STOP demolării patrimoniului industrial de la Petrila!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția STOP demolării patrimoniului industrial de la Petrila!


Musafir

#1

2015-10-14 08:43

De curând am cumpărat un apartament in orașul Petrila m-a atras ffff mult orașul in sine Pt Frumusețea lui am cunoscut oameni care au lucrat in mina le-am ascultat poveștile si sunt cu gândul ca se va face ceva Pt un oraș atât de frumos
dan

#2

2015-10-14 08:51

Ar fi o idee adresarea de scrisori deschise catre Presedentie, Guvern, Ministrul Culturii, ba chiar si la organizatii importante ale UE. Tot este 2015 anul patrimoniului industrial, au ocazia sa faca ceva concret pentru acest patrimoniu. Un raspuns tot trebuie sa dea, si presiunea suplimentara nu poate decat sa fie utila. 


Musafir

#3

2015-10-14 15:13

An semnat aceasta petitie pentru ca istoria unui loc nu inseamna doar un morman de fier vechi.

Musafir

#4

2015-10-14 15:13

Actorii decizionali sunt imobili...se misca doar de la o/uri in sus...nu avem zerouri...dar avem semnaturi...Miscati/i dragilor, urniti/i...fara a fi nule...semnaturile noastre sa reprezinte valoare...un plus de valoare...care inseamna in general...ne pasa, dorim, suntem...Felicitari CELOR TREI GRATII (ILINCA,INA, CRISTINA),CARE AU OPRIT BULDOZERELE SI ECHIPEI DIN JURUL LOR...

Musafir

#5

2015-10-14 18:00

Semnati pentru ca cea mai veche mina din Valea Jiului sa nu dispara sub un covor de verdeata.

Musafir

#6

2015-10-14 19:02

Pentru continuarea mineritului in valea jiului

Musafir

#7

2015-10-14 19:49

Inca mai lucrez in incinta mine Petrila ,ce sa intimplat cu Preparatia Petrila,este scandalos au ramas doar mormane de beton restul ???????

Musafir

#8

2015-10-15 11:03

E pacat sa demolam ce avem. Strainii au pastrat si pastreaza lucruri cu o valoare istorica mult mai mica. Ar trebui interzise Centrele de Colectare a fierului vechi. Tara asta a ajuns un sat fara caini. Bunicul meu si tatal meu au lucrat la Mina Lupeni. Mina Lupeni si Mina Petrila dar si Preparatiile din cele doua orase sunt doua simboluri pentru Istoria Vaii Jiului si pentru Industria Extractiva
Constantin DOBRE
Musafir

#9

2015-10-15 11:44

Am semnat aceasta petitie nu numai in nume personal, ci si in numele celor peste 35.000 de mineri razvratiti ai Vaii Jiului pe care i-am organizat si condus la marea Revolta de la Lupeni din 2-3 august 1977.
De ce am semnat aceasta petitie online? Pentru ca ce s-a intamplat si inca se intampla acum cu minerii si minele din Valea Jiului este o jignire fara margini, o grea insulta si un adevarat atentat revoltator aduse memoriei eroismului mineresc al Vaii Jiului, pentru libertatea, demnitatea si un trai mai decent al tuturor locuitorilor jiuleni, de mai ieri si azi.

ice4you

#10

2015-10-15 13:09

Pentru a va dovedi ca merita salvata aceasta mina va rog sa cititi istoricul bine documenatat al acestei mine aici si aici. Este trist ce se intampla, dar oare cui ii mai pasa ca Valea Jiului risca sa nu aiba carbuni pentru incalzire la iarna?!


Musafir

#11

2015-10-16 09:39

Peste tot 'dispare' din patrimoniul industrial, pe furis - si nimanui nu ii pasa destul. Odata disparut, nu mai poate fi adus inapoi. Hai sa oprim asta.

Musafir

#12

2015-10-16 13:33

Pentru EM Petrila. Prima exploatare din Valea Jiului trebuie sa ramana in picioare integral!

Musafir

#13

2015-10-17 10:29

Poate asa ne vom mai aminti ceea ce a fost odata !

Musafir

#14

2015-10-17 16:55

Teoria ca romanii au colonizat teritoriul actual al Romaniei venind din sudul Dunarii la o data necunoscuta se bazeza pe exact aceasta meteahna a noastra, de a distruge tot in urma noastra fara a pastra nici macar micile marturii remarcabile ale inaintasilor nostri. unii se lauda ca in Romania s-ar fi facut prima rafinarie de petrol din lume. Unde este sau unde a fost nu mai stie insa nimeni astfel ca afirmatia va fi perceputa in viitor doar o laudarosenie nesustinuta de nicio marturie fizica.

Musafir

#15

2015-10-19 04:53

Ar fi frumos si folositor, ca tot asamblul sa fie pastrat ca muzeu pentru generatiile urmatoare!

Musafir

#16

2015-10-19 07:18

Am semnat aceasta petitie pentru ca noi,cei din VALEA JIULUI,depindem de locurile de munca pe care le avem,avand in vedere ca cei de la conduceri nu se gandesc la noi creand alte fabrici sau mici intreprinderi care sa fie pentru noi locuri de munca astfel sa putem duce un trai decent.NOI CEI DIN VALEA JIULUI SUNTEM PIERDUTI FARA MINERIT.

Musafir

#17

2015-10-19 11:48

Cred că după 1989 am devenit cel mai inconștient popor !

Musafir

#18

2015-10-19 13:25

Nu este normal ca peste un secol de istorie a Vaii sa dispara ca si cum nu ar fi existat vreodata. Tot ce s-a "ecologizat" pana acum a fost doar o sursa de venituri pentru firme agreeate, care au lasat in urma rani deschise in loc de promisele paradisuri verzi (vezi Petrila-Sud) Disparitia oricarei urme a ceea ce a fost cea mai veche si mai adanca mina din Vale este doar o smecherie imobiliara, terenul minei e o mina de aur pentru smecherii care vor sa puna mana pe marginea orasului Petrila..

Musafir

#19

2015-10-19 15:52

Noroc Bun!

Musafir

#20

2015-10-19 17:17

Petrila inseamna copilaria mea la bunici.Minunata!!!Inseamna oameni harnici,devotati.Inseamna ceva ce nu merita sa dispara!

Musafir

#21

2015-10-19 18:11

De ce ai semnat aceasta petitie?pentru ca si eu am dreptu sa stiu ce se intampla in orasu in care locuisc asa cum trebuie sa pun stampila la vot

Musafir

#22

2015-10-19 23:58

Minerii nu-si pun mana streasina la ochi sa vada noi orizonturi... Le vedem noi orbii din lumina...

Musafir

#23

2015-10-20 06:24

locuiesc in petrila si as vrea sa stie si copii mei ca aici este zona miniera,aici au lucrat parintii ,bunicii si strabunici nostri

Musafir

#24

2015-10-20 07:34

Pentru importanta valorificarii viitoare a patrimoniului national.

Musafir

#25

2015-10-20 11:21

Pentru ca Mina Petrila este unica si ramane o amintire din anii studentiei si imediat dupa....fara a face parte din colectiv. Imi pasa pentru ca Valea Jiului m-a adoptat la revolutie.