VREM SPITALE NU CATEDRALE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția VREM SPITALE NU CATEDRALE


Musafir

#601

2015-11-02 06:02

Pentru ca mă gândesc cu groaza ce ar fi fost dacă aceasta tragedie s-a fi întâmplat intr-un oraș mic de provincie unde nu sunt nici medici suficienți și sa nu mai vorbim de dotări, spațiu, posibilitate fizica de a face fata la atâtea solicitări simultane....consider ca așa cum la un moment dat s-a făcut o lege care evident e încălcată, de a nu se face o farmacie la mai puțin de 1 km una fata de alta....ceva de genu ar trebui sa se facă și în cadrul bisericilor.singura bucurie ca sa zic așa este faptul ca medicii, pompierii și toți cei care au ajutat acești oameni au fost prompți și au dat dovada de umanitate și profesionalism. ...nimeni nu le poate reproșa ceva...

Musafir

#602

2015-11-02 06:03

Vrem spitale nu biserici, pentru ca traim si vrem sa traim langa cei vii. Pe cei care s-au dus ii avem oricum in suflet si cred ca asta conteaza si pentru noi si pentru ei mai mult decat orice biserica

Musafir

#603

2015-11-02 06:09

Biserica și-a pierdut menirea sa spirituală. A devenit o sursă de venituri pentru mai marii preoți, arhiepiscopi și ce-or mai fi ei. Este o afacere! În schimb, școlile și spitalele sunt subfinanțate și trăiesc din nimic. Și tot profesorii și doctorii sunt blamaţi pentru ca primesc cadouri sau șpagă. N-am auzit nimic niciodată despre popi care nu vor să îngroape un mort pentru că familia lui nu are bani să plătească. Nimeni nu vorbește despre aceste orori. Biserica face cele mai puține acte de caritate. E cazul să punem punct odată! Să luăm atitudine!

Musafir

#604

2015-11-02 06:11

Nu e nevoie de comentariu..

Musafir

#605

2015-11-02 06:13

Pentru ca imi e sarba de popi astia care isi bat joc de oamnei .... Preasfintiti lui masa

Musafir

#606

2015-11-02 06:15

Pentru ca,nu cred ca e necesar ca un oras mic(cum e si al meu) sa ''detina'' 7 sau 8 biserici si nici un azil unde sa fie ingrijiti niste batrani sau orice ar ajuta cu adevarat oamenii.Religia n-are nici o legatura cu credinta(care din pacate nu e altceva decat manipulare in masa si...comert si ...)


Musafir

#607

2015-11-02 06:23

Sunt prea multe biserici in Romania
Si prea multi tineri care nu mai au interes pentru religie. Deci, pentru cine se construiesc bisericile? Pentru oamenii batrani care o sa moara im maxim 10 ani. Si dupa asta daca nimeni nu se mai duce la biserica ce o sa se intample? O sa se faca spitale in biserici? Nu cred. Asa ca de ce construiti alatea biserici? Geratia noastra nu mai merge oricum la biserica. Si am inteles ca sunt pe putin 15 biserici in constructir.
Parerea unei fete de 15 ani, Anna Floarea!

Musafir

#608

2015-11-02 06:24

Statul este responsabil ptr. starea natiunii. Ajunge cu mentalitatea medievala si care mentine acest popor intr-o stare de bezna intelectuala.

Musafir

#609

2015-11-02 06:36

Spitalele sunt foarte putine , unele chiar si nefuncționabile , dar biserici , care in ele s-au băgat o grămada de bani.........cu banii dați pe acele biserici( cu aur,marmura etc.) se făceau spitale , utilate complet , sterilizate , si doctorii plătiți cum se cuvine ca sa muncească!!!! Doar ca avem multe biserici , nu înseamnă ca suntem credincioși , a fi credincios nu înseamnă sa construiești biserici in prostie , cum era una din cele 10 porunci ( ,, sa nu te rogi la chip cioplit" )!!!! Sper sa se rezolve ceva pentru ca altfel nu se mai poate !!!!!!

Musafir

#610

2015-11-02 06:37

M-am saturat de toti popii astia care se plimba in mertane de sute de mii de euro iar in fata noastra pledeaza ca niste mirinosite.Dumnzeu sa ii odihneasca in pace pe acei tineri!

