INGRIJITOARELE DE BATRANI DIN AUSTRIA SCLAVE SI TEPUITE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția INGRIJITOARELE DE BATRANI DIN AUSTRIA SCLAVE SI TEPUITE


Musafir

#51

2015-08-21 20:14

Felicitari doamna Elena pentru aceasta initiativa.

Musafir

#52

2015-08-21 20:33

Ptr ca e greu de inteles sa stai 24 din 24 cu dementi si tu sa rezisti normal pe urma cu familia.....nu ne-a obligat nimeni...e de precizat...dar nu am stiut ce inseamna asta non stop cu dementi! Azi vad si eu ca nu mai comunic cu nimeni ca am ajuns sa ma izolez din cauza muncii care o fac! Si cine i-si da seama, mai are o sansa, cine nu, e greu de recuperat! Si la noi in tara nu are cine sa-ti plateasca asigurare sa ajungi macat intr-un azil! Si atunci ce ai facut sau rezolvat!? Nimic!

Musafir

#53

2015-08-21 20:37

Îmi doresc din tot sufletul sa se poată face ceva pentru noi cei ce practicam aceasta meserie! Vedem în fiecare zi femei necăjite care pleacă de acasă să asigure familiei și copiilor un trai decent și sunt jicmanite de asemenea firme!

Musafir

#54

2015-08-21 20:54

Va multumesc in numele Asociatiei Aripile Sperantei Graz

Musafir

#55

2015-08-21 20:56

pt binele nostru.si mai ales sa dispara trantorii care traiesc pe spatele nostru.imi doresc mult sa-i vad pe ei in locul nostru muncind.

Musafir

#56

2015-08-21 20:58

Pentruca sant si eu la randul meu o ingrijitoare de batrani !! Lucrez in continuare in Austria si da am fost batjocorita si eu !!!

Musafir

#57

2015-08-21 21:54

Sunt intru totul de acord cu cele semnalate in aceasta petitie, fapt pentru care am si semnat,iar problema comisioanelor date pentu agentia din Austria, cat si ptr. cea din Romania ma deranjeaza enorm!!! Este strigator la cer, cum in fiecare luna ,n-i se trag din banii pe care-i castigam cu atata truda si umilinta!!!
Rog persoanele cu putere de decizie,in aceasta privinta ,sa i-a toate masurile necesare,de a se STOPA COMISIOANELE!!! Oamenii buni, va rugam, faceti ceva, ptr. numele lui Dumnezeu!!!

Musafir

#58

2015-08-21 22:09

Pentru ca stiu ce se intinpla !!

Musafir

#59

2015-08-21 22:33

Am semnat aceasta petitie din solidaritate cu femeile care sufera la locul de munca.La mine nu a fost cazul niciodata, dar sunt alaturi de cele care nu au parte de locuri bune.

Musafir

#60

2015-08-22 04:35

Și eu am avut parte de " tratamente " ale unei familii " binevoitoare"

Musafir

#61

2015-08-22 04:37

Doresc sa fim auzite noi ingrijitoarele si sa se schimbe cv.santem cu adevarat batjocorite si neluate an seama de firme pe care le platim si ar trebui sa se ocupe de pb.care apar la fam.pe care o ingrijim.

Musafir

#62

2015-08-22 05:22

Intradevăr aşa se intâmplă in Austria, dar nu numai la ingrijitoarele de bătrâni ci şi in agricultură au nevoie de comisioane peste comisioane pe lângă faptul că suntem trataţi ca nişte sclavi in ţara lor... Păcat că avem o ţară bogată dar nu ştie nimeni cum să o dezvolte pe plan economic pentru că cei pe care i-am ales noi să ne conducă ţara nu se mai satură de furat. Ruşine guvernanţilor că nu fac nimic pentru ţara noastră decât să ne ia pâinea de la gură!
Micuta

#63 Re:

2015-08-22 05:56

#62: -  

 


