Manifestul pentru Dreptul la Educație - Cerem 6% din PIB pentru EDUCAȚIE!


Musafir

#151

2015-10-29 04:16

Pentru ca invatamantul romanesc este la pamant, imbatranit si ar trebui sa fie temelia unei societati.

Musafir

#152

2015-10-29 05:29

Copiii sunt viitorul nostru ca popor.

Musafir

#153

2015-10-29 07:26

Am sperat si am votat Iohannis pentru sloganul ""Invatamantul si Sanatatea PRIORITAR "" dar GHINION nu s-a intamplat, acum acum imi indrept speranta si gandurile bune catre voi , poate sunteti mai "dibaci " , mai invatati , mai insistenti si veti avea grija ca nepotii si copii nostrii sa cunoasca cea ce se numeste cu adevarat SCOALA . Cu mult drag , succes !

Musafir

#154

2015-10-29 09:05

sunt prea multe de scris....

Musafir

#155

2015-10-29 09:32

Deoarece cred in aceasta cauza

Musafir

#156

2015-10-29 10:00

Pentru că în România nu toți copiii au acces la educație, iar nimeni nu pare să facă nimic pentru asta și aici mă refer la autorități. Au bani pentru orice altceva, iar acest lucru trebuie să se schimbe. Sunt viitor cadru didactic și vreau să lupt pentru acest lucru!

Musafir

#157

2015-10-29 14:00

,Copiii Romaiei reprezinta viitorul! Cine nu doreste ca Romania sa aiba viitor! Este asa de greu de ghicit?

Musafir

#158

2015-10-29 17:07

Viitorul depinde de felul in care sunt si vor fi educati acesti copii; de la Revolutie incepand, sistemul de educatie s-a dus de rapa; majoritatea sunt handicapati la capitolul educatie,

Musafir

#159

2015-10-29 17:14

Trebuie să se respecte legea în această țară! Cu viitorul copiilor noștri, și deci al țării, nu ne putem juca! Afirmațiile guvernanților că nu sunt bani destui, nu sunt valabile - noi nu cerem mai mulți bani, ci 6% din PIB, așa cum prevede legea, fie ei mulți, sau puțini! De ce sunt mereu deturnați către alte sectoare???!

Musafir

#160

2015-10-29 18:12

Sunt cadru didactic in acest sistem subfinantat. Lucrez de 3ani ffara manuale, dar după o multime de cerinte!

Musafir

#161

2015-10-29 18:30

Pentru un viitor mai bun, un copil educat va fi un adult mai greu de manipulat, un adult care gandeste singur ce e bine si ce e rau.

Musafir

#162

2015-10-29 19:02

Ptr ca fara educatie suntem o masa usor de manipulat si ducem o viata lipsit de respect unul fata de altul . Si ajungem o tara de manelisti cu dinti de aur, în care mita este la ea acasa . Avem nevoie de copii educati ca la rândul lor sa educe pe alti . Dumnezeu sa ne ajute Amin

Musafir

#163

2015-10-29 19:35

Prin eductie se ajunge la competenta,prin competenta se pot lua decizii corecte si eficiente in toate domeniile,prin decizii corecte si eficiente se va putea redresa economia tarii,Redresarea economiei si a celorlalte domenii industriale,culturale etc vor conduce la cresterea BUNASTARII ROMANILOR !!!

Musafir

#164

2015-10-30 07:32

Semnez această petiție, pentru că fiecare are dreptul să nu ajungă un "sclav" al ignoranței din şcolile noastre, care ține loc de "educație modernă". De asemenea, pe lângă reforma din învățământ, ar trebui eradicată promovarea non-valoriilor.

Musafir

#165

2015-10-30 09:28

Învăţămânul şi copiii sunt viitorul !

Musafir

#166

2015-10-30 11:32

Constat de la un an la altul degradarea sistemului de invatamant romanesc.Imi doresc o scoala cu toate conditiile atat materiale cat si spirituale.Copiii sunt investitii in viitor.Poate reusim sa facem ceva cu programele scolare ,cu manualele si deasemeni cu calitatea actul de invatamant.

