MARIREA INDEMNIZATIEI DE HANDICAP

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MARIREA INDEMNIZATIEI DE HANDICAP


Musafir

#251

2015-08-12 14:28

pentru ca sunt mama unui baiat cu handicap grav si stiu ce inseamna sa te descurci cu banii primiti de la stat si cred ca merita mai mult persoanele cu dizabilitati

Musafir

#252

2015-08-12 18:45

Pentru ca sa mareste si va mulțumim

Musafir

#253

2015-08-12 18:45

Mama mea are ambele picioare amputate,pensia e mica,ajutorul si m-ai mic !

Musafir

#254

2015-08-12 18:48

Urmand exemplul iubitilor nostrii conducatori - care cu bunavointa si larghete si-au triplat salariile - consideram ca e si datoria si dreptul nostru sa solicitam si sa obtinem ceea ce ni se cuvine prin dreptul divin si dreptul bunului simt. DACA SE VOR ADUNA 1 000 000 DE SEMNATURI DE SUSTINERE VA DAU CUVANTUL MEU DE ONOARE CA VOI CANDIDA LA PRESEDINTIA ROMANIEI !!! AM PREGATIREA NECESARA SI SUNT LA ORICE ORA MAI BUN DECAT MULTI DIN CEI CE NE CONDUC DESTINELE NATIONALE !!! CU RESPECT - PROF DR GHEORGHE AȘTILEANU

Musafir

#255

2015-08-12 19:04

Dragii nostri politicieni. Va rugam sa va ganditi si la acei oropsiti care au nevoie cu adevarat de cativa banuti in plus nu numai la marirea lefurilor voastre.marirea lefurilor voastre o aprobati rapid si sunt sigur ca majoritatea dintre voi nu traiti din asta.. faceti ceva rapid si pentru cei cu dizabilitati pt ca ....cine stie..?la un moment dat ..o sa aveti si voi nevoie de aceste indemnizatii marite..si o da va prinda bine..in rest ...va dorim sanatate. .

Musafir

#256

2015-08-12 19:16

Am semnat ptr ca am un frate handicapat si stiu ca fara ajutorul nostru nu traieste asa pensie mica are....rusinos ...

Musafir

#257

2015-08-12 19:41

Semnez aceasta petitie, deoarece consider ca încă putem fi un popor care se respecta pe sine si isi respecta semenii. Sa nu uităm, ca toți suntem oameni si oricare dintre noi poate ajunge intr-o situatie pe care nimeni nu si-o doreste. DA, sunt de acord cu marirea Indemnizatiei, chiar cu o contributie procentuala din taxele pe care le platim statului roman.

Musafir

#258

2015-08-13 06:13

pentru ca mi se pare de bun simt

Musafir

#259

2015-08-13 07:51

Tatal meu are foarte multe boli, printre care si obezitate morbita, cataracta, cardiopatie ischemica,si altele, dar primeste un mic ajutor (230 lei pe luna) pt certificatul de handicap pe care il are numai pe un singur diagnostic BPOC ,fiind conectat la aparat de oxigen 20/24 de ore....nu se poate misca singur si il ajutam permanent...este inuman sa primeasca doar 230 de lei /luna , in conditiile in care el are atatea boli si in plus nu are dreptul la insotitor....

Musafir

#260

2015-08-13 08:21

vreau sa marirea indemnizatie de handicap de 3 ori

Musafir

#261

2015-08-13 09:52

Pentru ca bravii nostri conducatori au constatat constatat ca m am vindecat si mi au taiat un grad de la accentuat acum am mediu.

Musafir

#262

2015-08-13 10:28

Pentru ca sunt persoana cu handicap

Musafir

#263

2015-08-13 13:36

Indemnizatia actuala este insuficienta fata de nevoile unei astfel de persoana

Musafir

#264

2015-08-13 14:51

Pentru ca sunt direct afectata eu si membrii familiei,care suntem persoane cu dizabilitati,de suma batjocoritor de mica atat la gradul grav,cat si la cel accentuat dar mai ales la cel mediu,pe care ca sa-l obtii dai pe referate si dovezi ca esti bolnava mai mult decat toate sumele primite intr-un an!O rusine!