Musafir

#64

2015-08-22 06:57

Buna intentie

Musafir

#65

2015-08-22 07:09

Am semnat petitia pentru a arata lumii ca nu suntem sclavele nimanui. Fiecare om se naste liber si neasuprit pe lumea asta. Nu trebuie sa ne lasam pe mana celor care isi bat joc de noi pentru ca sclavia a fost abolita de acum 150de ani. De ce sa o aducem inapoi? HAIDETI SA FIM LIBERE!SA MUNCIM CINSTIT SI SA AVEM CURAJUL SA SPUNEM FAMILIEI UNDE SUNTEM DE CE MUNCIM LA EI SI CA NOI NU NE LASAM BATJOCURITE DE NIMENI,MAI ALES DE POPORUL AUSTRIAC ,UN POPOR CARE NU STIE SA-SI AJUTE PARINTII SINPE CARE II LASA IN VOIA SORTII!.MULTUMESC!

Musafir

#66

2015-08-22 08:58

Eu nu am intalnit probleme mentionate mai sus.Spre norocul meu ,lucrez cu o firma serioasa,insa vreau sa vin in ajutorul celor care chiar au probleme serioase si semnez aceasta petitie.
Vreau sa muncim corect si sa fim platite si tratate ca atare.
Succes!
cosari adriana

#67 Re:

2015-08-22 09:06

#51: -  

 


Musafir

#68

2015-08-22 10:38

pentru-ca si eu la incepul acestei meseri ,de ingrijitor .lucrand cu o firma patron fiind Thomas Kokot..am luat o teapa de 630,de euro.neplatindu-mi SVA,,,el a incasat euro de la mine ,si nu a platit ,a trebuit sa platesc eu inca o data.

Musafir

#69

2015-08-22 11:17

nu sunt de acord cu comportamentul famiiilor vizavi de ingrijitoare si remuneratia lor in raport cu munca care o fac!!!bine-nteles ca si firmele de recrutare au o mare vina...mai ales ca dupa plasare nici nu se mai intereseaza de tine decat pt a-si primi comisionul!

Musafir

#70

2015-08-22 11:27

Am semnat.Doamna ce a lansat aceasta petitie are dreptate.Nu stiu germana la perfectie dar ma descurc.Cel mai dureros este cand apelezi la firma intermediara la care platesti acel comision sa le spui ce problema ai si nu te baga in seama ori iti raspunde sec.

Musafir

#71

2015-08-22 11:39

In solidaritate cu colegele mele,am semnat aceasta petitie.

Musafir

#72

2015-08-22 12:15

In solidaritate cu sotia mea si colegele ei...

Musafir

#73

2015-08-22 12:17

Așa,nu se poate! Vieți în pericol cu mașini neperformante,șoferi obosiți,fără bon fiscal,dacă uiți ceva in mașină,nu-ți mai recuperez niciodata.Ești mințită de acasa.Când ajungi acolo,sus pe vârful muntelui,trebe sa semnezi multe hârtii...Ar fii ceva contract,dar tu nu ai nici un drept,numai raspundere și obligații. Semnezi și o imputernicire,dar nu ști ce.Familia iti arată cu doua degete,că plăteste mult pentru tine.Dar tu nu-i vezi acesti bani...Eventual ,daca te comporti foarte frumos o treime.
Dya

#74 Re: Re: Ingrijtoare batrani la domiciliu in Austria

2015-08-22 12:17

Se ajunge si la 2500..dar intradevar conteaza cui cine pleci si cum o faci. Ai studii, stii limba, esti respectat. Daca stii sa iti faci meseria, daca nu stai si plangi pe la colturi!#17: Ralia - Re: Ingrijtoare batrani la domiciliu in Austria 

 


Musafir

#75

2015-08-22 12:22

Am semnat aceasta petitie ,ptr ca si eu lucrez ca si ingrijitoare in Germania si nu mi-as dori sa mi se intample cava asemanator.sper sa se rezolve ceva ptr ca nimeni nu vine de bine ce ne este in tara.