Spune „nu” discriminarii cadrelor didactice

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune „nu” discriminarii cadrelor didactice


Musafir

#76

2015-10-15 15:50

Am semnat din cauza impozitului de fidelitate de 10 ani. Din cauza unei intreruperi de activitate de 2 ani, acest impozit ma priveaza de orice marire care intervine: ex.: gradul didactic, maririle de salariu acordate pana in prezent. De asemenea, exista discriminare in ceea ce priveste returnarea taierilor bugetare, acel 25%, pe motivul ca nu mai sunt membru de sindicat. Desi nu mai sunt membru de sindicat, mi se opreste 5% pentru sindicat. Din moment ce mi se opreste 5% inseamna ca este un impozit abuziv iar conditionarea aceasta este ridicola. Sunt cadru didactic, reducerile de atunci s-au facut tuturor si nu pe criteriul de membri.

Musafir

#77

2015-10-15 17:02

Doresc ca personalul didactic sa fie respectat pentru locul lor in societate .
Dar cu mahnire trebuie sa afirm ca avem si mute uscaturi , care trebuie puse lalocul lor : profesor inginer, profesor preot, etc.
Care e calificare si care e gradul ?
Prea usor dam dreptul la multi rataciti in societate sa fie profesor !

Musafir

#78

2015-10-15 17:16

Pentru ca sunt cadru didactic si imi fac meseria cu foarte mult drag, pentru ca simt ca meritam respect si consideratie, pentru ca m-am saturat de umilinta si minciuni, pentru ca de 26 de ani tot suntem sacrificati si ne sacrificam... Pentru ca profesorii din Romania sunt cadre pregatite , oameni cu har ( majoritatea).

Musafir

#79

2015-10-15 17:30

Sunt cadru didactic de 31 de ani şi mi-ar plăcea să am parte de mai mult respect din partea tuturor celor care cred în instituţia profesorului,de la elevi,părinţi,colegi, până la autorităţi: primărie,inspectorat,minister,guvern,parlament,preşedinte. Acest respect ar putea fi reflectat,atât în atitudinea şi comportarea acestora,cât şi într-un salariu motivant.

Musafir

#80

2015-10-15 17:36

Pentru ca este normal sa nu fie discriminate cadreledidactice!

Musafir

#81

2015-10-15 18:07

Am o pensie de 1.090 lei, 36 ani in invatamant, grad didactic 2, profesor studii scurta durata, educatoare. La angajare, in 1978 am avut salariu de 1.520 lei. Intotdeauna cadrele didactice au avut salarii mici, Conform modului de calcul actual, atat imi revine, dupa atatia ani in care am lucrat cu copii, nu cu fiare, cu masinarii sau hartii. Fiecare munca este importanta, dar solicitarea nervoasa a unui cadru didactic nu se regaseste la nicio alta activitate. Colegilor mei din sistem le doresc sa beneficieze de salarii mai mari, si de pensii mai mari. Din pensie nu pot sa-mi cumpar o carte, sa merg la un simpozion sau la un spectacol, sa merg la tratament sau intr-o binemeritata excursie. Sa uit tot ce stiu, tot ce-am acumulat in atatia ani de studiu? Sa nu mai platesc abonamentul la internet? Sa stau pe banca in fata blocului asteptand ziarul gratuit de la primarie? In anii "aceia" m-am calit, inca mai pot pune pe aragaz o oala cu gura in jos ca sa ma incalzesc. Pentru colegii mei ramasi in sistem nu doresc asa ceva. A respecta un cadru didactic inseamna a i se acorda un salariu potrivit cu munca insemnata pe care o face.

Musafir

#82

2015-10-15 18:20

Am spus "Nu" discriminarii!