Musafir

#265

2015-08-13 16:08

E greu sa traiesti in Romania cu salariul ca om sanatos, in putere, ce sa mai zic de un bolnav cu handicap. Vai de mama noastra...

Musafir

#266

2015-08-14 08:05


   Am un frate mai mic care a suferit un AVC in urma cu cca. 5 ani. Dintr-un inginer cu o activitate profesionala excelenta, un om cu familie frumoasa a ajuns un pensionar handicapat inainte de termen...
   Solicit pe aceasta cale Guvernului, Ministerului de resort modificarea Legii privind majorarea pensiei de handicap acordata tuturor persoanelor afectate de diverse grade de handicap. Prin acest mod ma declar solidar cu toate familiile care se confrunta cu aceasta drama.
   Sa incercam sa aducem pe cat este posibil un mic ajutor acelora care au nevoie de el.
   Cu deosbita recunostinta,
   Cornel Bazavan


Musafir

#267

2015-08-14 16:08

am un handicap grav , amputatie de coapsa dreapta , am 83 de ani, sufar d diabet insulinodependent, am aparat pacemaker la inima, iau anticoagulante , nu vad cu un ochi, ma descurc greu și asistenta personala primeste putin ca sa ma ingrijeasca, și copiii sunt la lucru toata ziua, e nevoie de bani pt medicamente și ingrijire . stau la bloc și sunt 14 trepte pana afara, pe care 2 persoane se chinuie cu caruciorul sa ma coboare, nu este rampa la bloc. multumim ca luptati ca sa ne fie și noua mai usoara viata noastra.

Musafir

#268

2015-08-14 17:07

nu ajunge indemnizatie am copii 2 fii sotul meu somer plinge mereu bani greu viata degeaba te rog am nevoie bani handicap surdomut


Musafir

#269

2015-08-14 18:58

Este o suma mica in comparatie cu nevoile sociale, chiar daca persoana in cauza lucreaza, insa din salariu poate sa-si achite doar platile aferente (asociatie, curent...) dar pentru tratament, recuperare...nu ramane mai nimic.


Musafir

#270

2015-08-14 19:03

Am semnata aceasta petitie deoarece pe langa salariu suma care se achita ca drept de indemnizatie de handicap este prea mica, in comparatie cu trebuintele peroanei afectate (medicatie, recuperare si preventie...).

Musafir

#271

2015-08-14 19:14

NU este suficienta pentru persoana cu handicap...

Musafir

#272

2015-08-14 21:32

PRIMUL LUCRU INTR UN POPOR CIVILIZAT TREBUIE SA FIE GRIJA PT COPII SI BOLNAVI. VA ROG SA FITI DEMNI DE NUMELE DE OM SI DE ROMAN,DE ALESI AI POPORULUI,CARE REZOLVA SI AJUTA PE OAMENII TARII CU HANDICAP,CARE SI ASA SUFERA DESTUL.FITI VOI OAMENII MARI,OAMENII CARE AJUTA SI CARE SINT ADEVARATII ALESI,DE CARE ARE NEVOIE TARA NOASTRA.SINTEM SIGURI CA ACEASTA PETITIE CU REZULTATUL EI,VA FI BUCURIA IMENSA A CELOR IN CAUZA,SIMINDRIA NOASTRA.

Musafir

#273

2015-08-15 11:11

Pentru can intradevar este necesara o marire a indemnizatiei.CEA care e acum este o rusine!

Musafir

#274

2015-08-16 19:12

Eu cred ca nu doar cei cu handicap locomotor si au masina adaptata cu hicomat au dreptul sa nu plateasca impozit. Sunt persoan cu handicap de gr.I care au dreptul la insotitor si au nevoie de masina, dar nu pot conduce. Masina e pe numele celui cu handicap si are dreptul sa nu plateasca impozit la masina exact ca cel care are hicomat. O persoana cu handicap locomotor poate lucra, dar sunt persoane cu handicap de gr.I. care nu pot face nimic.

Musafir

#275

2015-08-16 21:02

dragu dana



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...