PROTEST "APELE ROMÂNE"

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția PROTEST "APELE ROMÂNE"


Musafir

#1

2015-10-14 06:48

Pentru nerespectarea Contractului Colectiv de Munca avizat si însușit de Ministerul Muncii.Pentru decizia unilaterala de micșorare a retribuției lunare.

Musafir

#2

2015-10-14 06:50

Am semnat aceasta petitie pentru ca mi a fost incalcate anumite drepturi ,plus diminuarea salariului cu 15 procente, iar de aceste drepturi depinde existenta mea si a familiei mele. Am recurs si la acest mod de a protesta ,dupa ce am epuizat toate caile posibile - am facut greva japoneza, am adus la cunostinta despre problema mea tuturor forurilor in drept , am instiintat toti politicienii care sunt in reteaua FB ....Asta e , merg mai departe .

Musafir

#3

2015-10-14 06:56

Ar fi bine ca aceasta Petitie sa fie trimisa pe Mailul intern de serviciu( Outlook) cu posibilitatea de a semna cat mai multi.
Cu stima

Maria Nicolae-SGA Ilfov-Bucuresti

Musafir

#4

2015-10-14 07:03

Ar fi bine ca aceasta Petitie sa fie trimisa pe Mailul intern de serviciu( Outlook) cu posibilitatea de a semna cat mai multi.
Cu stima

Maria Nicolae-SGA Ilfov-Bucuresti

Musafir

#5

2015-10-14 07:16

Completez petitia cu urmatoarele , ANAR-ul prin ABA-uri elibereaza facturi CU TVA, institutiile publice FARA TVA, ca urmare ANAR-ul respectiv ABA-urile au statut de INTITUTIE PUBLICA ???

Musafir

#6

2015-10-14 08:07

Nu sunt de acord cu taierea salarului pt ca de 8 ani nu am luat nici o marire

Musafir

#7

2015-10-14 08:15

Cine a "dormit in papuci" ? De ce nu am avut minim de instinct de conservare ca nu va tine figura la nesfarsit, daca Statutul Apelor nu este finalizat? Am asteptat sa vina cineva dintre guvernanti sa ne dea consultatii juridice ? Pana sa acuzam DOAR Curtea de conturi...


Musafir

#8

2015-10-14 08:44

Spre deosebire de alti colegi, inspectorii au pierdut 25% din veniturile salariale. Dupa aproape 30 de ani de munca in sistem, ajung la un salariu net mai mic decat al noilor angajati...

In acelasi timp, solicitarile de la ANAR sunt din ce in ce mai multe, presiunea de a efectua cat mai multe controale este din ce in ce mai mare. Care ar mai fi motivatia? Cum se mai recunoaste efortul depus ? Week-enduri, sarbatori, dupa amieze pierdute pe la poluari accidentale, riscurile si presiunile la care suntem supusi, incercarile de face lucrurile sa mearga, controale efectuate pe ploaie, pe soare arzator, prin ninsoare, lipsa de sustinere din partea sefilor... Toate acestea sunt rasplatite cu o diminuare de 25% a veniturilor salariale. Multumim ANAR pentru modul in care ati sustinut pana acum drepturile angajatilor !


Musafir

#9

2015-10-14 10:42

Pentru nerespectarea CCM

Musafir

#10

2015-10-14 11:02

Am semnat pentru respectarea contractului colectiv de munca

Musafir

#11

2015-10-14 11:33

suntem cu totii implicati in mentinerea drepturilor salariale conf.CCM valabil

Musafir

#12

2015-10-14 16:20

Nu se respecta c.c.m-ul care fost verificat si semmat inclusiv de de cel mai mare jurist din ape domnul Caluian care la aceea data l-a considerat legal . In prezent prin intampinarea care a facut-o la Tribunalul Bucuresti tot acest mare jurist sustine ca c.c.m-ul contine articole care exced legile in vigoare Oare cand are dreptate domnul Caluian???

Musafir

#13

2015-10-14 17:22

de rezolvat Urgent.

1.Statutul 

2. Implementarea grilelor ( dupa criteriile ; vechime,vechime in specialitate,studii) , pentru functii de  conducere sa se aplice  sporuri de conducere , cine ramane fara functie de  conducere sa  ramana fara spor .

 

Nu ne intereseaza altceva. Liderii de sindicat trebuie sa  faca  front comun in  toate actiunile  intreprinse .


