Spune NU scurtarii vacantei de vara!!!!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU scurtarii vacantei de vara!!!!


Musafir

#76

2015-08-12 08:08

Trebuie sa se odihnească,sa aiba forţe proaspete ptr anul şcolar care este foarte încărcat .
Şi profesorii au nevoie de odihnă si copii.

Musafir

#77

2015-08-12 08:50

Volumul temelor pt vacanta va ramane acelasi dar pt un timp mai scurt. In scoli nu exista aparate cu aer conditionat iar, copiii spre ex. De la ultimul etaj al unei scoli invata in conditii inumane. Va fi afectat si turismul in tara, scurtandu.se practic o data cu vacanta si sezonul de vara in turism.Statul vrea sa ne aliniem occidentului ,e ok dar sa alinieze mai intai sistemul de predare, prin eliminarea sistemului de invatare pe de rost etc. Eliminarea manualelor alternative. Imbunatatirea in general a sistemului de invatamant si abia apoi sa reconfigureze durata vacantelor.

Musafir

#78

2015-08-12 09:16

De ce trebuie sa scurteze vacanta de vara?Copii au nevoie de recreere.Tot anul scolar ii bombardeaza pe copii cu teme,lectii,proiecte si acum vor sa scurteze vacanta de vara???Rusine....
simo

#79 Re: Re:

2015-08-12 09:23

#29: - Re:  

 Trebuie lucrat la programa, la modul de atragere si stimulare a elevilor, la diferenta enorma dintre cele doua semestre, unul fiind mult prea scurt, iar celalat prea lung si incarcat,la eliminarea materiilor inutile si la refacerea manualelor scolare care nu numai ca  au in continut grave  si nepermise greseli gramaticale, dar si multe stupiditati si lucruri ce contravin realitatii.Trebuie lucrat la educatie ,la refacerea taberelor scolare de alta data, la placerea de a invata de buna voie,etc ....si evident ca lista ar putea continua la nesfarsit, important e sa se vrea si sa nu se mai incerce tot felul de variante din start prost intelese si gestionate si mai si...Poate ca e cazul sa nu mai importam tot ceea ce zboara in exterior si sa ne reorientam viziunea catre valorile traditionale, pe care evident le putem adapta timpurilor prezente si celor ce vor veni!

NU MAI INCERCATI SA SCOATETI ROBOTI PE BANDA RULANTA!


Musafir

#80

2015-08-12 09:25

Oameni incapabili din minister
Mai terminati cu "renovarile" in detrimentul copiilor!
Nu mai copiati ce nu se potriveste cu spiritul romanesc!

Musafir

#81

2015-08-12 09:40

Pentru ca NU sunt de acord cu scurtarea vacanței de vară.

Musafir

#82

2015-08-12 09:47

Pentru ca întotdeauna școala a început pe 15 septembrie au tot schimbat lucrurile în ceea ce privește școala măcar dată de începere să rămână pentru 15 septembrie.
Roly

#83

2015-08-12 09:56

In curand cei sapte de ani de acasa vor deveni cei trei ani de acasa!


Musafir

#84

2015-08-12 10:08

nu este corect sa ne luati din vacanta este timpul nostru liber,cred ca daca erati voi in locu nostru tot asa spuneati . Trebuie pe 15 septembrie sa incepem nu pe 5 septembrie pur si simplu nu este corect. Nu scutarii vacantei de vara

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-08-12 10:16



Musafir

#86

2015-08-12 10:27

Asta credeti, domnule ministru, ca este reforma din invatamant? Pacat!

Musafir

#87

2015-08-12 10:39

Pentru ca nu sunt de acord cu aceasta decizie, masura fiind inutila si total ineficienta, menita doar sa mai zdruncine putin sistemul de invatamant.

Musafir

#88

2015-08-12 11:08

M-am saturat de experimentele pe care le face Ministerul Educatiei pe copilu meu.

Musafir

#89

2015-08-12 11:16

Pentru ca este mai mult decit suficient programa încărcată si fără folos (daca10 la suta din copii reușesc sa învețe ceva in clasa ) le mai ia si din vacanța din care oricum nu o are liberă pentru ca au teme pentru vacanța cunosc copilași care trebuie sa scrie zilnic minim o ora ca sa termine temele plus citit cărți . Au luat-o razna

Musafir

#90

2015-08-12 11:48

Le-aș sugera celor care au gândit o asemenea aberaţie, să-și scurteze lor concediile de odihna și să-și mai taie din salariile pe care, oricum, nu le merită!
Lăsaţi copii să se bucure de cele 3 luni de vanţă mare!( atenţie, 3 luni: 15iunie-15 septembrie, nu cum o tot scurtaţi voi de la an la an! )
Faceţi ceva bun pentru învăţământ, nu programe greoaie, stufoase și plictisitoare!

