Apel la libertatea elevului în școală

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Apel la libertatea elevului în școală


Musafir

#26

2015-03-31 19:05

In primul rand, nici un elev nu este obligat sa stea la scoala. Fiecare dintre noi avem dreptul de a alege daca dorim sa devenim ceva in viata (stand la scoala) sau nu (majoritatea vin la scoala din obligatie).

Musafir

#27

2015-04-01 14:44

Pentru ca mi-am retras copiii din sistemul de stat si ma privez de multe placeri si lucruri ca sa le platesc o scoala unde sunt invatati sa gandeasca si unde sunt respectati.
Pentru ca mai aveam putin si faceam meditatii si la desen sau sport,ca sa traiasca profesori incapabili,depasiti de situatie.Le respect vocatia celor ce o au,dar din pacate dei mai multi sunt ei insisi prost educati.
Pentru ca vreau sa imi duc la scoala de stat copilul,cum am fost si eu.

Musafir

#28

2015-04-01 17:02

PENTRU CA A SOSIT TIMPUL SA NE ALINIEM SI NOI LA CERINTELE VIETII ACTUALE , LA NOILE TEHNOLOGII ....

Musafir

#29

2015-04-01 22:58

Elevii de azi, sunt fundația viitorului României ! Hai sa nu-i mai indoctrinam cu modelul sclaviei moderne, ci cu luarea propriilor decizii si sustinerea lor !

Musafir

#30

2015-04-02 07:51

Afara cu mafiaaaa caprelor

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-04-02 07:52



Musafir

#32

2015-04-02 07:54

Asa e . VREAU LIBERTATE.


Musafir

#33

2015-04-02 07:55

Am un copil de 14 ani autist si vreau ca el sa ajunga un medic veterinar priceput desi nu prea socializeaza cu oamenii(autism):((.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-04-02 07:59



Musafir

#35 Re:

2015-04-02 08:07

#33: -  

 De ce medic veterinar , domnule?


Musafir

#36

2015-04-02 08:14

Pentru ca am 2 copii ,unul student,iar celalat elev in clasa a cincea,si consider ca li se cere prea mult si prost.Nu mai au timp de joaca,au timp doar pentru lectii interminabil de lungi.Sunt lucruri interesante,dar ei sunt ca niste roboti: trezit de dimineata,facut lectii.mers la scoala,venit de la scoala,facut lectii( altfel nu avem timp) putin tv.sau calculator si somn.Sivtot asa....
Cacolog Shitescu

#37 Libertate

2015-04-02 08:17

Sunt profesor de latina-greaca veche in scoli dar predau si fecalogia(cacologia cum este cunoscuta de cei mai multi dintre noi) si vreau sa va anunt ca am aflat ce este libertatea in lucrarea mea de doctorat din anul 2005.Conform bazei stiinfico-etimologice cuvantul libertate provine din cuvantul francez "liberté" care provine din cuvantul latinesc "libertas", care conform dictionarului inseamna "1. Posibilitatea de a acționa după propria voință sau dorință. ◊ Loc. adv. în libertate = după bunul-plac, nestingherit.", conform definitiei vestimentatia nu are legatura cu libertatea.Revenind la lucrarea mea de doctorat care a studiat fisura anala pot sa spun ca libertatea maxima pe care o poate atinge un om este momentul in care obiectul studiat(omul) termina procesul de defecare(cacare in termeni populari) in timpul unei constipatii grele.Excrementul trebuie sa atinga diametrul de minim 20-30 de centimetri si sau sa rupa o suprafata(bucatica) din anusul omului pentru ca acesta sa simta durerea.Dupa durerosul proces omul poate simtii adevarata libertate.

YoLovePăMă-ta

#38 Re: Libertate

2015-04-02 08:36

#37: Cacolog Shitescu - Libertate 

 Bă cacanare,ai dreptate! Nimic nu se compară cu sut in cur cand ai diaree si si ii ramane ăluia diaree pe picior si pute ca naiba.Eu,unul,ma simt f bine cand mi se întâmplă asta.Tie ti s-a întâmplat asta ?Lipici. :* ;)


Musafir

#39

2015-04-02 12:50

Se pare ca aveti o mobilizare excelenta, felicitari !!! .... si succes!

Semnati, va rugam, petitia - TRATAMENTE PENTRU HEPATITA C ASTAZI, NU MAINE !

(Mobilizati-va si pt noi, bolnavii VHC, rugati prietenii, parintii, profesorii sa ne sustina, avem nevoie de cat de multe semnaturi)

Semnati pt o cauza dreapta si pt aprobarea noilor medicamente, pt bolnavii VHC.

Va multumim anticipat, avem nevoie de semnaturile dvs.!


