Opreste barbaria, salveaza ciocarlia!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Opreste barbaria, salveaza ciocarlia!


Musafir

#676

2015-06-01 17:03

nu este admisibil ca acesti asa zisi democrati europeni sa se comporte ca niste barbari! dar ce spun eu barbari se comporta ca roiurile de lacuste. au tabarit pe saraca Rominie si daca nu ii oprim cind vor pleca va fi un mare pustiu in urma lor. vor distruge tot ,inclusiv populatia .trebuie opriti prin orice mijloace ! Anca Sorana Gruia

Musafir

#677

2015-06-01 17:09

nu mai permiteti tuturor criminalilor cu denumirea de vinatori sa intre in tara noastra si sa macelareasca tot ce vad si tot ce le iese in cale .vor face din tara noastra un tarim pustiu al nimanui.Alexandru Gruia.

Musafir

#678

2015-06-02 13:33

Nu sunt de acord cu nicio măgărie care se comite împotriva țării mele! Toți românii ar trebui să se trezească și să impună prin toate mijloacele posibile orice agresiune împotriva românilor și împotriva României!

Musafir

#679

2015-06-02 20:14

ajungem sa protestam ca sa nu regretam ca suntem lasi.Laudabil initiatorul. Numai ca urechile sunt surde si ochii orbi. Rapacitatea si aroganta lor, persiflarea unei tari intregi este manifestarea lor de care nu le pasa ca este strigatoare la cer. ii doare in zbantz de urmari.

Musafir

#680

2015-06-03 01:25

Din dragoste pentru animale.

Musafir

#681

2015-06-04 15:32

Pentru ca sint impotriva masacrarii pasarilor si a animalelor.

Musafir

#682

2015-06-04 18:07

ideea de a limita vânătoarea realizată pentru scopuri consumeriste și practicată fără să țină cont de regulile elementare de protecția mediului este într-un acord perfect cu filosofia mea de viață. Sunt un iubitor al naturii și consider că a o proteja este o datorie morală. Este o responsabilitate plasată asupra umanității de Însuși Creatorul Universului

Musafir

#683

2015-06-05 13:52

Pentruca bogatiile Romaniei de orice fel trebuie sa ramana in tara noastra.

Musafir

#684

2015-06-07 18:53

am semnat petitia pentru ca iubesc viata,natura,o respect si nu pot accepta ca sunt indivizi care pot gasi satisfactie in vinatoare .nu pot accepta ca pentru un capriciu sa fie ucise fapturi fara aparare.

Anonymous

#685

2015-06-13 12:43

Nu se poate !! Nu se mai poate... Toata speranta noastra e la D-l presedinte JOHANIS. Va rugam din suflet, nu promulgati aceasta nerozie, barbarie,... Salvati ce-a mai ramas din Romania si...in Romania.

Musafir

#686

2015-06-15 19:35

Felicitari pentru initiativa!

Musafir

#687

2015-06-17 19:44

Am calatorit putin prin Europa si am constatat ca la vest de granita Romaniei natura este protejata si conservata atat prin lege cat si prin bun simt. Trebuie sa se intample acest lucru si la noi. Iar legea, daca va trece, va trebui sa fie drastica, altfel degeaba va exista.
Citeam candva pe un forum referitor la o astfel de problema, comentariul unui strain care spunea ca vine in Romania sa vaneze (sa omoare prosteste animale nevinovate, precum ciocarliile), pentru ca ABSOLUT NIMENI nu-l poate opri, pentru ca poate face asta aproape gratis, si ca atunci cand se vor fi terminat animalele va incepe sa vaneze (ucida) si oamenii de aici pentru ca avem politicieni ... care nu sunt in stare sa opreasca (prin lege) un astfel de macel.

Musafir

#688

2015-06-17 19:57

Din dragoste pentru natura si din convingerea ca tot ce a fost creat de Dumnezeu este bun si are un rost anume, mai putin asa-zisii ”vanatori”, care de fapt nu sunt vanatori adevarati ci ucigasi fara scrupule!

Musafir

#689

2015-06-17 23:16

De ce oamenii care initiaza legile astea nu au in jurul lor ornitologi/ecologisti sau oricine cu pregatirea necesara pentru a stopa vanatoarea pasarilor cantatoare? Cine ii sfatuieste pe ei? Propria constiinta sau Mama Omida (poanta!)?

