii aproape de oameni indiferent de coloratura, politica,, credinta,sau educatie, ci doar pe criteriul crestin: "Ajuta-ti aproapele!"

Musafir

#138

2015-11-04 12:14

Pentru un viitor mai bun !

Musafir

#139

2015-11-04 12:19

Avem nevoie de spitale nu de catedrale. Cand se intampla astfel de nenoriciri (Ex: COLECTIV) oamenii au nevoie de spital nu de biserica. Medicii ii vindeca nu preotii.

Musafir

#140

2015-11-04 12:21

Ca sa putem merge la biserica ,trebuie sa avem unde sa ne tratam


Musafir

#141 Re: Re:

2015-11-04 12:22

#128: Pandora - Re:  

 Si tu esti desteapta nu??? Cate biserici mai vrei??? Cand o sa te imbolnavesti sa te duci sa la biserica sa te vindece popa....

Oarecare

#142

2015-11-04 12:26

Ar fi foarte bine sa se construiasca acest spital dar nu prea cred ca o sa fim bagati in seama de mafiotii astia asa-zis ''preoti''..din pacate traim in tara in care nasterea unui copil intr-un spital de stat este taxata cu sute de euro cand noi nici macar nu suntem platiti in euro...nu ai bani, astepti in dureri si agonie sa fi bagat in seama.Noi suntem de vina si tot noi ar trebui sa facem schimbarile de care avem atata nevoie  ROMANIA TREZESTE-TE


Musafir

#143

2015-11-04 12:29

Nu este nevoie de aceasta catedrala...cu acesti bani s-ar fi putut face mult mai multe lucruri folositoare, s-ar fi putut ajuta pe cei nevoiasi...
Lobont

#144 Avem cea mai mare cladire spital din lume.

2015-11-04 12:32

CASA POPORULUI ar fi cea mai mare cladire de spital din lume... parerea mea..

Iar Catedrala Neamului sa devina parlament.. poate vor avea mai mare frica de Dumnezeu conducatorii nostri.


Musafir

#145

2015-11-04 12:34

Avem nevoie de mai mulți medici, nu de mai mulți preoți ! Sistemul de sănătate trebuie încurajat nu ignorat !

Musafir

#146 Re: Re:

2015-11-04 12:37

#128: Pandora - Re:  

 Cum te simti daca cei care se folosesc de aceasta Catedrala a neamului, de la inaltimea acelui amvon maret, te sfideaza atunci când iti mor copiii. Daca reprezentantii Bisercii noastre Ortodoxe se transforma in judecatori de oameni, discriminatori si megalomani si isi uita menirea de "doctori ai sufletului serviciu pe care ar trebui sa il acorde oricarui suflet uman indiferent de de orice criteriu. Dincolo de criteriul economic si de necesitatile neamului - acesta shimbare de destinatie din punctul meu de vedere are rolul de a le aduce la cunostina ca si-au uitat aceasta menire esentiala, ca fata de Dumnezeu au gresit mai mult decât oricare alt pacatos pentru ca ei, cei chemati sa vegheze la respectarea principiilor crestine, le-au incalcat flagrant, sfidator intr-o situatie in care fiecare român a simtit ca li s-a furat ce au mai de pret: "copiii"      


Musafir

#147

2015-11-04 12:39

Nu suport preotii, biserica, stupiditatea

Musafir

#148

2015-11-04 12:41

Pentru ca avem nevoie de spitale!!!

Musafir

#149

2015-11-04 12:48

Sunt sătul de popi îmbuibați!!!

Musafir

#150

2015-11-04 12:57

VREM SPITALE !!!
AVEM DESTULE BISERICI !!!