Musafir

#167

2015-10-30 11:56

In Romania sunt niste vremuri cumplite! Culmea e ca le simt tot oamenii muncitori, oamenii fara sprijin, dati la o parte de cei care isi permit sa respinga. Clasa de mijloc a disparut, iar copiii sufera cel mai mult din aceasta cauza. Tot ce vedem la tv, in afara emisiunilor care ne indeamna sa ajutam, are o influenta negativa asupra copiilor. Toti vor telefoane, tablete, dar din pacate, nu sunt sunt interesati sa si scrie corect. Scoala te ridica din multe privinte! Trebuie sa indemnam copiii sa-si doreasca sa mearga la scoala, asa s-ar prinde multe invataturi de ei. Mi-e mila de ce va fi in Romania peste 20 de ani, sau chiar mai repede.

Musafir

#168

2015-10-30 13:29

Manualele scolare sa fie concepute de profesori,nu de edituri.Si intr-o luna ci intr-un an cu posibilitatea de revizuire si imbunatatire.

Musafir

#169

2015-10-30 13:38

Pentru ca trebuie sa intelegem diferenta dintre noi si copii nostri.
Pentru ca trebuie sa intelegem ca informatiile scrise pe tabla de profesori sunt usor de gasit pe internet.Pentru ca nu mai are nevoie nimeni sa acumuleze informatii si sa le memoreze ci sa stie cum sa le foloseasca .Va rugam dragi profesori intelegeti ca s-au schimbat vremurile sau schimbat copii.In final -NU NE MAI STRESATI COPIII CU:
IA SA VEDEM UNDE SE DESCHIDE CATALOGUL!!!!
TUNDE-TE!
DU-TE ACASA SI IA TEMA

Musafir

#170

2015-10-30 13:45

Este necesara investitia in educatie mai ales pentru familiile defavorizate social care nu au posibilitati de a-si trimite odraslele la un loc in care sa invete carte

Musafir

#171

2015-10-30 13:49

Inca din anul 1996 s-a promis relaxarea programei scolare, eliminarea unor capitole inutile din programa, eliminarea temelor kilometrice, un numar redus de ore la scoala... in functie de banii alocati pt dotarea scolilor. De atunci astept ca ACEL program sa poata fi implementat !!!!!!

Musafir

#172

2015-10-30 15:21

Educatia este cea mai puternica arma posibila pentru a face diferenta!

Musafir

#173

2015-10-30 16:59

Am o fetita care invata in acest sistem bolnav si trebuie obligatoriu si rapid tratat .


Musafir

#174

2015-10-30 17:02

Daca nu avem un sistem de educatie bazat pe competenta, vocatie tinerii de maine vor avea mult de suferit.

Musafir

#175

2015-10-30 17:20

As vrea cu tot sufletul sa se schimbe ceva in sistemul nostru de educatie si invatamant!dar ar trebui ca atunci cand se termina o facultate si se pregatesc sa fie educatori si mentori ai copiilor nostri,ar trebui o selectie mult ,mult mai minutioasa ,pentru ca obsev cu stupoare cum domnii profesori vin la scoala fara nici o. Chemare nici o tragere de inima,ce sa mai vorbim de pasiune!sunt doamne directoare de licee si scoli profesionale care nici nu ti acorda atentie,te sfideaza si te desconsidera!!!!sa dam posibilitati scolii dar cu profesori cu suflet!!!!!!!ceea ce se intampla in scolile din Romania este de plans!!!!!Stimate domnule ministru...aveti directori de licee care pun pe fuga elevii,care trateaza rau parintii,care asteapta sa le deschizi usa cu capul!!!!asta o spun pe proprie raspundere si o si semnez!!!!!!!!!directori care spun "nu stiu "la orice intrebare!!!!este corect asa???