Înființare consulat românesc implicit sectie-vot in Frankfurt am Main


Musafir

#26

2015-04-27 20:35

pentru ca sint foarte multi romani in zona Hessen, si drumul pina la Bonn II cam lung cu un copil mic. iti trebuie o zi intreaga si pina cind rezolvi ceva iti faci cruce abia se misca oamenii care lucreaza acolo ba sint in pauza sau te miri ce naiba fac iei acolo ii citeodata o coada de la intrare in consulat

Musafir

#27

2015-04-29 15:54

Suntem de 30 de ani f. multi români in zona Rhein-Main.
Avem frecvent nevoie de servicii consulare.

Musafir

#28

2015-05-05 20:35

Rog pe Excelenta Sa Dl. Presedinte Klaus Werner Johannis sa faciliteze exercitarea drepturilor cetatenesti ale romanilor domiciliati in Regiunea Rin-Main din Germania.


Musafir

#29

2015-05-05 21:48

Infiintarea unui Consulat la Frankfurt/Main faciliteaza romanilor domiciliati in Regiunea Rin-Main din Germania:
- rezolvarea problemelor lor consulare si
- exercitarea drepturilor lor cetatenesti.
Vizitator

#30

2015-05-10 12:30

in '94 am fost luat in evidenta consultaului de la Bonn, procedeu care m-a costat atunci 400DM cu chitanta pentru 90DM, diferenta fiind "timbru consular" pentru care nu se emitea chitanta. Cinci ani mai tarziu cand am vrut sa schimb din nou pasaportul, care mai avea putin pana sa expire si mi s-au cerut iar o suma comparabila pentru luarea in evidenta. Din pacate nici in ziua de azi nu reusesc sa vad la autoritatile romane alta atitudine. Sper ca daca vor veni la Frankfurt, atunci vor avea personal dintr-o generatie noua, care stie ce inseamna a fi angajat al unui serviciu pentru clienti si nu o autoritate unde vin supusii sa ceara mila.


Musafir

#31

2015-05-10 12:56

Bineînțeles,ptr a avea acces ntr-un timp mai scurt la rezolvarea diverselor probleme.ce țin de tot felul de acte .

Musafir

#32

2015-05-10 13:17

Pentru infiintarea unei sectii de votare la Frankfurt, orasul fiind aproape de resedinta din Germania.

Musafir

#33

2015-05-10 14:38

Am semnat si distribuit pt ca ne trebuie!!! De ce sa plătim amenda la granița daca ne expira buletinul, pasaportul, plus amenda la fisc in romania, plus taxa care o plătim sa il facem, cand putem face aici cu bani mai putini. Si sa pot sa imi exercit dreptul la vot.eu sunt unul care nu a reușit nici in turul 1 nici in al 2 lea, ma gândesc ca măcar la parlamentarele din 2016 o sa pot !!! Încercarea moarte nu are ;) .o zi buna tuturor !

Musafir

#34

2015-05-11 12:38

Chiar ne-ar prinde bine consulatul mai aproape... Si ar fi de dorit si oameni CIT mai competenti... Spre deosebire de cei de la Bonn, care fug repejor la cafeluța, si ca din 3 ghișee lucreaza întotdeauna DOAR UNUL.

Musafir

#35

2015-05-11 19:19

avem o mare nevoie sa se dechida un consulat al Romaniei aici in Frankfurt am Main de oarece suntem aici de mai mult timp si avem nevoie sa ne perfectam actele si e nevoie de mult timp sa mergem in alta regiune a Germaniei
#26

#36 #26

2015-05-12 20:23

da avem nevoie de un consultant in Frankfurt sa vedem cati semnează petitia. sa putem optine ce vrem


Musafir

#37

2015-05-13 20:55

pentru ca nu am avut posibilitatea sa merg sa votez si pentru ca o sa-mi fie mai usor cand o sa reinoesc pasaport sau buletin sau orice alta problema ivita

Musafir

#38

2015-05-14 16:19

Din solidaritate cu toți romanii care lucrează sau locuiesc în aceasta parte a Germaniei și printre care se regăsesc și amici de ai mei.

Musafir

#39

2015-05-15 06:49

Îmi doresc ca și noi ,romanii,sa ne aliniem cu celelalte nationalitati din Frankfurt si sa beneficiem de serviciile Consulatului nostru .Sa putem recunoaște sau legaliza o diploma,(act) aici și nu la Bonn sau München. Sa putem vota, fara atâtea sacrificii ,ca pană acum!

Musafir

#40

2015-05-15 09:19

Pentru ca nu e corect intru-n oras atat de mare si cu atatia Romani in el sa nu avem si noi un Consulat ...Cand avem nevoie de ceva mereu trebuie sa mergem la
Bonn si sa cheltuim o gramada de bani si de multe ori fara rezultate .....

Musafir

#41

2015-05-15 10:37

Am semnat aceasta petiție din tot atât de multe motive din care toți românii au semnat-o sau o vor semna! Mult succes!

Musafir

#42

2015-05-15 17:26

Sustin infiintarea consulatului roman la Frankfurt deoarece Bonn este prea departe si in zona sunt multi conationali.Dupa cum stim toti birocratia ne omoara asa ca...

Musafir

#43

2015-05-15 21:49

pentru viitorul nostru,si pentru ca,suntem ,,,ROMANI,,,

sper sa invatam cat mai mult din ceea ce ne ofera statele straine,sa nu ne intoarcem acasa tot cu aceeasi mentalitate,tara noastra,un paradis fara cuvinte,acum o adunatura de:jeg,lene si coruptie la maxim,sa numai vorbim de incult,, respect pentru munca voastra, Mandru sa fiu roman!


Musafir

#44

2015-05-16 08:57

Avem nevoie de un consulat în Frankfurt am Main!!!! Sper să se întâmple asta odată... Danke!

Musafir

#45

2015-05-16 11:17

Vrem numai decat un consulat romanesc in Frankfurt am Main ...eu am de facut certificatul la baiat si pasaport... vrem, vrem , vremmmmmmmm

Musafir

#46 26.

2015-05-20 13:22

Se va lua in calcul petiția online ?                           


Musafir

#47

2015-05-20 13:32

Corect si logig,la citi romani sunt in Frankfurt si nu numai,avem nevoie si ar fi foarte benefic un Consulat.Doamne Ajutä !

Musafir

#48

2015-05-21 17:46

Trebuie neaparat sa avem şi noi Romanii Ambasada aici ın Frankfurt. Ne este greu sa ajungem ın Bonn din mai multe motive: bani,distanta,copii care sunt mici şi bine ınteles cel mai important nu ne putem lua liber de la serviciu. Eu şi cei doi copii de un an de zile avem paşapoartele expirate. Nu ımi pot permite sa platesc atatia bani pe tren.din pacate sunt nevoita sa aman mereu.daca ar fi aici ın Frankfurt de mult timp le prelungeam.

Musafir

#49

2015-05-21 18:03

Sunt cetatean Roman şi e dreptul nostru sa avem un Consulat ın Frankfurt.sa nu ne mai chinuim atuncı cand trebuie sa votam! Deja ne caştigam existenta foarte greu şi nu e deajuns ! Cand trebuie sa ne reannoim paşaportul trebuie sa dispunem şi de banii de drum fiind la atata de departare!

Musafir

#50

2015-05-21 19:17

Locuiesc la 50 km distanta de Frankfurt si cred, ca multi altii, ca infiintarea unui Consulat Roman in Frankfurt e binevenita.
Sper sa se intample...