SALVATI GRADINITELE DIN CAMPULUNG MOLDOVENESC

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SALVATI GRADINITELE DIN CAMPULUNG MOLDOVENESC


Musafir

#1

2015-07-04 06:08

Este o solute neproductiva si distruge singurul lucru bun pe care sistemul de invatamant inca il mai are - gradinita.

Musafir

#2

2015-07-04 07:08

Ca sa fie clar, nu sunt o simpatizanta a partidului care a initiat petitia. Am semnat-o pentru ca argumentia mi se pare mai mult decat logica, cu scuzele de rigoare, "nu adunam mere cu pere" si manageriem la fel. Se vorbeste despre descentralizare, dar aceasta hotarare a CL nu face decat sa contrazica ideea, nefacand altceva decat sa "centralizeze", si face acest lucru in interesul unora, si cat se poate de clar, in detrimentul copiilor de varsta prescolara!!!

Musafir

#3

2015-07-04 07:45

Doresc sa se dea invatamantului prescolar importanta pe care o merita iar intre scoala si gradinita trebuie sa fie o relatie de colaborare nu de subordonare!

Musafir

#4 Re:

2015-07-04 07:50

#2: -  noi am inițiat petiția pentru ca am văzut ca toată lumea tace. In legătura cu PMP-ul de la Campulung sa știți ca absolut toți membrii sunt persoane care nu au mai făcut politica, așa ca nu ne interesează luptele politice

 


Musafir

#5

2015-07-04 07:55

Domnule primar sa va fie rusine in loc sa desființați grădinițele at face bine sa nu mai aruncați banii primăriei pe prosti cum Ar fi semafoare PROST amplasate in fata cimitirului eroilor , sau plătirea atâtor funcționari in primărie care nu fac decat sa stea degeaba la birou ok ??? Sa va for rusine

Musafir

#6

2015-07-04 07:57

Pentru ca nu se pare o decizie proasta din partea primarului care habar nare diferenta intr grădinuța si liceu sau scoala

Musafir

#7

2015-07-04 11:59

Pentru că nu este drept ce se întâmplă în România, nu este normal așa ceva.

Musafir

#8 Pentru Gradinitele din Campulung

2015-07-05 22:58

Din intamplare lucrez in sistem si stiu si eu care este tendinta. Toate scolile sunt "salvate" de gradinite in incercarea acestora de a-si asigura numarul de elevi, insa cu ce pret? Nimeni nu este constient ca prin aceasta masura isi bat joc invatamantul prescolar, ca nici un director de scoala nu stie si nici nu-l intereseaza sa studieze problema astfel incat gradinita sa mai functioneze ca intaintea comasarii. Ei, (directorii scolilor) sunt multumiti ca si-au rezolvat problema scolii si atat, restul nu mai conteaza. 

Problema este a celor care accepta aceste comasari si care ar trebui sa le INTERZICA cu desavarsire! (primarii, inspectorate scolare)

 


Musafir

#9

2015-07-06 06:08

Gradinitele sunt cele care, pe langa familie, asigura cei 7 ani de acasa.Institutiile prescolare isi vor pierde locul in mentalul colectiv, fiind asociate, in viitor, cu celelalte forme de invatamant preuniversitar, si li se va minimaliza rolul in formarea copilului.Desfiintarea personalitatilor juridice ale gradinitelor le va afecta baza materiala si in mod direct calitatea procesului instructiv-educativ.Prescolarii nu pot fi amestecati cu elevi de gimnaziu si liceu, deoarece au nevoie de conditii speciale de sanatate si securitate.

Musafir

#10

2015-07-06 12:53

sunt si eu educatoare,stiu din experienta ca suntem si asa defaforizate,comparativ cu celelalte trepte de invatamant,trebuie deci sa fim alaturi de colegele noastre ,manifestand solidaritate in mentinerea putinelor noastre drepturi comparativ cu efortul depus prin munca cu prescolarii,o munca foarte grea.


Musafir

#11

2015-07-06 18:18

Susțin cu tărie inițiativa cadrelor didactice din învățământul preșcolar din C-lung Moldovenesc. Mi se pare că măsura luată se înscrie în seria măsurilor disperate în momente de criză de soluții a unor probleme care nu au nimic de a face cu calitatea sau reforma și denotă lipsă de viziune asupra învățământului în general, a învățământului preșcolar în mod special. Așteptăm vești bune!

Musafir

#12

2015-07-07 06:16

Gradinitele au dreptul sa isi gestioneze fondurile proprii si nu au obligatia de a salva scolile si posturile directorilor de scoli . 


Musafir

#13

2015-07-08 16:51

Pentru ca am lucrat acolo, am fost educatoare si stiu ce gust are Trofeul Voinicelul!!!!!!!!!!!!

Musafir

#14

2015-07-09 05:35

Din solidaritate.

Musafir

#15

2015-07-09 09:39

Argumentele folosite de catre initiatori sunt pertinente.

Musafir

#16

2015-07-09 18:22

Mi se pare logic sa se comaseze gimnaziul cu liceul, cum e si la scoala unde lucrez eu!

Musafir

#17

2015-07-10 05:59

Educatia este primordiala pentru orice individ si implicit pentru societate, stat. Fara educatie nu vom reusi sa dezvoltam nimic, nici relatiile intre oameni nu vor fi cele pe care ni le dorim.Educatia ne ajuta sa devenim alti oameni. Un om educat nu este un om cu diploma, ci un om care prin parcurgerea de cursuri si obtinerea de informatii de la profesorii pe care i-a avut in scoala reuseste sa se dezvolte, sa ajute, sa realizeze ceva in viata pentru el si societatea in care traieste