Musafir

#83

2015-10-15 18:30

Sunt cadru didactic cu o vechime de 30 de ani si gradul didactic I si am trait tot timpul cu mare grija pentru ziua de maine, pentru cei doi copiii pe care ii am si pentru bunastarea lor. Niciodata salariul nu a fost suficient de mare. Si cand aud ce salarii au colegii nostri din alte tari...
Profa

#84

2015-10-15 18:34

Sunt cadru didactic cu o vechime de 30 de ani si gradul didactic I si am trait tot timpul cu mare grija pentru ziua de maine, pentru cei doi copii pe care ii am si pentru bunastarea lor. Niciodata salariul nu a fost suficient de mare. Si cand aud ce salarii au colegii nostri din alte tari...


Musafir

#85

2015-10-15 19:15

Asta-i pohta ce-am pohtit.
Mi-e sila de cei care si-au votat salarii si pensii "nesimtite"!!!

Musafir

#86

2015-10-15 19:20

Tot ceea ce este mentionat este just si corect-

Musafir

#87

2015-10-15 19:35

Pentru însănătoșirea societății românești!

Musafir

#88

2015-10-15 20:05

Am semnat aceasta petitie pentru ca sunt cadru didactic. Stiu ce inseamna sa mergi la scoala in fiecare zi, gandind la facturi pe care nu le poti plati in intregime pentru ca salariul nu- ti permite.Vreau sa- i ofer copilului meu un viitor mai bun.Sa-mi fac meseria fara stresul nevoilor ,pentru ca oricum este o meserie foarte solicitanta.Imi iubesc foarte mult meseria ,insa doresc s-o fac cu demnitate .

Musafir

#89

2015-10-15 20:28

Pentru ca sunt cadru didactic!!!!!!!

Musafir

#90

2015-10-15 22:17

Romanul are o vorba din batrani: CINE POATE OASE ROADE ! Asa a fost pe vremea bunicilor, asa este in vremurile noastre si asa o sa fie mereu in Romania !


Musafir

#91

2015-10-16 06:33

a se avaea in vedere si punctul 11 din acordul semnat intre guvern si minister

 


Musafir

#92

2015-10-16 06:36

Deși am o vechime în învățământ de 37 de ani, și inițiativa face referire în special la cei cu vechime mai mică, o consider una extraordinară. Cei ce au gândit-o merită tot respectul! Prea de mult timp suntem în vorbe ”prioritate națională” și în fapt nu se poate da nimic pentru noi căci suntem prea mulți și ”impactul bugetar” e întotdeauna prea mare și duce la ”,dezechilibre macroeconomice”. Povești ! Dacă pentru alții se poate , să se poată și pentru noi! Să fim uniți și vom câștiga!


Musafir

#93

2015-10-16 06:40

Sunt cadru didactic.

Musafir

#94

2015-10-16 07:39

un mare numar de cadre didactice care nu mai ajung sa fie salarizati la treapta cea mai mare pentru ca ies natural din sistem

Musafir

#95

2015-10-16 10:05

BUNA ZIUA! MA INTREB IN FIECARE ZI DE CE IN TARA ACEASTA NU SE RESPECTA DREPTURILE DIN CONTRACTUL INDIVIDUAL DE MUNCA.

Musafir

#96

2015-10-16 10:09

Cand se acorda sporul de fidelitate in invatamant?

Anonymous

#97 petitie

2015-10-16 10:50

pt ca sunt profesor!


Musafir

#98

2015-10-16 12:21

Pentru ca munca trebuie rasplatita, si pentru a atrage si pastra oameni de calitate in sistemul de invatamant.


Musafir

#99

2015-10-16 14:59

Ptr.ca este justificata...........de multe incoerente din legea din domeniu ,de intregul sistem legislativ si lipsa de continuitate cu privire la actul de educatie si experimentele asupra cadrelor si deci asupra elevilor.

Musafir

#100 Discriminarea in invatamant.

2015-10-16 16:02

Discriminarea de orice fel ma revolta.

Consider discriminare si faptul ca sunt cadre didactica care au primit diferentele salariale cuvenite si cadre care nu le-au primit. Principiul lor este : Divide et impera !