Musafir

#14 Re:

2015-10-14 18:34

#13: -  

 corect


Musafir

#15

2015-10-15 05:28

Deoarece sunt unul din angajatii A.N.Apele Romane care este direct afectat de aceste decizii luate. In nenumarate randuri, la ajustarile salariale unde trebuia sa primim ceva la salar (Fiind institutie publica), nu am primit deoarece eram ''autofinantati'', iar la reduceri salariale eram doar institutie publica. Un fel de struto-camila.
Cand trebuie sa primim ceva: 5 % de exemplu - in doua transe prima transa de 1,5 % -de anul viitor din decembrie, iar a doua transa in termene rezonabile cand bugetul o va permite ( niciodata )
Cand trebuie sa se ia din salarii: -incepand cu data de 1 a lunii urmatoare se retrag sporuri si drepturi in cuantum de 25 %
De ce nu se retrag si astea in doua transe? De fapt de ce se retrag? Nu angajatul a luat decizia de a-si acorda anumite sporuri si ajutoare. Aceste sporuri si ajutoare au fost dobandite de-a lungul anilor prin munca si negocieri ale sindicatului cu angajatorul.
Ar fi normal ca angajatorul sa cheme si sindicatul la o negociere a retinerilor, nu sa ia hotararea unilaterala si imediata.
Traim in Romania ca niste sclavi ai propriilor alesi. Nu le este rusine cand se privesc ochi in ochi cu electoratul? Nu!!!

Musafir

#16

2015-10-15 05:57

am semnat aceasta petitie, pentru ca dupa 36 de ani la APELE ROMANE, mi s-a luat sporul de vechime , dupa care si sporul de fidelitate ....acum in prag de pensionare.E 0 CRIMA ceeace se intimpla acum , dupa ce ca o femeie iese la venerabila virsta de 60 de ani si niste luni adaugate ....mai iese si cu o npensie din care isi plateste doar "'FACTURILE"''JENANT -SA VA FIE RUSINE

Musafir

#17

2015-10-15 07:09

Pentru clarificarea statutului ANAR, evitarea oricaror confuzii si salarizarea corespunzatoare.
Aceste confuzii, ne-au pus tot timpul in situatia de a fi considerati bugetari cand trebuie sa se ia din salarii si nebugetari cand ar trebui sa ni se dea la salarii.
Acum cand bugetarilor li se maresc salariile, cum ne considera Curtea de Conturi?
Sa nu uitam ca sunt ani de zile de cand salariatii ANAR nu au primit nici macar indexarea la inflatie.

Anonymous

#18

2015-10-15 07:45

Fiindcă este necesar.

Musafir

#19

2015-10-15 09:22

Pt ca nu e respectat CCM

Musafir

#20

2015-10-15 09:51

Consider ca s-a facut un abuz prin dispunerea masurilor da catre Curtea de Conturi si ANAR.Ce anume ne mai garanteaza Contractul Colectiv de Munca?Si cine ne mai garanteaza ceva atata timp cat s-a incalcat pana si9 contractul individual de munca.

Musafir

#21

2015-10-15 14:41

pentru ca vremurile lui Boc si Basescu am crezut ca s-au dus, m-am inselat, au revenit.


Musafir

#22

2015-10-15 19:46

Am semnat aceasta petiție pentru nerespectarea contractului colectiv de munca chiar dacă acesta a fost avizat de minister.

Musafir

#23

2015-10-17 16:31

La salariu sunrem bugetari ,dar la bonuri de masa nu.

Musafir

#24

2015-10-17 17:01

Stie d-l Ponta ca un hidrometru lucreaza o viata fara sa aiba concediu de odihna . Are program de observati 24din24 de ore  inclusiv simbetele si duminicele.NU mai zicem cind se anunta CODURI DE AVERTIZARE stai 

    permanent la masuratori si transmisi toate la ore stricte(obligatori) nu conteaza ca e zi sau noapte.

Iar de te inbolnavesti trebuie sa lucrezi asa ca nu are cine sa te inlocuiasca.Dupa aproape 30 de ani lucrati in aceste conditi ca muncitor calificat am ajuns sa am cu citiva lei mai mult ca salariul minim pe economie.Imi este rusine cu un asa salariu.


Musafir

#25

2015-10-26 10:59

Ar fi bine ca aceasta Petitie sa fie trimisa pe Mailul intern de serviciu( Outlook) cu posibilitatea de a semna cat mai multi.