Musafir

#91

2015-08-12 12:24

Pentru ca copii nostrii au ajuns sa se duca la scoala cu o mare scarba iar cand vin acasa cu acelasi gand, pentr-u ca au au foarte multe teme si nu din vina invatatorului care trebuie sa parcurga materia ci din vina programei foarte, foarte incarcate. Vrem ca scoala sa fie o placere si nu doar ca trebuie facuta !

Musafir

#92

2015-08-12 12:57

Nu vreau mai multe schimbari copiate de la altii.

Musafir

#93

2015-08-12 13:13

Am semnat aceasta petitie deoarece nu vreau sa se scurteze vacanta de vara evident...este timpul nostru...singurul nostru timp liber dar si al parintilor...daca ei stau cu pizda in sus zi de zi..nu fac nimic.. fura de la noi... si le vin banii.asa usor...ma refer la parlamentari si restul din politica...eu nu ma cac bani... mama nu se fute cu tiriac...asa ca macar atat sa faca si ei...sa nu ne ia vacanta...sau ce a mai ramas din ea

Musafir

#94

2015-08-12 13:45

1. Domnilor din Parlament, aveti idee cât de cald este în sălile de curs și de multe ori nu se pot concentra nici elevii, dar nici profesorii? Cine le asigura lor apa necesara și aerul condiționat?
2. De multe ori ne permitem să mergem în concediu la începutul lunii septembrie, deoarece este mai ieftin și nu ne putem permite să mergem în plin sezon.
3. Este dreptul lor și abia așteaptă "vacanta mare". Oare...noi nu abia o asteptam?
BrainDamage

#95 Sistem de rahat.

2015-08-12 13:59

Finally clasa a 12.  Pentru mine deja nu mai conteaza scurtarea dar sunt sute de mii de elevi care : din clasa a 5 daca imi aduc bine aminte deja ai 6 ore zilnice. Da frate 6 ore in care mergi sa asculti fiecare profesor sa iti toace capu sa scri sa fi atent.  Ai 10 minute pauza, nu apuci nici sa mananci ceva liniștit. Dupa care mergi acasa dupa 6 ore (unii ajung la 5-6 seara pentru ca au cursuri de dupamasa) de scris si ascultat unele lucruri care chiar nu te ajuta deloc in viata dar na..sa bage cat mai multe chiar daca vad ca elevii nu invata prostii dar trebuie sa le sti ca asa se cere si asa trebuie si asa vor altii. Asa deci dupa 6 ore ajungi mananci stai umpic ca iti bubuie capu' si nu poti face nimic, după aceea temele frate baga inca 4 ore ca sa termini la tot pentru ca de ce sa ne relaxam acasa sa fim fresh a doua zi + învățatul,  cu toate astea termini la ora 9-10 poate nici atunci si ce faci? Dus si somn.  A2 zi la fel esti un robot fara viata. Si in weekend dc sa fie liniste si pace,  vorba fiecarui profesor"e weekend va dau ca este timp" serios? Vreau sa ma duc si eu la un bazin frate sa inot sa fac cv relaxant da de unde invata fratr baga ca sunt "doar" 12 ani + - facultate dupa caz. Si asa ai pierdut atatia ani si ai ramas cu ce e nevoie si fara pasari nu stiu de care si simtagme + alte prostii.  

Si aici ajungem la subiect,  ba mizeriilor ia puneți-vă voi in locul elevilor sa faceti măcar o luna de scoala asa cum se cere sa vedem e bine la serviciu vostru unde ati ajuns pe pile relatii si spaga sau sa tragi ca un prost si sa nu ajungi niciunde pentru ca mizerii ca voi vor sa distruga tot ca ei sa ramana sus toata viata. 

 


Musafir

#96

2015-08-12 14:47

pentru ca vreau sa merg in concediu la 1 septembrie,nu l;a scoala

Musafir

#97

2015-08-12 15:05

Si eu am doi copii, si ma uit in fiecare zi cum isi tocesc creierii cu tone de probleme si exercitii, cum cara in spate ghiozdane uriase si nu le mai ramane timp sa se bucure de copilarie.

Musafir

#98

2015-08-12 15:17

Nu se poate asa ceva! Anul acesta trec clasa a VII-a, dar deja daca vom incepe coala anul viitor de pe 5 septembrie este prea de tot ! Sau daca ne-o luati, macar sa o puneti la vacanta de Craciun !

Musafir

#99

2015-08-12 15:44

Am semnat pentru ca îmi doresc mai mult timp liber pentru copilul meu.

Musafir

#100

2015-08-12 15:49

De cand ma stiu (am 62 ani) vacanta mare a fost din 15 iunie pana in 15 septembrie si a fost foarte bine. Acestea au fost si sunt verile in Romania. Ce ma intereseaza pe mine sa fie anul scolar ca in vestul Europei? Poate acolo clima e putin diferita, cu ierni blande si veri racoroase. E o tampenie aceasta aliniere, poate ar trebui adoptate metodele de predare (vezi Finlanda) si NU datele cand incep si se sfarsesc vacantele.