Împotriva abuzurilor furnizorilor de energie

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Împotriva abuzurilor furnizorilor de energie


Musafir

#51

2015-10-24 21:10

Vreau sa platesc doar ceea ce consum!

Musafir

#52

2015-10-24 21:59

Suntt una din numeroasele persoane abuzte de enel!Am o casa nelocuita in jud Giurgiu,si cu toate ca este nelocuita,cei de la enel mi au trimis o factura de 20 000 roni(cine o mai fi schimbt denumirea leilor in roni).In luna noiembrie,sant chemata in judecata de enel,cata nedreptate in tarisoara asta!Cand o sa dea socoteala de aceste abuzuri acesti nemernici?

Musafir

#53

2015-10-25 06:24

Sper sa fie trasi la raspundere acesti hoti,acesti nemernici care nu se mai satura de furat!Imi povestea cineva de curand,ca in satele de tigani sant legati cu fire direct pe stalpul de la poarta,si nu indrazneste sa le zica nimeni nimic!Mie in schimb mi au trimis o factura de 200 milioane si nici nu locuiesc in casa aia si nici nu am locuit!Cata hotie si nerusinare!Sper sa reusiti sa faceti ceva impotriva acestor nemernici!Multumiri

Musafir

#54

2015-10-25 06:26

Pentru ca m-am saturat de sumele imense platite. Desemenea, mi-as dori incetarea monopululi regional, adica sa pot sa aleg eu furnizorul, in functie de oderta de servicii facute.

Musafir

#55

2015-10-25 06:39

pentru ca ne inseala si nu mai stim ce scriu pe factura .vrem o factura curata cu index vechi si index nou .apoi plata pentru luna in curs nu sa platm in avans pentru ca nu ne platesc dobinda la banii care ii dam in avans .daca noi intirziem cu plata platim penalizari .nu mi se pare corect.

Anonymous

#56

2015-10-25 06:46

Pentru ca ne fura pe fata cu atitea acize si penalizari cate le trebuie, bietul om nu poate sa-si plateasca consumatia dar trebuie sa le plateasca si ce nu foloseste numa asa ca cineva are o gaura mare in buzunar

Musafir

#57

2015-10-25 07:28

Pentru a se stopa abuzurile furnizorilor

Musafir

#58

2015-10-25 08:30

Dar despre contributia la cogenerare nu ziceti nimic? De ce ni se opresc bani daca beneficiaza numai unii? De ce platim taxa tv si pe factura electrica si in abonament cablu? De ce exportam pe piata externa la tarife mai mici iar in tara avem preturi mai mari ca in CE? Si acestea sunt probleme grave pe care le puteti aborda d-le deputat....si pe care le puteti rezolva, pentru bunastrarea tuturor romanilor, nu numai pentru baietii destepti pe care i-ati reevaluat cu politicile voastre idioate


Musafir

#59

2015-10-25 08:57

am semnat pentruca nu sunt de acord

Musafir

#60

2015-10-25 09:04

Pentru ca sunt de acord cu cele semnalate in petitie .

Musafir

#61

2015-10-25 09:08

sa fiu la moda, ca oricum nu se rezolva nimic.seamana foarte mult a campanie electoral mascata

Musafir

#62

2015-10-25 09:18

eliminarea cheltuielilor abuzive impuse de catre furnizorii care detin , sau a detinut monopolul in piata energiei

Musafir

#63

2015-10-25 09:19

Admir oamenii care fa petitii in folosul cetateanului va multumesc

Musafir

#64

2015-10-25 09:39

Pentru ca sunt prea multe taxe si plata consumul propriuzis este poate jumatate..restul taxe peste taxe pe care nici nu le intelegem

Musafir

#65

2015-10-25 09:45

-pentru eliminarea costurilor abuzive din facturile de energie: taxa de rezervare, taxa radio tv, TV este deja platit la operatorul de cablu, iar radio, pe baza de contract cu Radiodifuziunea Romana daca beneficiez de acest serviciu si nu pe factura de energie electrica. Aceasta practica a fost preluata de pe vremea cand exista un singur post de televiziune, TVR si continuata si acum cand conditiile s-au schimbat.
-pentru o relatie buna cu un furnizor de pe piata libera, eliminand monopolul care le-a umplut conturile celor care controleaza totul in Romania.
-pentru un pret competitiv intre cerere si oferta. Cu cat sunt mai multi furnizori pe piata cu atat calitatea serviciilor creste, consumatorii avand posibilitatea sa aleaga.
- adunand c/v facturilor platite la furnizorul actual si impartind la consumul real pretul pe care eu l-am platit in 2014 a fost de 1.18 lei/kwh. Acesta este prelul real? Categoric nu, acesta este un pret dublu fata de pretul real pe piata la aceasta ora.

Musafir

#66

2015-10-25 10:11

Am semnat aceasta petitie pentru ca m-am saturat sa platesc facturi uriase la energie electrica!

Musafir

#67

2015-10-25 10:35

Pentru ca Romania e o tara a abuzurilor asupra cetateanului de rand...Castigand azi o lupta, maine alta, s-ar putea castiga razboiul acesta declansat dupa 1989, mai intai, pe fondul unui vid legislativ, cand hotii au acaparat totul...

Musafir

#68

2015-10-25 10:42

Am semnat pentru ca ma simt furat de toate institutiile care au interese cu statu Roman

Musafir

#69

2015-10-25 10:51

In facturile din ultimii ani,am observat ca,dupa ce plateam un cosum estimat,la facturile de recalculare a consumului mai plateam inca odata consumul estimat si nu inteleg de ce noi,cosumatorii casnici am platit:certificate verzi,energie cogenerare si multe alte aberatii??????????AM CONTRIBUIT FARA SA VREM LA IMBOGATIREA "BAIETILOR DESTEPTI".De ce este nevoie de firmele intermediare sa platim energia pe care o consumam?????????????????

Musafir

#70

2015-10-25 11:33

Mi se pare un proiect de lege corect , bun si care poate stopa abuzurile furnizorilor de energie.

Musafir

#71

2015-10-25 13:30

Pt ca platesc nejustificat mai mult decat consum, in mod repetat!

Musafir

#72

2015-10-25 13:55

Ca persoanele abilitate sa ia o masura in ceea ce priveste abuzul furnizorilor de energie

Musafir

#73

2015-10-25 15:17

De ce ai semnat aceasta petitie? Pentru ca m-am saturat sa platesc factura la electrica pe momofaza in fiecare luna peste 100 lei

Musafir

#74

2015-10-25 15:17

Mam saturat de hoti sintem furati din toate partile

Musafir

#75

2015-10-25 16:07

Pentru ca: - abuziv ne-a incarcat factura pentru certificatele verzi. Inteleg ca "baietii destepti" vor avea actiuni iar noi dam bani in avans pentru aceasta energie;
- pt. ca vreau sa ma uit pe factura si sa inteleg si eu ce anume platesc, sa se specifice clar de unde rezulta suma de plata;
- pt. ca sunt o pensionara singura cu o pensie mica si fiecare banut conteaza. Va multumesc!