România cere Schengen!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția România cere Schengen!


Musafir

#76

2015-08-29 20:48

Imi doresc sa fim inclusi in spatiul Schengen. De ce suntem discriminati?

Musafir

#77

2015-08-30 06:30

Deoarece "PRIMIREA ROMÂNIEI ÎN SCHENGEN REPREZINTĂ, ACUM, PRIORITATEA NR. 1 A POLITICII EXTERNE A ŢĂRII NOASTRE" !!!

Musafir

#78

2015-08-30 06:37

Deoarece "PRIMIREA ROMÂNIEI ÎN SCHENGEN REPREZINTĂ, ACUM, PRIORITATEA NR. 1 A POLITICII EXTERNE A ŢĂRII NOASTRE" !!!
aurelianvişan

#79

2015-08-30 06:47

PE MINE MĂ INTERESEAZĂ, ÎN PRIMUL RÂND, RECUNOAŞTEREA ŢĂRII MELE - ROMÂNIA, ÎN EUROPA ŞI ÎN LUME !!! DE ACEEA, CRED CĂ PRIMIREA ROMÂNIEI ÎN "SPAŢIUL" SCHENGEN REPREZINTĂ  "PRIORITATEA Nr. 1 A POLITICII EXTERNE A ŢĂRII NOASTRE " !!!    


Musafir

#80

2015-08-30 07:16

PENTRU CA ROMANIA SA BENEFICIEZE DE ACELEASI DREPTURI,CA TOATE TARILE UNIUNII EUROPENE SI NU OBLIGATII IN PLUS.

Musafir

#81

2015-08-30 20:10

Romania merita ! Si merita de mai multi ani in urma!

Musafir

#82 Re:

2015-09-01 06:42

#3: -  

 Cu legalizarea șpăgii  mergem oriunde :))))


Musafir

#83

2015-09-02 19:20

Am semnat aceasta petitie deoarece cred ca procesul de europenizare a Romaniei trebuie sa continue!

Musafir

#84

2015-09-03 08:34

Pentru ca Romania sa intre in Schengen.

Musafir

#85

2015-09-04 15:01

consider ca e dreptul nostru ca parte componenta a ue, sa avem si beneficii nu doar indatoriri.VREAU SA FIM RESPECTATI ASA CUM SI NOI II RESPECTAM PE CEILALTI.

Musafir

#86

2015-09-04 19:26

Pentru ca doresc un viitor mai bun,este prea mult?

Musafir

#87

2015-09-05 10:25

Felicitari Victor pentru aceasta initiativa

Musafir

#88

2015-09-08 20:49

Am semnat pentru ca am trecut pe la graniță, unde esti nevoit sa iei copilul din carut in timp ce doarme , sa-l pui pe jos , sa poti strange carutul pentru a putea fi scanat. Mi s-a parut putin umilitor.

Musafir

#89

2015-09-09 11:55

Romania cere Schengen ACUM!!!

Musafir

#90

2015-09-09 18:45

Buna seara, sunt bucuros sa semnez !

Musafir

#91

2015-09-10 10:09

Pt demnitatea de cetatean european

Musafir

#92 Petiţia

2015-09-11 13:02

Mă tem că într-o zi emigranţii vor defila în spaţiul Shengen fără nicio aprobare.

Bogdan

#93

2015-09-24 16:00

La ce ne foloseşte intrarea în spaţiul Schengen? Asist la aceeaşi manipulare parşivă la care am fost supuşi şi cu ocazia intrării în NATO şi a aderării la Uniunea Europeană. Ce avantaje vom avea în urma aderării la spaţiul Schengen?

Unii spun că în primul rând vom câştiga la capitolul imagine şi credibilitate. Vax! Pe urmă, prin desfiinţarea punctelor vamale interne vom putea călători mai uşor în spaţiul european. Da, asta va fi valabil pentru cei 15 – 20% din români care au banii necesari şi îşi permit să călătorească.

Acum să trecem la dezavantaje. Prin desfiinţarea vămilor şi implicit a controlului vamal şi al taxelor aferente, România va fi invadată şi mai mult ca până acum, de o avalanşă de produse europene de proastă calitate, care vor fi vândute în continuare la preţuri mari, dar suficient de mici pentru a elimina de pe piaţa românească a ultimilor producători autohtoni de mărfuri. Acest lucru va duce la “îngroparea” definitivă a economiei româneşti şi la dependenţa ei totală faţă de milostenia “investitorilor străini”, care deja şi-au pregătit, prin intermediul presiunilor FMI, o serie de legi menite să transforme salariaţii români în “sclavi pe plantaţie”.

Nu mai pun la socoteală “avantajele” creşterii traficului de droguri, arme, carne vie şi accesul liber a tot felul de criminali şi infractori, care de multe ori găsesc un adăpost călduţ şi liniştit în România.

Şi uite aşa românii vor fi păcăliţi încă o dată să îşi semneze condamnarea la o şi mai mare sărăcie şi sclavie, crezând că l-au prins pe Dumnezeu de picior! În plus, pentru ca imaginea prostiei noastre să fie perfectă, le-am mai oferit aproape pe gratis şi resursele de petrol, gaze şi energie companiilor europene, doar pentru a fi primiţi în Uniunea Europeană. Şi cu ce ne-am ales?

http://dantanasescu.ro/2011/01/08/la-ce-ne-foloseste-intrarea-in-spatiul-schengen.html


Musafir

#94

2015-09-28 09:44

Pentru ca poporul roman a facut prea multe sacrificii, face in continuare, astfel incat sa fim cu adevarat membrii egali ai Uniunii Europene.Asta asteptam de la ceilalti si meritam

Musafir

#95

2015-10-03 16:40

Meritam sa fim in Schengen

Musafir

#96

2015-11-12 12:25

Am semnat aceasta petitie pentru stabilitate si ordine in tara,pentru un viitor mai bun pentru tineretul nostru,pentru cresterea salariilor si pensiilor, pentru absortia unui coeficient mai mare din fondurile europene,pentru egalitatea de sanse intre tarile estice cu cele vestice, sa nu mai fim considerati gunoaiele Europei,sa fim apreciati in lume ca o natiune de sine statatoare si cu un grad inalt de educatie culturala si civica.Sa fim liberi sa circulam in Europa pe baza cartii de identitate,fara pasaport si sa facem schimburi de marfuri de cea mai buna calitate pentru a fi competitivi pe plan international.Sa avem gratuitati la manuale scolare,iar rechizitele pentru invatamantul primar si gimnazial sa fie gratuit!Fiecare scoala si liceu sa aiba cate un medic pediatru si un asistent medical bine pregatit,sa respecte programul orar al scolii respective. Cabinetele medicale din aceste scoli si licee sa fie dotate cu materiale sanitare si aparatura de stricta necesitate pentru interventii rapide pana la sosirea unor echipaje medicale din SMURD! Ministerul Invatamantului si Educatiei,precum si Ministerul Muncii sa acorde mai multa atentie elevilor de orice treapta de invatamant.Sunt multe probleme de spus,insa ma opresc aici cu dorinta ca aceste probleme asternute pe acest site isi vor gasi rezolvarea cat mai rapida. Tuturor tot binele din lume, M.M.

Musafir

#97 Re:

2016-11-12 17:03

#17: -  

 Marfa