Musafir

#690

2015-06-18 14:23

A trecut timpul comentariilor! La fapte!

Musafir

#691

2015-06-19 17:42

E singura pasare care canta in zbor.
Nu stiu cati au un cantec superb al ciocarliei si nu stiu cati il au pe Gheorghe Zambir, un rege al naiului, care canta superb ecact ca aceste pasari.
Cum poti ucide o pasare in zbor? Ce trista e natura dupa prima impuscatura!... Nu!... Suntem un popor atat de atins de soarta in cele rele, am tolerat prea multa ticalosie aici, fara sa stim macar, incat, cred ca ar fi de bun augur sa avem peste tot ciocarliile noastre, care nu ucid, nu fura si nu mint, dar care canta si ne incanta si ai caror barbatusi (la o specie) nu migreaza, stau aici, pe Pamant Romanesc, eu ii stiu bine cum veneau iarna in curtea noastra, cu picioarele inghetate, pe zapada batucita, sa manance impreuna cu pasarile noastre de curte si cu gugustiucii din copacul mare pe carel stiu si bunicii acolo, in curte!...
Veneau singuri la chemarea Mamei, ca si celelalte pasari.
Cine le vaneaza le-a vazut si cum isi fac cuibul pe pamant?
Va puteti imagina cate pasari isi mai fac cuibul pe pamant? Imi poate spune cineva? Aici, la noi! Nu in desert.... La noi, pe Pamantul nostru Romanesc, unde vor sa vina altii, sa le ucida!
Nu. Nu sunt de acord sa moara nici macar o pasare oarecare, daramite "ciocarlia"!.... Stiu ei ce superb e cantecul acestei pasari, inaltandu-se spre Soare?
Un fel de pasare a Soarelui si a Pamantului NOSTRU!
Cei care o ucid, sunt sigura ca nu vor fi bine niciodata, acolo, in Cer!.. Sa fie convinsi de asta.
Sa plece cei care vin la vanatoare de ciocarlii, aici la noi! Sa plece! Si prietenii lor de aici, sa stea, dar sa lase ciocarliile in pace! Toti sunt DIABOLICI!.. Sa plece unde vad cu ochii! Toti!... Asa cum ne-au plecat parintii copiilor, medicii si altii, din cauze cunoscute, asa sa plece si ucigasii de pasari care canta in zbor! Nu au ce sa caute aici! Ei nu vin sa munceasca in alta tara, ca sa aiba ce sa manance, ei vin sa se distreze ucigand! Si sa se distreze la ei acasa! Nu aici!
Victoria Chis
Ciocarlanul

#692 Re:

2015-06-19 17:47

#691: -  

 E singura pasare care canta in zbor.
Nu stiu cati au un cantec superb al ciocarliei si nu stiu cati il au pe Gheorghe Zamfir, un Rege al naiului, care canta superb ecact ca aceste pasari.
Cum poti ucide o pasare in zbor? Ce trista e natura dupa prima impuscatura!... Nu!... Suntem un popor atat de atins de soarta in cele rele, am tolerat prea multa ticalosie aici, fara sa stim macar, incat, cred ca ar fi de bun augur sa avem peste tot ciocarliile noastre, care nu ucid, nu fura si nu mint, dar care canta si ne incanta si ai caror barbatusi (la o specie) nu migreaza, stau aici, pe Pamant Romanesc, eu ii stiu bine cum veneau iarna in curtea noastra, cu picioarele inghetate, pe zapada batucita, sa manance impreuna cu pasarile noastre de curte si cu gugustiucii din copacul mare pe carel stiu si bunicii acolo, in curte!...
Veneau singuri la chemarea Mamei, ca si celelalte pasari.
Cine le vaneaza le-a vazut si cum isi fac cuibul pe pamant?
Va puteti imagina cate pasari isi mai fac cuibul pe pamant? Imi poate spune cineva? Aici, la noi! Nu in desert.... La noi, pe Pamantul nostru Romanesc, unde vor sa vina altii, sa le ucida!
Nu. Nu sunt de acord sa moara nici macar o pasare oarecare, daramite "ciocarlia"!.... Stiu ei ce superb e cantecul acestei pasari, inaltandu-se spre Soare?
Un fel de pasare a Soarelui si a Pamantului NOSTRU!
Cei care o ucid, sunt sigura ca nu vor fi bine niciodata, acolo, in Cer!.. Sa fie convinsi de asta.
Sa plece cei care vin la vanatoare de ciocarlii, aici la noi! Sa plece! Si prietenii lor de aici, sa stea, dar sa lase ciocarliile in pace! Toti sunt DIABOLICI!.. Sa plece unde vad cu ochii! Toti!... Asa cum ne-au plecat parintii copiilor, medicii si altii, din cauze cunoscute, asa sa plece si ucigasii de pasari care canta in zbor! Nu au ce sa caute aici! Ei nu vin sa munceasca in alta tara, ca sa aiba ce sa manance, ei vin sa se distreze ucigand! Si sa se distreze la ei acasa! Nu aici!
Victoria Chis

