Cerem anularea restricției aplicată biciclistilor în zona cetate


Musafir

#26

2015-09-28 11:05

Se pot realiza piste pentru biciclete in Zona cetate, ar trebui sa stim sa promovam acest oras !

Musafir

#27

2015-09-28 11:28

Propun un protest inedit. Nu este usor dar este de efect. Sa ne plimbam toti jumatate de ora cu bicicleta in spate prin centru.

Musafir

#28 Am semnat

2015-09-28 11:34

Mi se pare aberanta decizia primarului,si nu sunt de acord cu interzicerea bicicletelor pe strazile mentionate


Musafir

#29

2015-09-28 13:28

Nu sunt de acord cu oprirea circulatiei, cu bicicleta prin locurile mentionate de primar!

Musafir

#30

2015-09-28 15:28

Este o restrictie abuziva si lipsita de orice logica!!!
Pe str. Marasesti pe ambele laturi in spatele bancutelor se pot face piste care vor da farmec si plus valoare aleei pietonale!!! Delimitari similare se pot face si in Pta Victoriei, Libertatii, Unirii!!!
Cum este posibil sa-ti propui sa incurajezi mersul pe bicileta implementand sistemul VeloTM, ca apoi sa interzici accesul in centru? Strigator la cer!

Musafir

#31

2015-09-28 18:01

Am semnat acesta petitie pentru ca imi pare abuziva si nedreapta. Dupa mintea mea, problema este LIPSA DE EMPATIE a tuturor, nu numai a biciclsitilor ci si a soferilor si a pietonilor, a oamenilor. De fapt totul a plecat de la incompetenta politiei locale de a face oridine printre mitocanii si marlanii care sperie pietonii cu tot felul de biciclete sau aparate electice. Dupa mintea lor, interzicem si mersul pe jos daca apar trupe de tineri care hartuiesc oamenii sau care alearga si lovesc/fura oamenii. Hai sa ii penalizam drastic pe cei ce gresesc dupa faptele lor si nu sa ii pedepsim pe toti fara sa gandim, zic!
Marius

#32 Re:

2015-09-28 18:15

#7: -  

 Exact, nici mie nu imi convine sa ma puna in acceasi oala cu toti marlanii care circula imprudent! Tot respectul. doamna!

Marius

#33 Re:

2015-09-28 18:23

#17: -  

 Corect! Atat timp cat dl. Robu nu poate sa deomnstreze cu cazuri concrete ca sunt mai multi biciclisti nesimtiti  decat biciclisti cu bun simt, consider ca decizia este una nejusta (pedepsindu-i pe toti biciclistii, majoritatea fiind cu bun simt, deci pedepsesti tot pe cei care sunt ok) si abuziva! Daca tot este sa dau dovada de EMPATIE! Presupun ca sunt teribilist si vreau sa ma dau in spectacol, pai fie ca e interzis fie ca nu, eu oricum imi fac numarul! Risc si castig sau pierd. Asta este filosofia teribilistului, vrea cu orice pret sa iasa in evidenta -> http://www.dex.ro/teribilist

Marius

#34 Re:

2015-09-28 18:40

#27: -  

Eu propun un protest si mai inedit!

Sa ne luam toti trotinete, Care este de fapt problema, siguranta pietonilor sau incompetenta politistilor! Daca sunt obligat de primarie sa nu mai folosesc bicicleta, atunci imi iau o trotineta. Ce o sa zica primaria cand ii trimit factura sa o deconteze, ca doar imi iau trotineta sa nu lovesc oamenii si doar din cauza acestei restrictii, deci nu e un "moft al meu" este o obligatie adusa de primarie, deci sa o plateasca primaria, zic!


Musafir

#35

2015-09-28 19:26

Nu este corect ca 99 de persoane sa suporte consecintele a ceea ce face 1 persoana. Rolul primariei si politiei este sa faciliteze si sa controleze o viata si un transport civilizat, asta incluzand orice mijloc de transport, nu sa se transforme intr-un instrument de opresiune prin interdictii aplicate cetatenilor corecti.

Husaru

#36 Re:

2015-09-28 19:38

Domnule, expunerea ta e absolut penibilă şi face motivul reținerii mele de a semna această petiție. Amesteci lucruri şi jigneşti, asta doar aşa, la prima vedere, fără o analiză punctuală şi textuală a descrierii tale.