Musafir

#40

2015-04-02 14:00

Pentru ca sunt parintele a doi copii care se chinuie de ani de zile in acest sistem de invatamant si pentru ca inca mai sper ca putem schimba ceva , ca putem face altfel viitorul,

Musafir

#41

2015-04-02 14:01

pentru ca putem face ceva


Musafir

#42

2015-04-02 14:38

Semnez aceasta petitie pentru ca nu mi se pare corect sa stau pana la 2 in scoala atata timp cat nu fac ore! La scoala ar trebui sa gandim , nu sa tocim, sa ne informam despre anumite aspecte ce ne pregatesc pentru viata, nu sa invat de ce nu stiu cine a elaborat nu stiu ce teorie din cauza lipsei de ocupatie! Si daca tot s-au inventat absentele, de ce sunt "prizoniera" in scoala?
Somebody

#43 Re: X

2015-04-02 18:37

#10: MakeSchoolBetter -  

 Ai dreptate! Doar ca nu o sa se faca nimic prea curand. Multi inca sunt inchisi la minte si nu inteleg ce se intampla, iar cei care o fac nu reusesc sa schimbe ceva pentru ca din pacate sun prea putini. Cunosc persoane care cred ca invatand tot ceea ce esti obligat este totul si daca vor face asta vor reusi sa isi fac un viitor, adica exact ceea ce vor ''cei de sus'', cum ai spus tu. Nu se gandesc insa la faptul ca locul de munca pe care il vor primi nu va fi suficient pentru a te dezvolta ca om, este doar un mijloc prin care iti castigi existenta si atat! Faci ceea ce vor ei! Te nasti, cresti, inveti ceea ce ti se da, muncesti unde ti se ofera si mori! Pentru ce mai existi? Dupa parerea mea, in ritmul asta, vom ramane marionetele lor si vom ''lucra'' pentru ei!


Musafir

#44

2015-04-03 04:19

ŞCOALA IN ZIUA DE AZI NU MAI ESTE CA IN ZILELE IN CARE AM FACUT-O EU.COPII NU MAI AU COPILĂRIE,STAU ŞI TOCESC PÂNĂ SEARA TÂRZIU.AM ŞI EU O NEPOŢICĂ IN VÂRSTĂ DE 11 ANI,I SE CER BANI PENTRU MANUALE,PENTRU FLORI,PENTRU FONDUL ŞCOLII,ETC ETC ,SE SPUNE CĂ INVĂŢĂMÂNTUL DE STAT ESTE GRATUIT.IAR CE ESTE CEL MAI IMPORTANT ,STATUL NU AJUTĂ CU NIMIK TINERETUL DIN ZIUA DE AZI,CU O ALOCAŢIE DE 45 LEI .RUŞINE!!!!
SUCCES INCONTINUARE CU PROIECTUL VOSTRU!!!!

Musafir

#45

2015-04-03 08:51

Din pacate deficientele grave din invatamantul romanesc, creeaza oameni limitati si usor de manipulat. Dascalii prost ramunerati si fara chemare, blazati; scoli mizerabile; programe apasatoare si neatractive pentru elevi....sunt doar cateva din "bubele" acestui sistem bolnav. Ma intreb cand ne vom recastiga demnitatea si vom intelege ca nu putem ridica Romania fara generatii care au valori adevarate, nu frustrare,; modele adevarate de urmat( Carol I, Regina Maria, I. Maniu...), nu "pitipoance" flamande de publicitate?

Musafir

#46

2015-04-03 11:36

Am semnat petitia pentru a-mi salva copilul de la indobitocire!

Musafir

#47

2015-04-04 16:28

Felicitari, copii frumosi! Face-ti-va cat mai auziti, nu asteptati schimbarea din partea nimanui, face-ti-o voi!

Musafir

#48

2015-04-05 08:36

Elevi, studenți, noi cei bolnavi cu hepatita C avem nevoie de semnătură voastră si a familiilor voastre. Nu va lăsați cuprinși de indiferenta si sprrijiniti-ne!

Semnați petiția TRATAMENTE PENTRU HEPATITA C ASTAZI, NU MAINE

Mulțumim!


Musafir

#49

2015-04-13 04:54

Foarte bun articolul scris de elev. Sunt de acord cu faptul ca sistemul educational trebuie schimbat. Profesorii predau dupa ureche, iar din punct de vedere psiho-pedagogic sunt total depasiti. Mai intai ar trebui inceputa educatia cu acestia si mai apoi cu elevii. In acest moment elevii sufera din cauza nenumaratelor frustari acumulate de profesorii de-a lungul anilor. Iar majoritatea prefera sa faca meditatii acasa, in loc sa predea asa cum ar trebui in scoala. Din pacate, in Romanica noastra, nu se pune accentul pe ceea ce ar trebui, pentru ca pestele de la cap de impute. Dovada sunt exact cei care ajung in parlament, interesati doar de buzunarul si drepturile lor, iar lega este permisiva din toate punctele de vedere. Si interpretabila.

Musafir

#50 ScoalaDeCacat

2015-04-19 13:32

Eu sunt navetista, si merg la liceu cu transportul in comun, iar biletul zilnic e de 4 lei dus, si 4 lei intors, iar abomanetul e in valoare de 185 de lei. La liceu ni se deconteaza abonamentele, iar eu nu inteleg unde merg banii care ar fi trebuit sa ii primesc integral inapoi, pt ca eu primesc doar 46 de lei. Iar daca as plati biletul autobuzului zilnic, care ar fi mai ieftin ca si abonamentul nu as primi nici un ban inapoi. 

Nu mi se pare corect, avand in vedere ca unii platesc o gramada de bani doar pe transport, iar altii nimic. BANII DATI PE TRANSPORT TREBUIESC RETURNATI.