Musafir

#611

2015-11-02 06:38

Am semnat aceasta petiție din respect și dragoste pentru toți prietenii noștri care au murit în acel club

Musafir

#612

2015-11-02 06:38

Am semnat aceasta petitie pentru ca am obosit sa ne comportam conform"spiritului mioritic". Trebuie sa ne trezim, sa incepem sa luam atitudine, sa nu ne mai lasam calcati in picioare de niste nimeni care au fost "votati" pentru ca si-au platit locul pe lista partidului la alegeri(nu cred ca nu se stiu lucrurile acestea) . Nenorocirea este ca noi acceptam aceste lucruri si NU NE REVOLTAM asa cum ar fi NORMAL...doar nenorocirile ne unesc! Haide- ti sa fim uniti TOT TIMPUL si SA MUTAM MUNTII DIN LOC
!

Musafir

#613

2015-11-02 06:41

Sper sa se faca ceva:preotii sa plateasca si ei taxe,bisericile sa plateasca impozit ca toti oamenii si sa nu se mai permita indocrinarea in scoli.

Musafir

#614

2015-11-02 06:46

oamenii sunt de vina pt aceste biserici.dati pomana la saraci,la oameni care au nevoie nu la biserici.cei mai hoti dintre hoti.va plangeti de lucruri pe care leati facut si le faceti cum mana voastra.

Musafir

#615

2015-11-02 06:54

Sa nu moara oameni . Biserica nu poate salva vieti
.avem nevoie de medici si spitale performante orice viata conteaza .nu vreau sa moara oameni cu zile.

Musafir

#616

2015-11-02 06:57

Ajunge ,,protectia,, si pomana pentru biserici.Este cazul ca si poporul de rand sa fie ,,protejat,,.......

Musafir

#617

2015-11-02 07:00

Trebuie sa schimbam ceva noi ca popor in tara noastra daca cei p care i.am ales si ii platim din banii nostrii nu sunt in stare sa se trezeasca

Musafir

#618

2015-11-02 07:03

Pt ca vrem spitale oamenii nu biserici nu scolii nu acestea ne dau sănătate ci spitalele vrem sa se trezească România sa fim uniți și sa facem ceva cu tara ăsta păcat de ia tara !!!

Musafir

#619

2015-11-02 07:06

Pentru ca bisericile aunt nefolositoare, se baga bani in ele degeaba in loc sa ajunga acolo este intr-adevar necesar.

Musafir

#620

2015-11-02 07:11

Pentru ca vad multa lume saraca care nu are ce pune pe masa, nu are o casa iar preotii fac catedrale, se plimba in masini de mii de euro poarta cruci de aur, inele, sa ia ex.de la papa ca nu vrea aur, sa construim case, spitale, azile nu catedrale. Isus se ruga afara nu in biserici poleite cu aur. Ajutati oamenii necajiti asa faceti pe plac lui Dumnezeu nu umplinduva conturile valabil si politicienilor amintiti va ca Dumnezeu va facut un opritor"degetul mare .Doamne ajuta

Musafir

#621

2015-11-02 07:14

Am semnat aceasta petitie cu lacrimi in ochi cu durere in suflet pentru cei morti pentru cei ce sufera arsi in spitale pentru parinti, frati, rude, prieteni.Romania are nevoie de spitale de medici de personal medical cu suflet de locuri in care pot munci sa arate intregii tari ca acolo unde biserica nu poate face nimic ei pot....Condoleante tuturor familiilor indurerare.Eu stiu ce e in sufletul lor...inteleg...sunt o mama de doi ingeri.Doamne ajuta!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-11-02 07:14



Musafir

#623

2015-11-02 07:14

Il avem pe Dumnezeu alaturi de noi, in fiecare zi din viata noastra. Cu siguranta El nu si-a dorit lăcașuri scumpe și opulente și nici slujitori care să își expună podoabele la slujbe. Clerul, și aici mă refer nu numai la preoti, ci și la tagma călugărească, au jurat să slujeasca pe Dumnezeu în sărăcie și modestie. Noi nu vedem așa ceva. Casa lui Dumnezeu poate fi mică și săracă, oamenii nu caută podoabele în biserici. Caută ajutor, iar tocmai acest ajutor, de la așa zișii slujitori ai lui Dumnezeu, în România nu există. Meseria de preot, ca și statutul de călugăr, au devenit mijloace de trai bun și ușor. N-am văzut nici o călugăriță dând ajutor bolnavilor.

Musafir

#624

2015-11-02 07:19

Santem satui sa vedem cati bani se dau p_tr construirea bisericilor si an sanatate nu se gandeste nimeni.Avem spitale din siglu 19 rusine

Musafir

#625

2015-11-02 07:19

Vrem spitale,nu biserici!!