Petitie catre Ministerul Educatiei, Invatamantului si Sportului


Musafir

#126

2016-06-27 06:15

Ptr ca si eu sunt mama unei fetite diagnosticata cu o forma de epilepsie -farmacorezistenta, ce nu raspunde la nici un fel de medicatie si cu mare greutate am obtinut Certificatul de reorientare scolara de la CJRAE-Dambovita,ptr ca copilul avea crize diurne si nocturne,ce o punea in dificultate de a continua orele de curs.Are nevoie de supraveghere permanenta,24/24 depinde de mine si este fff greu.Oricum, nici indemnizatia de insotitor,primariile nu o da...trebuie sa mergi si sa te umilesti si sa fii umilit pt a primi indemnizatia , ca sa poti lua medicamentele necesare copilului,fara de care nu il poti priva pt ca neluand medicatia,iti intra in status,in cazul fiicei mele,criza majora de epilepsie o sufoca,nu mai primeste aer si iti intra in coma si moare....

Musafir

#127

2016-11-07 05:48

Din cauza discriminarii care se face fata de copii nostrii,nu conteaza in ce invatamant sunt inscrisi,ei au aceleasi drepturi si trebuie respectate de institutiile responsabile,legea 1/2011,art 52,alin 2,aceasta alocatie este o protectie sociala .

Musafir

#128

2016-11-07 06:51

Acești copii speciali au dreptu la mai mult decit o alocație de hrana, au dreptu si la RESPECT din partea celor care fac legile si nu numai.