Să fii sănătos!

Ivan

#37 Intrebare

2015-09-29 06:30

Si eu am semnat petitia, ca sunt total impotriva restrictiei, dar intrebarea mea este: ce se rezolva cu petitia asta ?


Musafir

#38 bypass

2015-09-29 08:04

am semntat aceasta petitie pentru ca RUIE MOBU un mare oligofren !!!


Musafir

#39

2015-09-30 06:31

Hai sa fim civilizati sa putem circula in centrul Timisoarei fara restrictii!

Musafir

#40 Re: bypass

2015-09-30 23:33

#38: - bypass 

 buna intrebare


Musafir

#41

2015-10-01 11:01

Am semnat pentru ca doresc sa am acces cu bicicleta in oras. Sa se faca piste de biciclete si nu vor fi accidente cu pietonii si nici cu masinile. Multumesc

Musafir

#42

2015-10-01 18:44

pentru ca sunt un dependent de bicicleta.

Musafir

#43

2015-10-01 21:36

Mi se pare incredibil ceea ce citesc! Cum sa interzici accesul biciclistilor in anumite zone cand in afara Romaniei se construiesc poduri si benzi pentru ciclisti? Interziceti masinile si parcatul pe trotuar pentru ca alea sunt adevaratele probleme. Acolo unde este o masina, incap lejer 4 biciclete!


Musafir

#44

2015-10-01 23:21

Aceasta hotarare este una fara judecata întrucât nu au fost oferite alternative viabile la momentul actual. Este o decizie luata intr-un moment foarte prost deoarece terasele amplasate in piata victoriei oricum urmeaza a fi demontate datorită finalului de sezon spatiul liber marindu-se considerabil.

O curiozitate: Daca e interzis in centru accesul oricăror vehicule (cum scrie pe semnul de circulație montat) mașinuțele care fac curat in centru mai au voie?

Musafir

#45

2015-10-02 08:15

Pentru ca nu se justifica interzicerea atata vreme cat terasele impanzesc precum ciupercile dupa ploaie centrul orasului. Pe unde sa aiba loc atunci si pietonii si bicicletele si terasele?! Asa ca e mai usor sa interzici mersul pe bicicleta decat sa interzici amplasarea ilegala a teraselor care oricum platesc bani ca sa existe acolo. Daca interziceti biciclistii, atunci interziceti si terasele in centru. Pietonii vor avea loc atunci berechet de promenada. Eu ma simt extrem de insultata ca si pieton atunci cand trebuie sa ocolesc sau sa ma feresc de scaune, mese si alte accesorii ale teraselor din centru.

Musafir

#46

2015-10-02 12:06

Oamenii ar trebui sa se bucure cand vad un biciclist. Ce ar insemna 5000 de biciclisti transformati in 5000 de masini? Dungi desenate pe trotuare (ca nu pot sa le spun piste), borduri si stop la fiecare micro intersectie cu orice drum, obligativitatea de a folosi aceste insemnari, interdictii de tranzit, amenzi usturatoare de parca am fi inamicul numarul unu... toate acestea NU constituie o incurajare sa folosim bicicleta! Din pacate astia care dau legile-astea nu or simtit niciodata o pedala.

Musafir

#47

2015-10-06 04:22

Ar fi bine ca Primaria sa lucreze in folosul tuturor Cetateniilor si cu Cetatenii timisorenii.
Vine iarna si bicictelele vor fii mai putine pe strada, perioada buna sa se faca ordine in Centru, dar si in Oras, pe subiectul cu circulatia pietonilor, biciclistilor si a posesorilor de alte roti.
O discutie prin planuri, proiecte si intelegeri de bun simt.
Daca mai este asa ceva in oras.
Ar da bine si participarea pentru oras european.
S-ar face lumina in primul oras din Europa, electrificat public.

Musafir

#48

2015-10-13 21:26

Daca vrei, poti...
Ralu I
Timisoara

#49

2016-05-25 13:42

Salut,

Am initiat si eu o petitie pentru avea piste de biciclete la standarde si nu in bataie de joc, asa cum sunt unele (multe) din Timisoara. 

Haideti sa contribuim impreuna la construirea de noi piste de biciclete in Timisoara! 

http://www.petitieonline.com/miscare_si_sanatate