Inlocuirea denumirii de rrom cu tigan,sau cu alta denumire care sa faca referire la originile lor.


Musafir

#326

2015-11-23 23:04

Deoarece este o eroare, o mare nedreptate, romanii sant romani, iar tiganii sant tigani si nu are nimeni dreptul de a lua identitatea romanilor, sa o atribuie altei natii si nici sa creeze prin aceasta confuzii. Doar nu se rusineaza tiganii cu denumirea si originea lor. E o mare nedreptate facuta romanilor. Tigani sant si in Ungaria, Yugoslavia, in Germania si in alte tari, nu doar in Romania
uatapacman

#327

2015-11-24 01:45

sa nu mai existe confuzii intre etnie si nationalitate(origini:-/?) are you kiddinng killing me one hundred minimum caracters daaaaaaamn what the fsuck i should write till 100 fsucking caracters i'll try again now maybe i wrote already a hundred let's see/check :-< ce p.m. nu-s o suta yet

Lolo

#328

2015-11-24 06:00

daca tot se vrea o schimbare de nume eu asi schimba din rom in "cioara imputita". Aaaa, nu vrei "cioara imputita" atunci zii sarumana ca-ti dau voie sa pastrezi denumirea de "tigan". 


Musafir

#329

2015-11-24 06:11

Pentru ca m-i se pare corect ce este scris in petitie !Nu vreau ca Tigani sa fie privilegiati fata de romani si maghiari si alte nationalitati conlocuitoare din ROMANIA !!!

Musafir

#330

2015-11-24 08:54

Este naucitor cit rau a produs Romaniei aceasta confuzie insiduos creata ! Inlocuirea denumirii de tigan , etnie tiganeasca , cu cea de rromi, a bulversat intreaga Europa - de altfel convenabila acesteia ! - desi in toate tarile ce detin aceasta etnie , denumirea lor este foarte clara ,: gitanes , tzigoinen , zigeuner , tigan ,gypsy , gitano . Modul lor de viata , lipsit de curatenie si preocuparile de a insela ,fura a face rele in comunitatile unde se stabilesc , neacceptarea integrarii in comunitatile civilizate i-a facut sa fie detestati de majoritatea societatii !

Musafir

#331

2015-11-24 10:26

Am semnata aceasta petitie pentru ca mi se pare nedrept ce ni s-a facut ca si natie,de catre UE,care ne "vrea binele" ! Sa se revina la adevarata lor denumire si anume ,aceea de tigan! Pe langa toate relele care ni le fac ne-au mai pus si asta in carca pentru a manji identitatea noastra a romanilor !Felicit initiatori acestei petitii si mult succes sa avem !

Musafir

#332

2015-11-24 12:42

Imi doresc ca lucrurile sa fie intelese de occidentali si de restul lumii si sa nu mai fim cu totii judecati in functie de faptele unei minoritati etnice ale carei origini sunt rusinoase.


Musafir

#333

2015-11-24 18:30

Simt că nu mai rezist!!! Ei stau toată ziua, nu lucrează , bani iau de peste tot şi pe deasupra îţi şi râd în faţă că tu lucreti toată ziua ca un fraier. Ce să mai spun de mirosul pe care îl emană!!!!!Etc.........

Musafir

#334

2015-11-24 21:07

Nu sunt rasista! Apreciez tiganii care invata sunt civilizati, curati si ii respecta pe cei din jur. Imi plac dansurile si muzica lor, dar corect este atat pentru ei, cat si pentru noi, sa-si reia numele lor de tigani.


Musafir

#335

2015-11-24 21:18

Cred ca de la etimologia cuvantului pana la uzanta contemporana la nivel, toate sursele indica folosirea acestei denumiri (tigan). Nu cred ca este o denumire peiorativa ci ei insisi prin comportamentul general si organizare isi atrag desconsiderarea celorlalti (valabil si pentru romani). Nu ascund nici faptul ca nu mi se pare corecta confuzia intre rrom si roman, si o oarecare tendinta de "nobilizare" a denumirii Roma - Italia, latinizare...

