Petie impotriva educatiei sexuale obligatorii

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petie impotriva educatiei sexuale obligatorii

roman

#76 Re: 11

2020-05-06 10:03

#11: nanana - 11 

Dar acasa tu ce faci cu copilul tau? Nu am nevoie sa ii spuna aia la scoala de mic si sa ii deschida mintea catre alte orizonturi.Copiii mei trebuie sa stie decat de joaca si invatamant.De educatia lor ma ocup eu.....de cei 7 ani trebuie sa te ocupi tu ca parinte.Tu nu ai crescut cu asemenea educatie in scoala si tot ai facit tampenii.Dar daca iti deschideau astia mintea la 8-9 ani?

Anton Corneliu

#77 Re:

2020-05-07 08:19

Mircea

#78 Re: Re: 11

2020-05-29 08:17

#65: eme - Re: 11 

Eu am peste 30 de ani si nu am avut relatii de nici un fel romantice sau sexuale. Si nu neaparat din lipsa de interes. Ci un cumul de factori care s-au intamplat mai mult sau mai putin indepententi de mine. Daca as gandi in perspectiva as putea spune ca si lipsa educatiei sexuale corespunzatoare, rusinea fata de sexualitate, abordare societatii in general a contribuit la situatia mea. Asa ca nu-mi vinde gogosi. Sexualitatea nu e ceva de ascuns, nu-ti strica copii ci ii pregateste pentru viata. Sa fii constient de emotii, sa inveti sa le controlezi de mic e mare lucru.

Educatie sexuala nu e la fel cu religia in scoli. Nu mai fiti prosti. Una e sa tratezi copii cu respect si seriozitate, ca adulti oarecum, sa inteleaga ce e important si ce necesita atentia lor. Si alta e sa indoctrinezi minti tinere cu idei preconcepute si povesti nemuritoare. Este dovedit ca atat in privinta limbajului cat si in privinta muncii, responsabilitatii, abilitatii unui copil de a deveni un adult decent. Daca il tratezi normal, ca pe un adult si nu il dadacesti, nu ii vorbesti de sus, pisiceste etc. Il lasi sa te ajute la treburi, il sustii si influentezi sa participe la responsabilitatile gospodaresti, copilul se dezvolta bine. Daca ii dai tot ce vrea toata viata, il alinti cum se spune, iar apoi te plangi ca e lenes sau ca nu-l interesaza scoala sau mai stiu eu ce, sa stii ca e vina ta. Toti avem nevoie de reguli si ordonare, copii in special. Si cu cat deprinderea si intelegera lor este mai timpurie cu atat le este mai usor mai tarziu cand incep sa-si dezvolte si mai mult abilitatile sociale, atunci cand intra in pubertate si incep sa se defineasca ca si individ independent.

Iar apoi la orelele de religie nu se invata religie ci crestinism. Nu imi aduc aminte de la orele pe care le faceam sa fi invatat despre credinta in general, despre multitudinea de religii, istoria lor in contextul umanitatii si asa mai departe. Una e sa abordezi subiectul spiritualitatii iar alta e sa programezi "credinciosi". Oare cine produce roboti?!

Mircea

#79 Re: nu obligativității educatiei sexuale

2020-05-29 08:45

#75: Catalin - nu obligativității educatiei sexuale 

Nene, daca vii cu argumente vino numai cu argumente logice nu cu religie si Biserica. Orice argument bazat pe povesti fantastice si obedienta oarba automat il anuleaza.

Sexualitatea nu e ceva de ascuns, sa fii constient de emotii, sa inveti sa le controlezi de mic e mare lucru.

Educatie sexuala nu e la fel cu religia in scoli. Una e sa tratezi copii cu respect si seriozitate, ca adulti oarecum, sa inteleaga ce e important si ce necesita atentia lor. Si alta e sa indoctrinezi minti tinere cu idei preconcepute. Oare care-i grotescul si care-i frumosul in contextul asta?

 

 

Mircea

#80 Dezamagitor

2020-05-29 08:47

Petitiile astea ar tebuie sa fie mult mai vizibile si accesibile, iar apoi sa aibe semnaturi pro si contra.

 


Musafir

#81 Ce sa ii învețe ?despre ce?ia puneti mana pe Biblie so citiți,apoi mai dati sfaturi.

2020-06-25 12:21

#18: -  

 


Musafir

#82

2021-06-09 13:12

 Doamne in ce lume traim, ok, ii invatati voi acasa, dar ce ii invatati daca nici pe voi nu v-a invatat nimeni? Nu vi se pare normal ca, copilul vostru sa stie niste invormatii ca sa stie ce sa faca sau sa nu faca? Toate avorturile si sarcinile nedorite nu sunt defapt din cauza lipsei de informatie? Nu trebuie sa stie cum sa nu faca copii? Sau asteptati sa va faca unu ca sa aveti motiv de scandal? Hai sa facem o petitie si impotriva orei de religie, ca oricum e degeaba, ca toti elevii fac alceva in timpul orei ca nu ii intereseaza ce zice mosulica despre pacate si milostenie. Dar cred ca ii intereseaza de educatia sexuala si pe voi ar trebui. Pentru ca daca nu e informat, nu va putea evita un eventual abuz sexual, care poate veni de la colegi, profesori, necunoscuti,etc. pentru ca nu va sti ca este abuzat, si nici nu va veni acasa sa va zica pentru ca ii va fi frica si rusine sa va zica.