Ciocarlanul

#693 Re: 691 mi-am corectat singura numele lui Zamfir. Eu sunt Ciocarlanul. numele meu este Victoria Chis

2015-06-19 17:54

#691: -  

 E singura pasare DIN LUMEA PASARILOR SI A ORICAROR ALTOR FIINTE, care canta in zbor!!


Nu stiu cati MAI au un cantec superb al ciocarliei si nu stiu cati il au pe Gheorghe Zamfir, un Rege al naiului, care canta superb exact ca aceste pasari.
Cum poti ucide o pasare in zbor? Ce trista e natura dupa prima impuscatura!... Nu!... Suntem un popor atat de atins de soarta in cele rele, am tolerat prea multa ticalosie aici, fara sa stim macar, incat, cred ca ar fi de bun augur sa avem peste tot ciocarliile noastre, care nu ucid, nu fura si nu mint, dar care canta si ne incanta si ai caror barbatusi (la o specie) nu migreaza, stau aici, pe Pamant Romanesc, eu ii stiu bine cum veneau iarna in curtea noastra, cu picioarele inghetate, pe zapada batucita, sa manance impreuna cu pasarile noastre de curte si cu gugustiucii din copacul mare pe carel stiu si bunicii acolo, in curte!...
Veneau singuri la chemarea Mamei, ca si celelalte pasari.
Cine le vaneaza le-a vazut si cum isi fac cuibul pe pamant?
Va puteti imagina cate pasari isi mai fac cuibul pe pamant? Imi poate spune cineva? Aici, la noi! Nu in desert.... La noi, pe Pamantul nostru Romanesc, unde vor sa vina altii, sa le ucida!
Nu. Nu sunt de acord sa moara nici macar o pasare oarecare, daramite "ciocarlia"!.... Stiu ei ce superb e cantecul acestei pasari, inaltandu-se spre Soare?
Un fel de pasare a Soarelui si a Pamantului NOSTRU!
Cei care o ucid, sunt sigura ca nu vor fi bine niciodata, acolo, in Cer!.. Sa fie convinsi de asta.
Sa plece cei care vin la vanatoare de ciocarlii, aici la noi! Sa plece! Si prietenii lor de aici, sa stea, dar sa lase ciocarliile in pace! Toti sunt DIABOLICI!.. Sa plece unde vad cu ochii! Toti!... Asa cum ne-au plecat parintii copiilor, medicii si altii, din cauze cunoscute, asa sa plece si ucigasii de pasari care canta in zbor! Nu au ce sa caute aici! Ei nu vin sa munceasca in alta tara, ca sa aiba ce sa manance, ei vin sa se distreze ucigand! Si sa se distreze la ei acasa! Nu aici!
Victoria Chis


Musafir

#694

2015-06-22 01:52

Pt ca am suflet

Anonymous

#695

2015-06-22 16:49

Ceea ce se intampla este mai mult decat imoral, este barbar!

Musafir

#696

2015-06-24 11:31

Locuiesc în Canada, dar sunt cetățean român, și încă mă interesează evenimentele din România. Nu este cazul ca politicienii să permita distrugerea mediului pentru cine știe ce interese obscure.

Musafir

#697

2015-06-29 19:59

pt. ca asa cred eu ca este bine si civilizat

Musafir

#698 Re:

2015-07-10 12:54

#1: -  

 Bravo.


Musafir

#699

2015-07-14 19:16

Este sub demnitatea unui om să trăiască și chiar să se îmbogățească pe seama unor biete făpturi nevinovate.

Musafir

#700

2015-07-19 22:56

As da ani din viata ca parlamentarii Romaniei sa fie macar pentru o singura zi in locul acelor biete fapturi nevinovate !!!