Opreste barbaria, salveaza ciocarlia!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Opreste barbaria, salveaza ciocarlia!


Musafir

#151

2015-04-24 06:28

Iubesc natura, pasarile. Daca respecti pe altii, esti respectat.

Musafir

#152

2015-04-24 06:38

Pe oameni nu ii poti numi animale ci monstrii. Nici un animal nu omoara din placere, in schimb monstrii considera distractie doar cand se autodistrug sau distrug lucrurile din jurul lor, aici referindu-ma la fauna, flora si cel mai important gunoaiele lasate in urma lor cand merg la gratare

Musafir

#153

2015-04-24 07:17

Opriti masacrarea faunei si florei!!!

Musafir

#154

2015-04-24 08:11

Printre consecintele imediate: nerespectarea proprietatii private de catre vanatori si disparitia unor specii de pasari precum ciocarlia.

Musafir

#155

2015-04-24 08:13

Sustin interzicerea completa a vanatorii si pescuitului, cu exceptia cazurilor in care aceste activitati au loc strict pentru subzistenta. NU pentru placerea vanatorului sau pescarului si NU cu scop comercial sau turistic.

Musafir

#156

2015-04-24 08:21

Din considerente morale și științifice!

Musafir

#157

2015-04-24 08:38

Fara comentariu! O lege abjecta!

Musafir

#158

2015-04-24 08:45

Trebuie interzisă cu desăvârşire vânătoarea !
Oare de ce vizionăm mereu documentare cu pescuitul sportiv?
Acolo este prins un peşte, este filmat/fotgrafiat şi apoi este redat mediului natural !!!
Cum să iei viaţa unei fiinţe care nu a fost avertizată ce i se poate întâmpla şi, mai ales, nu poate să se apere ..............
Cum să se permită unui singur vînătăr, de ex. să împuşte, într-o singură zi, 1.000 de ciocârlii ??? !!!!!! Unde trăim ?
NU VREM AŞA CEVA! NU ! NU ! NU !
OPRIŢI ACESTE MĂCELURI !!!!!
SUNTEM UN POPOR DE BARBARI ?
EU NU VREAU CA NEPOŢII MEI SĂ TRĂIASCĂ ÎN AŞA O ŢARĂ !!!
VĂ ROG, FACEŢI CEVA PENTRU ŢARA NOASTRĂ !
SĂ LĂSĂM CEVA ÎN URMA NOASTRĂ, PENTRU GENERAŢIILE VIITOARE !
SAU VREM SĂ LE LĂSĂM UN TERITORIU MARŢIAN/LUNAR ?
DUMNEZEU SĂ NE/VĂ AJUTE SĂ NE RECĂPĂTĂM COLOANA VERTREBRALĂ ŞI SĂ AVEM GRIJĂ DE ŢARA NOASTRĂ ŞI OAMENII DIN EA !

Musafir

#159

2015-04-24 08:46

Pe zi ce trece nu incetezi sa te minunezi de diversitatea gunoiului uman. In varful gramezii de dejectii troneaza politicienii, cele mai infecte creaturi. De ce aceste gunoaie umane trebuie sa hotarasca soarta altor fiinte, ramane o enigma. Nu stiu daca putem stopa actiunile acestor degenerati ai speciei insa e bine sa afle parerea noastra, a oamenilor, despre ei. Vrem sa dispareti, avortonilor!

Anonymous

#160

2015-04-24 08:47

cum semnez? sunt inregistrata, dar ...nu ma descurc


Musafir

#161

2015-04-24 08:49

Pedepse grele cu ani de puscarie pentru nemernicii care braconeaza. Scaderea cotelor de vanatoare macar, daca opritul complet al vanatorii nu este posibil in viitorul apropiat.

Musafir

#162 Re:

2015-04-24 09:29

#160: -  

 Pe pagina principala a petitiei, acolo unde sunt scrise informatiile despre petitie, derulezi mouseul pana ajungi in josul paginii si ai sa vezi acolo ca iti cere nume,prenume...etc...acolo semnezi!