Musafir

#336

2015-11-25 08:07

Pentru ca asa s-au numit din totdeauna !! si asa trebuie3 sa se numeasca in continuare...Rusine politicienilor ca nu iau atitudine in acest sens !!!!

Musafir

#337

2015-11-25 08:45

Romanii sunt discriminati in propria tara. Este normal ca nationalitatile conlocuitoare aiba exact aceleasi drepturi ca si romanii si sa nu fie avantajati.
adnmaverick

#338

2015-11-25 12:08

Toate argumentele mi se par juste! Ne-am săturat de atîta ţigăneală în ţara asta!!!


Musafir

#339

2015-11-26 05:42

Romii au prea multe drepturi si puține obligații. Am lucrat într-o localitate cu multi romi si m-am pensionat anticipat; tot ce-i mai rău găsești la ei; nu muncesc, se ocupă cu ilegalități (furturi, înșelăciuni, fapte cu violență), sunt murdari, sunt violenți, sunt mincinoși...etc Sunt și excepții dar puține...


Musafir

#340

2015-11-26 16:58

Pentru ca sunt romanca si toti cetatenii acestei tari au obligatii si taxe de platit indiferent de nationalitate, etnii sau origini.

Musafir

#341

2015-11-26 21:05

Pentru a elimina orice confuzie intre denumirea etniei rome de populatia Romaniei este absolut necesar ca sa ramana denumirea de tigan pentru cei care apartin acestei etnii si care exista si in Ungaria si in Spania si in Franta .....




Musafir

#342

2015-11-27 12:28

Imi doresc ca romanii sa nu mai fie discriminati din cauza acestor tigani, sa nu ne mai fie rusine sa spunem ca suntem romani.

Musafir

#343

2015-11-27 15:03

Am semnat petitia pentru ca nu mi e pare corect sa fiu catalogata ceea ce nu sunt. Mai exact in tarile europene rrom = romani, trebuie sa fie clar delimitata granita dintre romani si persoanele de etnie rroma. In plus, se stie ca tiganii se numesc gypsy in America, traveler in Anglia, si ei chiar nu isi neaga etnia, de ce sa fim noi cei care le negam etnia...sunt tigani si punct.


Musafir

#344

2015-11-27 17:28

Sunt de acord cu Inlocuirea denumirii de rrom cu tigan,sau cu alta denumire care sa faca referire la originile lor.

Musafir

#345

2015-11-27 19:48

Pentru ca trebuie sa existe o diferentiere clara numele a doua entitati diferite. Fiecare are parti bune si parti rele care trebuie vazute si atribuite usor uneia sau alteia.

Musafir

#346

2015-12-11 08:33

Din pacate prea multi romani sunt adormiti si nu-i intereseaza nimic.Poate din cauza alimentelor toxice si a intoxicarilor mediatice. Dumnezeu sa salveze Romania.

Musafir

#347

2015-12-19 17:58

Semnez aceasta petitie pentru a stopa confuzia care a adus prejudicii incomensurabile imaginii Romaniei in intreaga lume.
Dragosvr

#348

2015-12-20 09:06

Daca cuvantul Tigan inseamna ceva urat si denigrant lor, atunci, EI ar trebui sa schimbe felul in care ii percepe lumea din jurul lor ! Pentru inceput, sa se civilizeze. Daca cei civilizati sunt oameni normali, doar de o culoare a pielii mai bruneta... Nu vad de ce i am numi tigani.

In opinia mea, singurul lucru care ii face tigani, este stilul lor de viata tiganesc, nu culoarea pielii lor.

 


Musafir

#349

2015-12-20 16:01

Pentru ca tot ce s-a spus in prezentare este adevarat. Ne-am saturat sa fin asociați cu țiganii. Nu am nimic cu ei....dar. ...ajunge!!!!!!!

Musafir

#350

2015-12-20 16:03

Pentru ca tot ce s-a spus in prezentare este adevarat. Ne-am saturat sa fin asociați cu țiganii. Nu am nimic cu ei....dar. ...ajunge!!!!!!!