Musafir

#163

2015-04-24 09:34

pt ca imi pasa de mediul inconjurator din tara mea

Musafir

#164

2015-04-24 09:38

din dorinta de a contribui la o lume mai buna

Musafir

#165

2015-04-24 09:54

Salvam pasarile. O campanie binevenita!

 


Anonymous

#166

2015-04-24 09:58

Pentru ca vreau sa ascult cantecul pasarilor.

Anonymous

#167

2015-04-24 10:13

Unde este respectul pentru natura? pentru echilibrul ecosistemelor ? pentru bietele cantatoare? pentru semenii nostri care ies in weekend la iarba verde?
Niste criminali in serie!!!
Se pare ca in Parlamentul Romaniei totul se rezuma la BANI. Bani pentru asociatia vanatorilor, bani pentru proprietarii de terenuri, bani pentru ucigasii de pasari care le trec granita dupa ce le omoara, ....Vor face la fel ca si cu padurile ? au taiat tot si acum se mira de ce atatea inundatii ? Pasarile acestea pastreaza echilibrul natural al ecosistemelor ...daca le omoram si pe acestea care au mai ramas .....sa nu ne mire nimic cand ne vor fi mancate recoltele de insecte....
Se pare ca este nevoie de o lege pentru cerintele minime necesare unui candidat la Parlamentare, educatie, nivel de cultura...ca au intrat toti neavenitii in Parlament, care nici sa gandeasca nu sunt in stare...Cap au, minte ce le mai trebuie !!!!!

Anonymous

#168

2015-04-24 10:19

Atat de jos a decazut aceasta tara? Vrem respectul UE ?
Cred ca vor mai trece 50 de ani pana sa se schimbe ceva cu adevarat aici......PACAT

Musafir

#169

2015-04-24 10:23

pentru ca iubesc pasarile, natura neschimbata si Romania

Musafir

#170

2015-04-24 10:26

Semnez petitia si sustin actiunea de oprire a vanatorii pentru ca vreau s ama bucur si eu si copiii mei si nepotii mei de o natura completa. Pentru ca nu am drepturi de viata si de moarte asupra vietuitoarelor.

Musafir

#171

2015-04-24 10:36

Pentru ca iubesc natura și ador păsările de orice fel. Pentru că m-am săturat să văd cum distrug unii tot ce e viu, plante sau vietăți in România pentru diverse interese
meschine sau economice.

Musafir

#172

2015-04-24 10:37

Fiecare semnatur conteaza!! Salvati ciocarlia!!!

Musafir

#173

2015-04-24 10:54

Pentru ca incalca un drept constitutional, cel al proprietatii, daca proprietarul unui teren nu doreste ca pe acea suprafata sa se vaneze sa poata instala panouri de avertizare pe limita de proprietate prin care sa interzica accesul persoanelor care "recolteaza/captureaza" specii de animale salbatice. In acest mod pe langa zonele de liniste ale vanatului stabilite prin lege ar creste suprafetele "de liniste" si ar putea fi creata o retea de "refugii" la nivel national care ar reduce semnificativ impactul vanatorii (care oricum nu poate fi interzisa pe celelalte terenuri) asupra speciilor salbatice. Ma intreb cu ce drept se poate interzice in Romania crearea de suprafete cu un anumit nivel de protectie in regim privat?

Musafir

#174

2015-04-24 11:00

pentru ca nu putem ramane indiferenti. Pentru ca e o barbarie sa impusti atatea ciocarlii, atatea pasari cantatoare, de dragul unor fitze culinare....Parlamentarii insa sunt de alta parere...

Musafir

#175

2015-04-24 11:57

pentru ca e de datoria noastra ca lucruri de genul sa nun nu se intample ... noi trebuie sa avem grija de natura nu sa o distrugem pentru binele unor oameni fara respect fata de asta !!!